Chceme vás informovať, ale nie vystrašiť, čo môže na kúpajúcich sa vo vode číhať a ako zabrániť prípadnému vzniku choroby či infekcie. Zásadne sa nechoďte kúpať, ak nie ste úplne zdraví. Angína, zvýšené teploty, nádcha, kašeľ, kožné defekty, hnačky alebo iné infekcie nepatria na kúpalisko. Zásadou pre každého návštevníka kúpaliska, a vôbec civilizovaného človeka, by malo byť použitie sprchy pred vstupom do bazéna. Treba si uvedomiť, že v pomerne malom množstve vody sa kúpe veľa ľudí a mikroorganizmy tu majú raj. Preto k zvýšenej hygiene kúpania môže prispieť každý kúpajúci veľmi jednoducho a účinne. Sprchy bývajú spravidla až drasticky studené, ale vbehnúť do vody spotený a zaprášený rovno z ulice, je určite veľmi neohľaduplné a hlavne nehygienické. Voda sa síce dezinfikuje chlórom, ale nie je to 100%-ná záruka prevencie. Niektoré baktérie, ktoré sa vo vode rozmnožujú, môžu spôsobiť rôzne choroby močových ciest, zápaly uší, dýchacích ciest alebo pohlavných orgánov. Darí sa im najmä v termálnych vodách. Dosť často si možno z kúpaliska, plavárne a ich sociálnych zariadení odniesť okrem dobrého pocitu plesňové či hubové ochorenie nôh. Tomu možno jednoducho predchádzať. Na WC a do sprchy treba chodiť zásadne v plážovej obuvi. Ďalším rizikom je používanie kontaktných šošoviek pri kúpaní. Sú vďačným zachytávačom rôznych mikroorganizmov. Zvlášť nebezpečné sú améby, ktoré dokážu poškodiť nervový systém človeka. Preto choďte do vody zásadne bez kontaktných šošoviek! Veľmi nepríjemné sú aj rôzne parazitárne nákazy, ktorých pôvodcovia prežívajú vo vode. Najprotivnejšie sú asi parazitické červy a ich vajíčka, ako sú ľudská mrľa a detská škrkavka. Treba si však uvedomiť, že infekciu do vody zanesú nakazení ľudia s nedostatočnou osobnou hygienou. Zdravotné riziká z kúpania hrozia najmä na tých kúpaliskách, kde nedostatočne dodržiavajú hygienu, prekračujú povolenú kapacitu návštevníkov, nedostatočne a nepravidelne de-
zinfikujú a vymieňajú vodu, pred bazénmi a v sprchách sa používajú gumené koberčeky a drevené podložky. Či sa voda dostatočne dezinfikuje a má požadovaný obsah chlóru, by malo byť uvedené na vývesnej tabuli prístupnej návštevníkom.
Zdravotné riziko hrozí aj v jazerách a vodných nádržiach, kde síce nie je veľa ľudí pospolu ako v bazénoch, ale dezinfekcia vody nie je možná. V prírodných vodách sa môžu premnožiť tzv. sinice, ktoré sú toxické a alergizujúce. Tieto mikroorganizmy sú modrozelenej, prípadne červenej farby a ak sa premnožia, hromadia sa na hladine a tvoria tzv. vodný kvet. U citlivých ľudí a najmä u detí, vyvolávajú alergické reakcie - vyrážky, dýchacie ťažkosti, zápaly očných spojiviek. Dokonca po prehltnutí vody sa toxický účinok prejaví nevoľnosťou, vracaním, bolesťami hlavy, kŕčmi svalov. Deti nikdy nenechajte hrať sa na brehu s nahromadenou kašou vodného kvetu, ktorá vysychá a práši sa do okolia.
Čo teda robiť, aby sa príjemné kúpanie neskončilo nepríjemnou chorobou? Navštevujme len kúpaliská, ktoré majú povolenie na prevádzku. To platí aj o prírodných vodných nádržiach. Každé zariadenie musí byť vybavené vyhovujúcim sociálnym zariadením a musí byť v nich dostatok pitnej vody. Každá vodná plocha určená na kúpanie je pravidelne hygienicky kontrolovaná. Výsledky kontroly majú byť dostupné na nahliadnutie na viditeľnom mieste.
Každý návštevník môže predísť vzniku a prenosu rôznych nákaz dodržiavaním základných hygienických zásad a preventívnych opatrení.
ELENA BÚRYOVÁ
RÚVZ Žiar nad Hronom