18. júl 2007 o 0:00
Obetujte osem hodín za záchranu života
Mnohí si v istých chvíľach uvedomia, že o ich živote a o živote blízkych môžu niekedy rozhodnúť minúty. Napriek tomu sa neodhodlajú, aby urobili ten najdôležitejší krok, ktorý ich veľakrát stojí iba niekoľko hodín času.
„Každoročne vyškolíme v kurze prvej pomoci viac ako tisíc ľudí, ale väčšinou neprichádzajú z vlastnej iniciatívy,“ hovorí riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Leviciach Oľga Szalmová. Podľa skúseností riaditeľky sa kurzov na získanie zručnosti pri poskytnutí prvej pomoci zúčastňujú zamestnanci poverení veľkými závodmi, vodiči z povolania, plavčíci, prípadne záujemcovia o prácu v zahraničí, ktorých potenciálny zamestnávateľ kurz prvej pomoci vyžaduje.
Levický územný spolok organizuje približne tri kurzy do mesiaca. Aj v tomto letnom období prebieha v jeho priestoroch niekoľko osem alebo šestnásťhodinových kurzov, na ktoré sa môžu záujemcovia prihlásiť. „Zdravotníci sa stále stretávajú s realitou, ktorá poukazuje na slabú úroveň pripravenosti občanov pomôcť v najkritickejších okamihoch. Ľudia sú nepripravení, ba dokonca aj pri dopravných nehodách spôsobia chaos, keď hľadajú lekárničku nie vo svojom aute, ale v aute zraneného,“ dodáva na margo nutnosti zdravotníckeho vzdelávania a zdôrazňovania zodpovednosti obyvateľstva Oľga Szalmová. Podľa nej by sa ľudia nemali obávať vlastnej neschopnosti priamo v deji. Aj keď na mieste nehody alebo pri nutnosti zásahu vyzerá všetko inak ako v učebni pri modelových situáciach, vyškolený človek zareaguje pohotovejšie ako ten, ktorý nevie, čo má robiť. „Úkony pri poskytovaní prvej pomoci sa v priebehu rokov maximálne zjednodušili a zefektívnili, preto nie je problémom naučiť sa ich od školiteľov prvej pomoci a zdravotníckych inštruktorov dobre a rýchlo. Preto sme so Záchrannou zdravotnou službou Urgent v Leviciach založili koncom roka 2006 Spoločnosť pre záchranu ľudského života,“ uvádza riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Leviciach. Nezávislá spoločnosť je zameraná na vzájomnú spoluprácu a pomoc pri školení dobrovoľných záchranárov, rozširovaní vedomostí a osvety medzi obyvateľstvom a pri presadzovaní nutnosti výučby zdravotnej výchovy na školách. Aj vďaka osvete v tomto duchu sa v práve ukončenom školskom roku zapojilo do súťaže v poskytovaní prvej pomoci tridsať základných a stredných škôl , ako aj tridsaťpäť materských škôl v okrese.
KATARÍNA
KOPCSÁNYIOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou