Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Počiatky ľadového hokeja v našom meste

1950
Počiatky ľadového hokeja v našom meste sa datujú od rokov 1952-53, kedy nadšenie niektorých mladých ľudí pre tento šport dalo podnet na založenie hokejového oddielu. Utvorené družstvo mužov súťažilo v rámci okresu i kraja. Celá organizačná práca spočívala na niekoľkých dobrovoľných funkcionároch a samotných hráčoch, ktorí si sami pripravovali ľad i osvetlenie. O rozvoj hokeja sa v tomto čase v Žiar pričinili hlavne: Barboráš, Zyl, Hlocký, Kopecký, Kukučka, Putiš, Tuček, Vopravil a iní. Spočiatku sa hrávalo na starom ihrisku pri potoku, neskoršie v priestoroch I. ZDŠ, potom v parku na mieste terajších tenisových kurtov a nakoniec na mieste terajšieho ZŠ. V začiatkoch výbor hokejového oddielu pracoval v zložení: K. Knapko, Greguš, Vopravil, Hanzel, Žídek, Šabo, Manica, Janovský.
1960
V rokoch 1966-67 sa družstvo mužov rozpadlo a súťaž nedohralo. Oživenie hokeja v Žiari nastal znova v roku 1969, kedy sa utvoril pri OU ZSNP Žiar nad Hronom hokejový krúžok a vzniklo družstvo dorastu pod vedením p. Juráčka. Družstvo začalo hrať znova pravidelnú súťaž. Okrem dorasteneckého družstva sa udržalo aj družstvo starších žiakov, ktoré trénoval pán Kopecký, vedúci družstva bol pán Mánik a Tegelhof. Tréner dorastencvo bol pán Cabánik, vedúci družstva bol pán Kubaš. V tomto čase nastupovala ďalšia obroda žiarskeho hokeja.
1970
Veľkou premenou v rozvoji hokeja je odovzdanie nového zimného štadióna s umelou ľadovou plochou, ktorú otváral slávny československý krasokorčuliar, olympísky víťaz, Ondrej Nepela v roku 1972. Začala sa hrávať súťaž na krajskej úrovni a tá pokračovala v seniorských kategóriách donedávna. Umelá ľadová plocha, ktorú odovzdalo mesto do užívania TJ v Žiari nad Hronom vytvorila pre hokejový oddiel podstatne lepšie podmienky. Treba spomenúť, že pri otvorení tejto plochy s umelým ľadom sa nám predviedli krasokorčuliari svetového rangu ako Hana Mašková, Ondrej Nepela, Liana Droková a ďalší, vtedy menej známi krasokorčuliari. Keďže sa vytvorili lepšie podmienky pre hokejový klub vtedajší výbor HK na čele s Ivanom Knopkom nastúpil nový trend a HK sa začal venovať hlavne mládeži. Nastúpili noví tréneri, ktorí sa venovali len mládežníckym družstvám. Muži sa pre nedostatok hráčov do súťaže neprihlásili. Začalo sa pracovať systematicky a vytvorila sa prípravka, ktorú ako tréner viedol pán Varga, vedúci prípravky bol pán Laca a pomohli niektorí ďalší rodičia. Len pre zaujímavosť uvedieme, že do prípravky sa prihlásilo šesťdesiat detí. Súčasne s prípravkov bolo založené aj družstvo mladších žiakov, ktoré trénoval Varga, vedúcim družstvo bol Laca. V tomto čase začali s hokejom aj hráči, ktorí donedávna hrali za družstvo mužov (S. Repiský, J. Ďuriš, I. Láska, Ľ. Varga, P. Varga, I. Baran, J. Bernát, J. Tuček). Družstvo starších žiakov trénoval L. Hagara a J. Valuška.
V ročníku 1973-74 muži hrali v krajskej I. A triede a družstvo dorastu a starších žiakov bolo zaradené do krajského majstrovstva.
V ročníku 1974-75 sme mali zapojené do súťaže družstvo mužov v I. triede krajského majstrovstva, dorastenci a starší žiaci v krajskom majstrovstve.
V ročníku 1975-76 družstvo mužov nebolo prihlásené do súťaže pre nedostatok vlastných hráčov. Namiesto družstva mužov bolo vytvorené družstvo mladších žiakov. V súťaži boli teda zaradené tri družstvá t.j. dorastenci, starší žiaci a mladší žiaci, ktoré hrali v krajskom majstrovstve. Od tohto ročníka sa začala meniť garnitúra funkcionárov a trénerov. Keďže sa muži pre nedostatok hráčov do súťaže nemohli prihlásiť, celá metodická činnosť v HK TJ ZSNP bola ukončená. S trénerskou činnosťou skončili Juráček, Cabánik, Kopecký, bolo treba hladať náhradu a zlepšiť trénersko metodickú prácu. Pomocnú ruku HK podal aj centrálny výbor TJ. Vytvoril funkciu metodika. Touto prácou TJ poverila profesora M. Utešeného. Každý tréner mal pred sezónou vypracovaný tréningový plán, ktorý musel dodržiavať. Tento nový systém priniesol aj svoje ovocie. Do roku 1978 sa stali starší žiaci raz majstri kraja a dvakrát sa umiestnili na druhom mieste. Za staršími žiakmi nezostávala ani kategória mladších žiakov.
