Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Dnes by už v takýchto podmienkach netrénoval nikto

Písal sa rok 1966. V Budapešti prebiehali atletické Majstrovstvá Európy. Na štart sa postavila česko-slovenská reprezentantka Anna Chmelková (nar. 26. júla 1944) a svojím výkonom 52,9 sek. na trati dlhej 400 metrov získava zlato pre svoju krajinu.

V konečnom hodnotení to bol jediný cenný kov získaný pre vtedajšie Československo na ME v roku 1966. Na toto podujatie sa pani Chmelková pripravovala čiastočne aj v Hliníku nad Hronom, kedže jej manžel pochádza práve z tejto obce.
“Odohralo sa to 1. septembra 1966 v Budapešti, akurát v deň, keď išli deti do školy. Beh na 400 metrov bol naplánovaný na večer. Považovali ma za čierneho koňa súťaže a nakoniec sa mi podarilo tento pretek vyhrať. Bola to veľká udalosť, pretože to nikto nečakal. Všetci veľký favoriti “vybuchli” a vlastne moje zlato bolo jedinnou medailou pre vtedajšie Československo. Vtedy som mala 22 rokov, bola vydatá a matkou malého syna. Počas mojej účasti na ME bol môj syn v Hliníku nad Hronom u svokry, ktorá ho opatrovala. Tu som vlastne aj trénovala, na lúke pri Hrone. Pôvodne som ani na tieto preteky nemala ísť, no vtedajší šéf českej atletickej sekcie pán Mudra mi vybavil účasť, pretože som bola najlepšia v republike na tejto trati. A aj napriek tomuto všetkému som dosiahla čas 52,9, čo bol druhý svetový výkon v tom roku. Prvou bola Austrálčanka Tandertová, s ktorou som sa v ďalšom roku stretla v priamom súboji na mítingu v jednom zo severských štátov. Tu ma však porazila, pretože v roku 1967 som už nemala takú dobrú formu. V tom období mi zomrela mama a ja som úlne vypla. Mesiac som sa vôbec nevenovala atletike. A možno aj tento výpadok bol príčinou neúspechu na olympiáde v Mexiku,” spomína na ME pani Anna Chmelková
Ako ste začali s atletikou?
Bola som dieťa, ktoré bolo dosť pohybové, večne na ulici. Ako 13-ročná som zistila, že veľmi dobre behám. Vždy keď sme sa s ostatnými deťmi naháňali dostali náskok, no vždy som ich dobehla. Postupne prichádzali školské preteky. Poradili mi, aby som sa prihlásila do atletického klubu. Na majstrovstvách Bratislavy v cestnom behu som skončila druhá a na republikových pretekoch v cezpoľnom behu som skončila piata. Potom v klube zistili, že mám predpoklady na kratšie behy a tak to pokračovalo. Veľmi rýchlo sa to so mnou viezlo. Stala som sa majsterkou Slovenska stredných škôl v Trnave, kde som získala viacero titulov v behu, skoku do diaľky a v štafete. Potom som náhodne bežala štyristovku a aj keď táto dĺžka nebola moja obľubená, zistilo sa, že práve táto vzdialenosť mi najviac vyhovovala.
Aké boli podmienky na trénovanie v tom období?
V tých časoch vládla v športe zdravšia atmosféra. Mám pocit, že teraz, aj keď sa pozerám na moje vnúčatá, je úroveň telecviku v školách hrozná. Už na školách si nás podchytili a tí čo mali predpoklady na atletiku začínali chodiť po pretekoch. V dnešnej dobe je to iné, deťom hodia na telecviku loptu a už si ich nevšímajú. Všetko je o peniazoch. Do popredia sa dostávajú športy ako tennis a podobné atraktívne športy. V atletike musí byť skutočné svetový talent, aby sa ten jedinec uživil. V minulosti neboli v športe také peniaze, boli sme amatéri. Taktiež vtedy neprichádzal do úvahy žiadny doping. Mne sa zdá, že za socializmu to bolo v športe lepšie. Pretože aj keď malo toto obdobie množstvo nevýhod, ale v športe sme nepociťovali žiadne nedostatky a diskrimináciu. Netávalo sa, že by sa na šport nenašli peniaze. Po promóciách som začala chodiť do práce a popri tom som trénovala a pripravovala som sa na olympiádu v Mexiku. Dnes by už v takýchto podmienkach netrénoval nikto.
Ako krivdu však pociťujem moje nenominovanie na stretnutie kontinentov Amerika - Európa v roku 1967. Bežala sa tam štafena 4x400, čiže logicky sa toho mali zúčastniť tí najlepší v 400 - ke. Rok predtým som vyhrala ME na tejto trati a v oboch kvalifikáciách som skončila druhá. A predsa ma na tieto preteky nevybrali. O všetkom rozhodli zákulisné intrigy, keď sa presadzovali pretekárky podľa známostí a nie podľa výkonu.
Akú odmenu ste dostali za svoj úspech na ME?
Vtedy som dostala tritisíc korún, čo je dnes úplne smiešna suma. A 500 korún od dekana mojej univerzity, kedže vtedy som študovala.
Aké boli vrcholy vašej kariéry?
Samozrejme ME v roku 1966 a Olympiáda v Mexiku. Získala som však aj veľa československých rekordov. Taktiež som absolvovala množstvo medzištátnych mítingov.
Nemali ste problémy pri cestovaní za hranice?
Nie, vtedy nie. Ako súkromník ste nemali šancu dostať sa za hranice, ale ja ako reprezentantka som nemala žiadny problém. Nikdo ma nikdy nevypočúval. Aj keď som cestovala sama. Okrem toho som nemala nikoho v zahraničí, takže som nebola považovaná za nebezpečnú.
Koľko rokov ste sa venovali atletike aktívne?
Mnohí hovorili, že som rýchlo zažiarila, ale aj rýchlo zhasla. Moja kariéra trvala totiž dosť krátko. Faktom je, že som nemala správne podmienky. Moja mama zomrela, o syna sa mi musela starať svokra a popri tom som ešte študovala na vysokej škole. Bolo to príliš veľké vypätie. A ja som bola aj dosť veľká trémistka. Brala som všetko príliš vážne. Vtedy neboli také prípravy ako teraz, pred pretekmi som sa išla pominúť od strachu. Spolu som behala asi 11 rokov, ale tam rátam aj začiatky, pretože chvíľu trvá kým sa človek dostane na špičkovú úroveň. Ja som okrem toho nerada trénovala, no o to poctivejšie. Neznášala som veľké záťaže. Zo všetkých pretekárok na 400 metrov som behala najmenej. Bola som prirodzený talent, aj keď všetci tvrdia, že som mala behať osemstovku, v ktorej som vraj mala najväčšie možnosti na úspech.

Čomu sa venujete v súčastnosti?
Postupne som sa dostala k rozhodovaniu na rôznych súťažiach. Urobila som si všetky potrebné kurzy až po tú najvyššiu kvalifikáciu. V zime rozhodujem preteky v hale, cez leto na rôznych akciách, ako napríklad známy míting na bratislavskom Interi.