„V súčasnosti v zásade platí, že si môžete požiadať o pas, kdekoľvek v rámci Slovenska. K nám napríklad často chodia z Prievidze. Tvrdia, že tu nemusia tak dlho čakať,“ povedala hlavná referentka oddelania dokladov Terézia Kršjaková. Pamätá si dokonca žiadateľov z Košíc alebo z Michaloviec. Ako hovorí, rady sa na pasovom tvoria zriedkakedy. „Keď je najväčší nápor, väčšinou v stredu popoludní a niekedy v piatok doobeda, stretne sa tu maximálne pätnásť až dvadsať ľudí. Ale to len výnimočne. Stránky sa nám darí vybavovať priebežne,“ pokračuje.
Počas letnej sezóny sa zvyšuje počet ľudí, ktorí až tesne pred dovolenkou zistia, že ich pas už neplatí. Vtedy im ostáva jediná možnosť. Zaplatiť o tritisíc korún viac, ako je jeho štandardná cena. „V takomto prípade ho dostanú do dvoch pracovných dní. Inak to môže trvať až mesiac,“ vysvetľuje Kršjaková. Nemôže však potvrdiť, že by sa žiadatelia, ktorí sa spamätajú na poslednú chvíľu, prejavovali zvýšenou nervozitou. „A nie je ich ani veľa. Mesačne žiada o zrýchlené vydanie cestovného dokladu približne dvadsať osôb,“ konkretizuje.
Záujemcovia o nový pas málokedy vedia, že v krajinách, kde chcú tráviť dovolenku, platia isté obmedzenia. Aby ste mohli vycestovať, váš pas musí byť platný aj určitú dobu po návrate domov. Rovnaké je to s občianskym preu- kazom, ak ide o členskú krajinu Európskej únie. „V rôznych štátoch je táto lehota rozdielna. Často sa nás na to pýtajú. Tieto informácie by im však mali poskytnúť v cestovnej kancelárii, kde si zájazd objednali,“ hovorí.
Vlastný cestovný doklad musia mať deti staršie ako päť rokov. Najmladším „cestovateľom“, ktorého v Žiari zaevidovali bolo štvortýždňové bábätko. Najstarším zase 72-ročný, no podľa Terézie
Kršjakovej, veľmi vitálny muž.
„Žiadatelia sa najviac obávajú toho, ako budú vyzerať na fotografii. Sú na to háklivé najmä ženy a mladé dievčatá. Preto vždy urobím viac záberov, aby sa z nich dalo vybrať,“ prezradila o návštevníkoch oddelenia dokladov jeho hlavná referentka.
IVA ZIGOVÁ