V ročníku 1976-77 boli dorastenci účastníkmi Slovenskej národnej hokejovej ligy, čo je v histórii žiarskeho hokeja najvyššie hraná súťaž. Mladší i starší žiaci hrali v krajskom majstrovstve. V tomto ročníku sa mladší žiaci stali víťazmi krajskej súťaže. Vedúci mužstva boli Laca, Láska a tréner Varga. V tom čase v žiackych kategóriách hrávali aj Iskra Banská Bystricka, L. B. Zvolen, Púchov. Starší žiaci pod vedením pána Kunkehu obsadili tretie miesto v SSK. Uplynulé sezóny potvrdili, že hokejový oddiel nastúpil správnu cestu, keď sa začal prevažne venovať mládeži. Bola utvorená hokejová prípravka, kde bola zaradených 40 - 60 chlapcov, ktorí sa postupne oboznamovali s hokejovou abecedou.Nedá sa nespomenúť, že prvý hokejový medzinárodný zápas odohrali starší žiaci HK Žiar nad Hronom s MTK Budapešť. Bolo to 19. 2. 1978. Naši mládežníci vyhrali 9:0. Trénerom starších žiakov bol Varga a vedúci družstva Laca. Góly vsietili: Dobrota 4, Tóth 2, Laca, Horváth.
Postupne sa začalo uvažovať o znovuzaložení družstva mužov. Bolo to nutné, aby bol cyklus kategórií uzatvorený a dorastenci, ktorí dovŕšili vek mohli pokračovať v kategórií mužov.
V sezóne 1978-79 bolo znovu utvorené družstvo dorastu, ktoré bolo zaradené v I. triede krajského majstrovstva. Viedlo si úspešne, keď v súťaži skončilo na 2. mieste. Úspešne si znova počínali starší žiaci, ktorí súťaž vyhrali. Mladší žiaci skončili na 3. mieste.
V sezóne 1979-80 dosiahli naše družstvá nasledovné umiestnenia: prípravka tréner Mistrík, Golebiovský sa pre nedostatok výstroja turnajov nezúčastňovali, hrala len priateľské zápasy, mladší žiaci: hrali I. triedu mladších žiakov skupinu juh a obsadili druhé miesto za ZDŠ Zvolen, pred Lučencom a Detvou, trénermi boli Abrahám a Packo, starší žiaci: skončili na treťom mieste za ZDŠ Zvolen a Poľnohospodár Brusno, trénerom bol Karol Jablonský, dorastenci: sa stali víťazom I. triedy dorastu SSMK, družstvo trénoval Varga, vedúci bol Laca.
1980
V sezóne 1981-82 sme družstvo mužov prihlásili do súťaže I. B triedy MK. V tejto súťaži bolo prihlásených a riadne odohralo súťaž 6 družstiev (Jasenica, Liptovský Hrádok, Hriňová, Závadka nad Hronom, Slovenská Ľupča, Žiar nad Hronom). Súťaž sa rozdelila do dvoch častí. Prvá časť bola kvalifikácia. Do druhej časti sa nekvalifikovali Slovenská Ľupča a Jasenica. Prvá aj druhá časť súťaže sa hrala dvojkolove. Naše družstvo obsadilo prvé miesto, keď 5 zápasov vyhralo, jeden remizovalo a dva prehralo. Družstvo bolo zložené len z hráčov odchovaných v Žiari nad Hronom. Boli to: Šouc, Libo, Dvonč, Rapko, Golebiovský, Hodža, Horák, Abrahám, Packo, Hríň, Pavúk, Dubovan, Krupka, Malatinec, Sitora, Cabánik, Datko, Tuček, Ďuriš, Baran. Trénerom bol V. Varga, vedúci mužstva B. Laca.
Súťaž o najlepšieho obrancu vyhral vtedy len 17 ročný Juraj Tuček. Nastrieľal 8 gólov. Najlepšia päťka mužstva: Šouc - Horák, Rapko - Malatinec, Pavúk, Hodža
Podmienky na zimnom štadióne v tomto období neumožňovali zapojenie ďalších družstiev do súťaže pre nedostatok vhodných sociálnych priestorov. Existovala len prízemná sociálna budova a unimobunky, v ktorých boli situované šatne všetkých kategórií. Tie však boli nedostačujúce, a tak sa ešte pred rokom 1989 podarilo presadiť výstavbu tribúny, v ktorej sa nachádzajú šatne a sociálne zariadenia.
1990
V sezóne 1996-97 súťaž hrali štyri družstvá. Muži, pod vedením trénera Š. Valenta hrali stredoslovenskú divíziu, kde obsadili 3. miesto a dorastenci pod vedením toho istého trénera skončili v II. lige - stred na 5. mieste. Starší žiaci sa umiestnili na 3. a mladší na 5. mieste.
V sezóne 1997-98 boli do súťaže prihlásené všetky kategórie t.j. mladší žiaci (tréner P. Krupka), starší žiaci (tréner M. Datko), mladší dorast, starší dorast a muži (md, sd, m trénoval Š. Valent). V tomto roku bola po dlhom čase vytvorená prípravka (tréner P. Uhrovič), v ktorej bolo zapísaných 35 detí. Dorastenecké družstvá odohrali súťaž proti súperom, z ktorých väčšina mala krytý zimný štadión (Zvolen, Martin, Prievidza, Baská Bystrica, Žilina, Detva, Púchov).
Sezóna 1998-99
Muži, pod vedením trénerov Hriň, Golebiovský, v III. lige -skupina západ skončili na 3.mieste, juniori, v II. lige - skupina západ, skončili na 5. mieste (tréner Š. Valent, vedúci Hronec). Starší žiaci (tr. Datko) sa umiestnili na 5. miete v II.lige-stred a mladší žiaci (tr.Krupka) v tej istej súťaži na 4. mieste. Prípravka hrala I. ligu-stred. Organizačný výbor tvorili: Valent, Stripaj, Hronec, Glezgo, Láska, Laca, Uhrovič, Heckl, Fridrich.
V sezóne 1999-2000 hrali muži (tr. Valent )III. ligu-západ a juniori (tr. Golebiovský) seniorskú III. ligu-stred. Dorast (tr. Stripaj) hral III. ligu-stred, v ktorej sa umiestnil na I. mieste. Starší a mladší žiaci hrali II. ligu-stred a prípravka I. ligu.
2000
V roku 2000 sa podarilo získať finančné prostriedky, a tak došlo k rekonštrukcii celej strojovne, ako aj samotného chladiaceho systému. Vybudovala sa nová plocha s lešteným betónom s možnosťou využívania aj v letnom období na in-line korčuľovanie, hokejbal a iné športové aktivity.
V roku 2002 bola podpísaná zmluva o združení prostriedkov firmami Slovalco, ZSNP a mestom Žiar nad Hronom. Začala sa výstavba zastrešenia zimného štadióna. Ten po dlhých rokoch začal konečne nadobúdať novú podobu, veď na úrovni stredoslovenského regiónu boli postavené zimné štadióny aj tam, kde nemali ani umelú ľadovú plochu viď. Prievidza, Detva, R. Sobota, Zl. Moravce a celá rada ďalších zakrytých umelých plôch, iba žiarsky ZŠ zostával v tej istej podobe.
Hokejový klub pôsobil pod Telovýchovnou jednotou. Potom ako samostatný HKM Žiar nad Hronom. Neskôr patril do Slovšportu, potom Satelitšportu a ešte v sezóne 2002/2003 do s.r.o. ŠK ZSNP Žiar nad Hronom. Od 1.7.2003 hokejový klub zastrešuje Mestský športový klub Žiar nad Hronom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


(pob,net)

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 549
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 813
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 775
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 155
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 895
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 546
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 276
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 192

Blogy SME

 1. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 2. Helena Michlíková: Dúha
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 4. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 5. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 6. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 487
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 076
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 122
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 009
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 3 914
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 779
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 496
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


27. jan
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


27. jan
Dominik Hronec

Scandi každý rok zdôrazňuje témy, ktoré sú súčasťou trendov v severskej kinematografii a hlavne spoločnosti.


25. jan
Študenti z umeleckej školy v Kremnici predsa len zmaturujú v riadnom termíne.

Terajší štvrtáci budú zrejme poslední maturanti.


25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľudia boli k žene ľahostajní.


25. jan

Za túto nezvyčajnosť vďačí dedina svojej lokalite v blízkosti okresného mesta.


27. jan

Opustená budova pod vysielačom stojí na medzinárodnej diaľkovej trase, ktorá vedie od Atlantiku až k Čiernemu moru.


28. jan

Aby upozornili na zlú situáciu, vypnú na polhodinu verejné osvetlenie.


27. jan

Blogy SME

 1. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 2. Helena Michlíková: Dúha
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 4. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 5. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 6. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 487
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 076
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 122
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 009
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 3 914
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 779
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 496
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu