Juraj Čabák - poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Štiavnici, zástupca primátora
Vek: 47
Povolanie: technik
Stav: ženatý, tri deti
Záľuby: knihy (najmä historické), história, práce okolo domu
V komunálnej politike pôsobí od roku 1990 a vo funkcii poslanca v mestskom zastupiteľstve je už piate volebné obdobie. Medzi kolegami je teda služobne najstarší. „Po vysokoškolských štúdiách som chvíľu pracoval v Bratislave, neskôr som sa vrátil do môjho rodného mesta, do Štiavnice. Keďže sa mi tu nejaké veci nepáčili, nechcel som o tom len rozprávať, ale sa aj aktívne podieľať na zmenách,“ hovorí. Po revolúcii nastali nové spoločenské podmienky. Myslí si, že o problémoch treba veľa komunikovať, čo dovtedy absentovalo. „Po mojom nástupe do komunálnej politiky som sa dozvedel mnoho nového. Prezentoval som možno odlišné názory na priority v meste, ale aj postoje a požiadavky občanov. Začínali sme vlastne od nuly, zavádzal sa iný systém práce. Boli sme plní eufórie a dôvery voči ľuďom, ktorí do Štiavnice prišli so záujmom investovať. Často však prišlo vytriezvenie a naše predstavy sa nesplnili,“ pokračuje. V tom období cítila samospráva potrebu reagovať aj na zmeny, ktoré sa diali v zamestnanosti. „Nenávratne sa tu stratilo takmer tritisícsedemsto pracovných príležitostí. Svoju činnosť skončili rudné bane, tabaková fabrika, Pleta. Z nej síce vznikli malé firmy, ktoré fungujú dodnes, ale nenahradili predchádzajúci počet pracovných miest. Aby Štiavnica nezostala na okraji záujmu, samospráva musela využívať aj lobistické spôsoby. Významným medzníkom bol zápis historického mesta Banská Štiavnica a technických pamiatok priľahlého okolia do Zoznamu svetového, kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco, v roku 1993. Mal som česť byť jeden z členov kolektívu, ktorý vypracovával potrebné dokumenty. Na ich základe sa posudzovanie a zaradenie uskutočnilo. Druhým medzníkom je znovunavrátenie sídla okresu do Banskej Štiavnice v roku 1996. Sú to výsledky práce a sústredeného postupu všetkých, ktorí pôsobili a pôsobia vo verejnej sfére mesta,“ vysvetľuje. So zvýšením jeho inštitucionálnej a administratívnej úrovne súvisí aj prijatie zákona o Banskej Štiavnici. Ten je stále platný a hovorí o tom, že všetky úrovne štátnej a samosprávnej moci sú povinné vytvárať podmienky pre to, aby Štiavnica prosperovala a neupadala. „Mala by sa stať výkladnou skriňou nášho štátu. Zatiaľ je to len taká skrinka,“ podotkne. Tvrdí, že niektoré problémy z deväťdesiateho roku sú v súčasnosti vyriešené. Niektoré však stále pretrvávajú, nedostatky sa dokonca prehĺbili. „Viac ako sedemdesiat kilometrov miestnych komunikácií, ktoré máme, sú po dobe životnosti. Od konca osemdesiatych rokov sa im nevenovala pozornosť, ktorú by si vyžadovali. Na druhej strane, urobili sa veľké úpravy na Námestí svätej Trojice, ktoré bolo predtým obrovským staveniskom,“ hovorí. Priznáva, že niektoré veci neboli urobené dôsledne a komplexne, napríklad siete pod vydláždenými ulicami nie sú v stopercentnom stave. V budúcnosti sa zrejme k tomuto problému bude musieť vrátiť.
K obrovským zmenám došlo aj vo vlastníctve objektov. Postupne sa mení osadenstvo domov starého mesta. Centrum sa presúva do strednej časti ku Križovatke, k novším sídliskám. Obyvatelia svoje domy predávajú solventným ľuďom, ktorí podnikajú v oblasti turistického ruchu. „Štiavničania chodia do centra pomaly už len za prácou a za kultúrnym letom. Mám z toho obavu, pretože tam začínajú prevládať ľudia, ktorí vlastnia objekty na poskytovanie služieb. Jedným zo štiavnickým pilierov je práve cestovný ruch. Chceme vytvoriť podmienky na podnikanie pre miestnych obyvateľov. Mesto je spoluorganizátorom kultúrnych podujatí, ktoré dokážu vypredať všetky ubytovacie kapacity v meste,“ hovorí.
Mnohých trápia bežné problémy ako nepokosené mestské pozemky, odvoz smetí, výtlky na cestách, parkovacie miesta. “Štiavnica nebola dimenzovaná na taký veľký počet automobilov .”
Mal obdobia, keď chcel s poslancovaním skončiť. Nakoniec si to však vždy rozmyslel, pričom zavážila dôvera voličov voči nemu. Keby necítil ich podporu, v komunálnej politike by nepokračoval. „Činnosť v zastupiteľstve vnímam ako službu občanom. Mojou prioritou je nájsť riešenia problémov a v ľuďoch zvýšiť pocit spokojnosti. Chcem, aby bola Štiavnica atraktívna aj pre miestnych, nielen pre turistov. Mojím cieľom je, aby sa návštevníci stretli s príjemným prostredím, čistým mestom a pozitívnym prístupom zo strany Štiavničanov,“ uzatvára.
EVAŠTENCLOVÁ