V piatok 6. júla 2007 o ôsmej večer sa vystúpením country skupiny Louiziana z Prievidze začal program jubilejného 15. ročníka Pukanských remeselníckych trhov. V sobotu ráno so začiatkom o ôsmej hodine odštartoval tradičný remeselnícky jarmok s rôznymi ukážkami remesiel a stánkovým predajom. Zúčastnilo sa na ňom viac ako stoštyridsať remeselníkov z celého Slovenska. Návštevníci mohli obdivovať prácu a um hrnčiarov, drotárov, rezbárov, medovnikárov, kamenárov, tkáčiek kobercov, maľovania vajíčok... Nemenej zaujímavé bolo pozrieť si výrobu bábik zo šúpolia. Priamo v centre námestia pútalo pozornosť varenie párancov. Mnohí využili možnosť prehliadky evanjelického kostola a gotického rímsko-katolíckeho kostola sv. Mikuláša s odborným výkladom. Organizátori pripravili program pre deti v podobe Divadla Piki s názvom Elá Hop a po ňom sa predstavil detský folklórny súbor Prandorfienka muzikálovou rozprávkou pre deti. Od poludnia až do neskorých nočných hodín ožil Pukanec slovom, tancom, spevom, umením a hudbou. Návštevníci mohli zavítať do niektorého z pripravených dvorov, či už do Gazdovského dvora v Dome záhradkárov, Debnárskeho dvora u Ladislava Hruškoviča, Hrnčiarskeho dvora u Jána Franku, Fiškálskeho dvora u Petra Klinku, Poľovníckeho posedu u Jána Rosenbergera alebo do vinotéky Weinstein. V nedeľu sa v parku predstavili žiaci základnej školy so svojim pripraveným galaprogramom i Eva Máziková, ktorá si svojím vystúpením získala celé publikum.
Aby remeslo uživilo remeselníka či obchodníka - musí byť o jeho prácu, výrobky záujem. Kým priemysel chŕli státisíce rovnakých výrobkov, z výrobku skutočného majstra svojho remesla cítiť konkrétneho človeka, jeho šikovné ruky, srdce s citom pre krásu a zároveň zodpovednosť za kvalitu vlastného výrobku. A takýto záujem a vzťah k práci som mohol vidieť aj u pani Anny Trokšiarovej s jej 9-ročnou dcérou Deniskou. Už viac ako tri roky sa zaoberajú výrobou medovníkov a perníkov. Ako mi povedala: „K tejto práci ma pred tromi rokmi na Vianoce priviedla moja dcéra Deniska, ktorá mi navrhla urobiť medovníčky. A tým sa to začalo“. Od detstva ju vraj zaujímali ručné práce a kreslenie. O jej výrobky je veľký záujem: „Ľudia chodia k nám domov a objednajú si medovníky na svadby, stužkové slávnosti alebo i narodeniny“.
Zmyslom takých podujatí, medzi aké patria Pukanské remeselnícke trhy, je oživiť remeslo. Tieto podujatia majú ambíciu aj vychovávať. Naučiť nás poznávať hodnoty ľudskej ručnej práce, získavať kladný vzťah k svojmu rodisku s jeho bohatými kultúrnymi tradíciami.
MARIÁN SABALA