Realita však nezriedka býva iná. Potvrdzujú to aj slová Renáty Čuhákovej, zástupkyne krajského policajného hovorcu: „V júli a v auguste minulého roka policajti v Nitrianskom kraji zaznamenali 47 krádeží vlámaním, z toho 19 sa im podarilo objasniť. V Levickom okrese bolo sedem vlámaní, z nich v štyroch prípadoch polícia páchateľov vypátrala.“
Podľa jej slov sa vlamači zameriavajú hlavne na peniaze, šperky, ale nepohrdnú ani elektronikou, mobilmi a inými cennejšími vecami. Preto ak obyvatelia bytov chcú svoj majetok aj po návrate z dovolenky nájsť v pôvodnom stave, mali by si podľa jej slov nájsť dôveryhodnú osobu, ktorá vyberie poštu zo schránky a skontroluje byt. Ako však upozorňuje, cenné veci a peniaze by v žiadnom prípade nemali nechávať v byte. Žiadna domáca skrýša nenahradí trezor v banke.
Taktiež by nemali zaťahovať závesy alebo rolety na oknách, cenné predmety je vhodné odfotiť si a opísať si výrobné čísla elektroniky. Na odplašenie zlodejov poslúži rádio pustené potichu. Pozor však na hlasné vyzváňanie budíka či zvolenie telefónu, ktoré sa môže šíriť za vchodové dvere bytu a upozorniť tak na skutočnosť, že sa v ňom nikto nenachádza.
Ak sa predsa len stane, že dôjde k vlámaniu, podľa R. Čuhákovej je dôležité, aby majitelia do bytu nevchádzali a predišli tak prípadnému stretu so zlodejom pri čine. „V záujme vlastnej bezpečnosti preto radíme nevstupovať do bytu a volať na známe číslo 158,“ dodala R. Čuháková.
JANA NÉMETHOVÁ