Prišlo leto, ale uhorková sezóna s ním do Lovče neprišla. Okrem športových podujatí, akými boli medzinárodný futbalový turnaj o pohár Jána Švehlíka alebo turistický prechod pohorím Kremnické vrchy, venovali sme sa aj kultúre. A to kultúre medzinárodnej. Prišla k nám z Chorvátska 22. júna v podobe speváckeho zboru Lira a krajanského umeleckého súboru Lipa. Účinkujú v nich potomkovia obyvateľov Lovče, ale aj Prestavĺk a Lovčice - Trubína. Ich prarodičia odišli na vytúženú Dolnú zem za prácou a lepším životom ešte začiatkom 20. storočia. Osídľovali tam priestor medzi riekovu Dráva a Sáva zvaný Slavónia.
Napriek tomu, že v súčasnosti už mnohí mladí ľudia po slovensky dobre nehovoria, udržiavajú si ešte národné povedomie. A to aj s pomocou siedmych škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Veľké úsilie v tomto smere vynakladá Matica slovenská a Zväz Slovákov v Chorvátsku. Do bývalej vlasti priviedol štyridsaťšesť krajanov Branko Vincent, predseda Miestnej organizácie Matice slovenskej v mestečku Lipovljani. Jeho predkovia pochádzali síce z Trubína, ale ich prvou zastávkou bola Lovča. Tu sme im venovali najväčšiu pozornosť. Zabezpečili sme im ubytovanie, stravu a návštevy okolitých obcí. V piatok sme s nimi prežili veľa pekných chvíľ pri veľkolepom spoločnom programe. Po svätej omši v lovčianskom kostole nás krajania prekvapili kultivovaným spevom chorvátskych a slovenských piesní s náboženskou tematikou. Lovčania potom v krásne vyzdobenom kultúrnom dome s pýchou sledovali vystúpenia svojich najmenších pri ľudových tancoch i recitáciách. Krojovaná spevácka skupina pod vedením pána Hašku dôstojne prezentovala piesne z Lovče i celého Slovenska. Nadšené obecenstvo, prevažne vyššieho veku, s úctou prijalo i dlhotrvajúce vystúpenia návštevníkov v nádherných krojoch. Niekoľkí vytrvalci vydržali aj na spoločnej lovčiansko - lipovianskej veselici.
Vďaka Miestnej organizácii Matice slovenskej v Žiari nad Hronom sme v sobotu navštívili kostol Povýšenia svätého kríža a kryptu nášho slávneho rodáka Štefana Moysesa. Značne unavení priatelia hľadali svoje korene aj v Prestavlkoch a Lovčici - Trubíne. Okrem kultúrnych programov si našli čas aj na návštevu cintorínov, kde hľadali hroby svojich príbuzných. Plní krásnych zážitkov, síce dosť vyčerpaní, ale šťastní sme sa v nedeľu ráno rozlúčili.
Veríme, že táto spolupráca zanechala v mhohých hlboké zážitky, povzbudila ich národné povedomie a túžbu vracať sa naspäť do miest, kde mali kedysi svoje korene.
Obecný úrad vLovči