Za uplynulé dva týždne boli žiarski hasiči privolaní k siedmim požiarom tráv, čo je o päť viac ako za rovnaké obdobie v minulom roku. „V prevažnej miere ich zrejme zapríčinili ľudia, ktorí nerešpektujú zákaz vypaľovania. No pri zvýšených teplotách nemožno vylúčiť ani takzvaný lupový efekt, napríklad z pohodenej fľaše. Ani v jednom prípade sa oheň nerozšíril do lesa,“ uviedol vedúci Prevádzkovo-technického oddelenia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom Jozef Rozemberg. