Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Počiatky ľadového hokeja v našom meste

1950
Počiatky ľadového hokeja v našom meste sa datujú od rokov 1952-53, kedy nadšenie niektorých mladých ľudí pre tento šport dalo podnet na založenie hokejového oddielu. Utvorené družstvo mužov súťažilo v rámci okresu i kraja. Celá organizačná práca spočívala na niekoľkých dobrovoľných funkcionároch a samotných hráčoch, ktorí si sami pripravovali ľad i osvetlenie. O rozvoj hokeja sa v tomto čase v Žiar pričinili hlavne: Barboráš, Zyl, Hlocký, Kopecký, Kukučka, Putiš, Tuček, Vopravil a iní. Spočiatku sa hrávalo na starom ihrisku pri potoku, neskoršie v priestoroch I. ZDŠ, potom v parku na mieste terajších tenisových kurtov a nakoniec na mieste terajšieho ZŠ. V začiatkoch výbor hokejového oddielu pracoval v zložení: K. Knapko, Greguš, Vopravil, Hanzel, Žídek, Šabo, Manica, Janovský.
1960
V rokoch 1966-67 sa družstvo mužov rozpadlo a súťaž nedohralo. Oživenie hokeja v Žiari nastal znova v roku 1969, kedy sa utvoril pri OU ZSNP Žiar nad Hronom hokejový krúžok a vzniklo družstvo dorastu pod vedením p. Juráčka. Družstvo začalo hrať znova pravidelnú súťaž. Okrem dorasteneckého družstva sa udržalo aj družstvo starších žiakov, ktoré trénoval pán Kopecký, vedúci družstva bol pán Mánik a Tegelhof. Tréner dorastencvo bol pán Cabánik, vedúci družstva bol pán Kubaš. V tomto čase nastupovala ďalšia obroda žiarskeho hokeja.
1970
Veľkou premenou v rozvoji hokeja je odovzdanie nového zimného štadióna s umelou ľadovou plochou, ktorú otváral slávny československý krasokorčuliar, olympísky víťaz, Ondrej Nepela v roku 1972. Začala sa hrávať súťaž na krajskej úrovni a tá pokračovala v seniorských kategóriách donedávna. Umelá ľadová plocha, ktorú odovzdalo mesto do užívania TJ v Žiari nad Hronom vytvorila pre hokejový oddiel podstatne lepšie podmienky. Treba spomenúť, že pri otvorení tejto plochy s umelým ľadom sa nám predviedli krasokorčuliari svetového rangu ako Hana Mašková, Ondrej Nepela, Liana Droková a ďalší, vtedy menej známi krasokorčuliari. Keďže sa vytvorili lepšie podmienky pre hokejový klub vtedajší výbor HK na čele s Ivanom Knopkom nastúpil nový trend a HK sa začal venovať hlavne mládeži. Nastúpili noví tréneri, ktorí sa venovali len mládežníckym družstvám. Muži sa pre nedostatok hráčov do súťaže neprihlásili. Začalo sa pracovať systematicky a vytvorila sa prípravka, ktorú ako tréner viedol pán Varga, vedúci prípravky bol pán Laca a pomohli niektorí ďalší rodičia. Len pre zaujímavosť uvedieme, že do prípravky sa prihlásilo šesťdesiat detí. Súčasne s prípravkov bolo založené aj družstvo mladších žiakov, ktoré trénoval Varga, vedúcim družstvo bol Laca. V tomto čase začali s hokejom aj hráči, ktorí donedávna hrali za družstvo mužov (S. Repiský, J. Ďuriš, I. Láska, Ľ. Varga, P. Varga, I. Baran, J. Bernát, J. Tuček). Družstvo starších žiakov trénoval L. Hagara a J. Valuška.
V ročníku 1973-74 muži hrali v krajskej I. A triede a družstvo dorastu a starších žiakov bolo zaradené do krajského majstrovstva.
V ročníku 1974-75 sme mali zapojené do súťaže družstvo mužov v I. triede krajského majstrovstva, dorastenci a starší žiaci v krajskom majstrovstve.
V ročníku 1975-76 družstvo mužov nebolo prihlásené do súťaže pre nedostatok vlastných hráčov. Namiesto družstva mužov bolo vytvorené družstvo mladších žiakov. V súťaži boli teda zaradené tri družstvá t.j. dorastenci, starší žiaci a mladší žiaci, ktoré hrali v krajskom majstrovstve. Od tohto ročníka sa začala meniť garnitúra funkcionárov a trénerov. Keďže sa muži pre nedostatok hráčov do súťaže nemohli prihlásiť, celá metodická činnosť v HK TJ ZSNP bola ukončená. S trénerskou činnosťou skončili Juráček, Cabánik, Kopecký, bolo treba hladať náhradu a zlepšiť trénersko metodickú prácu. Pomocnú ruku HK podal aj centrálny výbor TJ. Vytvoril funkciu metodika. Touto prácou TJ poverila profesora M. Utešeného. Každý tréner mal pred sezónou vypracovaný tréningový plán, ktorý musel dodržiavať. Tento nový systém priniesol aj svoje ovocie. Do roku 1978 sa stali starší žiaci raz majstri kraja a dvakrát sa umiestnili na druhom mieste. Za staršími žiakmi nezostávala ani kategória mladších žiakov.
V ročníku 1976-77 boli dorastenci účastníkmi Slovenskej národnej hokejovej ligy, čo je v histórii žiarskeho hokeja najvyššie hraná súťaž. Mladší i starší žiaci hrali v krajskom majstrovstve. V tomto ročníku sa mladší žiaci stali víťazmi krajskej súťaže. Vedúci mužstva boli Laca, Láska a tréner Varga. V tom čase v žiackych kategóriách hrávali aj Iskra Banská Bystricka, L. B. Zvolen, Púchov. Starší žiaci pod vedením pána Kunkehu obsadili tretie miesto v SSK. Uplynulé sezóny potvrdili, že hokejový oddiel nastúpil správnu cestu, keď sa začal prevažne venovať mládeži. Bola utvorená hokejová prípravka, kde bola zaradených 40 - 60 chlapcov, ktorí sa postupne oboznamovali s hokejovou abecedou.Nedá sa nespomenúť, že prvý hokejový medzinárodný zápas odohrali starší žiaci HK Žiar nad Hronom s MTK Budapešť. Bolo to 19. 2. 1978. Naši mládežníci vyhrali 9:0. Trénerom starších žiakov bol Varga a vedúci družstva Laca. Góly vsietili: Dobrota 4, Tóth 2, Laca, Horváth.
Postupne sa začalo uvažovať o znovuzaložení družstva mužov. Bolo to nutné, aby bol cyklus kategórií uzatvorený a dorastenci, ktorí dovŕšili vek mohli pokračovať v kategórií mužov.
V sezóne 1978-79 bolo znovu utvorené družstvo dorastu, ktoré bolo zaradené v I. triede krajského majstrovstva. Viedlo si úspešne, keď v súťaži skončilo na 2. mieste. Úspešne si znova počínali starší žiaci, ktorí súťaž vyhrali. Mladší žiaci skončili na 3. mieste.
V sezóne 1979-80 dosiahli naše družstvá nasledovné umiestnenia: prípravka tréner Mistrík, Golebiovský sa pre nedostatok výstroja turnajov nezúčastňovali, hrala len priateľské zápasy, mladší žiaci: hrali I. triedu mladších žiakov skupinu juh a obsadili druhé miesto za ZDŠ Zvolen, pred Lučencom a Detvou, trénermi boli Abrahám a Packo, starší žiaci: skončili na treťom mieste za ZDŠ Zvolen a Poľnohospodár Brusno, trénerom bol Karol Jablonský, dorastenci: sa stali víťazom I. triedy dorastu SSMK, družstvo trénoval Varga, vedúci bol Laca.
1980
V sezóne 1981-82 sme družstvo mužov prihlásili do súťaže I. B triedy MK. V tejto súťaži bolo prihlásených a riadne odohralo súťaž 6 družstiev (Jasenica, Liptovský Hrádok, Hriňová, Závadka nad Hronom, Slovenská Ľupča, Žiar nad Hronom). Súťaž sa rozdelila do dvoch častí. Prvá časť bola kvalifikácia. Do druhej časti sa nekvalifikovali Slovenská Ľupča a Jasenica. Prvá aj druhá časť súťaže sa hrala dvojkolove. Naše družstvo obsadilo prvé miesto, keď 5 zápasov vyhralo, jeden remizovalo a dva prehralo. Družstvo bolo zložené len z hráčov odchovaných v Žiari nad Hronom. Boli to: Šouc, Libo, Dvonč, Rapko, Golebiovský, Hodža, Horák, Abrahám, Packo, Hríň, Pavúk, Dubovan, Krupka, Malatinec, Sitora, Cabánik, Datko, Tuček, Ďuriš, Baran. Trénerom bol V. Varga, vedúci mužstva B. Laca.
Súťaž o najlepšieho obrancu vyhral vtedy len 17 ročný Juraj Tuček. Nastrieľal 8 gólov. Najlepšia päťka mužstva: Šouc - Horák, Rapko - Malatinec, Pavúk, Hodža
Podmienky na zimnom štadióne v tomto období neumožňovali zapojenie ďalších družstiev do súťaže pre nedostatok vhodných sociálnych priestorov. Existovala len prízemná sociálna budova a unimobunky, v ktorých boli situované šatne všetkých kategórií. Tie však boli nedostačujúce, a tak sa ešte pred rokom 1989 podarilo presadiť výstavbu tribúny, v ktorej sa nachádzajú šatne a sociálne zariadenia.
1990
V sezóne 1996-97 súťaž hrali štyri družstvá. Muži, pod vedením trénera Š. Valenta hrali stredoslovenskú divíziu, kde obsadili 3. miesto a dorastenci pod vedením toho istého trénera skončili v II. lige - stred na 5. mieste. Starší žiaci sa umiestnili na 3. a mladší na 5. mieste.
V sezóne 1997-98 boli do súťaže prihlásené všetky kategórie t.j. mladší žiaci (tréner P. Krupka), starší žiaci (tréner M. Datko), mladší dorast, starší dorast a muži (md, sd, m trénoval Š. Valent). V tomto roku bola po dlhom čase vytvorená prípravka (tréner P. Uhrovič), v ktorej bolo zapísaných 35 detí. Dorastenecké družstvá odohrali súťaž proti súperom, z ktorých väčšina mala krytý zimný štadión (Zvolen, Martin, Prievidza, Baská Bystrica, Žilina, Detva, Púchov).
Sezóna 1998-99
Muži, pod vedením trénerov Hriň, Golebiovský, v III. lige -skupina západ skončili na 3.mieste, juniori, v II. lige - skupina západ, skončili na 5. mieste (tréner Š. Valent, vedúci Hronec). Starší žiaci (tr. Datko) sa umiestnili na 5. miete v II.lige-stred a mladší žiaci (tr.Krupka) v tej istej súťaži na 4. mieste. Prípravka hrala I. ligu-stred. Organizačný výbor tvorili: Valent, Stripaj, Hronec, Glezgo, Láska, Laca, Uhrovič, Heckl, Fridrich.
V sezóne 1999-2000 hrali muži (tr. Valent )III. ligu-západ a juniori (tr. Golebiovský) seniorskú III. ligu-stred. Dorast (tr. Stripaj) hral III. ligu-stred, v ktorej sa umiestnil na I. mieste. Starší a mladší žiaci hrali II. ligu-stred a prípravka I. ligu.
2000
V roku 2000 sa podarilo získať finančné prostriedky, a tak došlo k rekonštrukcii celej strojovne, ako aj samotného chladiaceho systému. Vybudovala sa nová plocha s lešteným betónom s možnosťou využívania aj v letnom období na in-line korčuľovanie, hokejbal a iné športové aktivity.
V roku 2002 bola podpísaná zmluva o združení prostriedkov firmami Slovalco, ZSNP a mestom Žiar nad Hronom. Začala sa výstavba zastrešenia zimného štadióna. Ten po dlhých rokoch začal konečne nadobúdať novú podobu, veď na úrovni stredoslovenského regiónu boli postavené zimné štadióny aj tam, kde nemali ani umelú ľadovú plochu viď. Prievidza, Detva, R. Sobota, Zl. Moravce a celá rada ďalších zakrytých umelých plôch, iba žiarsky ZŠ zostával v tej istej podobe.
Hokejový klub pôsobil pod Telovýchovnou jednotou. Potom ako samostatný HKM Žiar nad Hronom. Neskôr patril do Slovšportu, potom Satelitšportu a ešte v sezóne 2002/2003 do s.r.o. ŠK ZSNP Žiar nad Hronom. Od 1.7.2003 hokejový klub zastrešuje Mestský športový klub Žiar nad Hronom.

Skryť Vypnúť reklamu


(pob,net)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 569
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 420
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 989
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 278
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 387
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 021
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 640
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 798
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 489
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

V nemocnici začnú proti COVID-19 očkovať aj seniorov nad 85 rokov

Žiarska nemocnica začne od pondelka 25. januára s očkovaním určených skupín ľudí. Vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 tak môžu absolvovať aj seniori.

Ilustračné foto

Obyvateľov Žiaru nad Hronom je z roka na rok menej

Mesto chce dlhodobý pokles riešiť novými projektmi.

Ilustračné foto

Najlepšie miesto na ľadový hokej? Banskoštiavnické tajchy (+FOTO)

Banská Štiavnica a jej okolie ponúka rôzne možnosti.

Hokejisti na tajchu Bakomi.

Mesto v rámci celoplošného testovania otvorí tieto odberové miesta

V Žiari nad Hronom otvoria od piatku nové odberové miesta na testovanie. Systém online registrácie funguje aj napriek prvotnému zlyhaniu.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Ščasný: Máme na stred II. ligy, bez posíl tu nebudem

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

Už ste čítali?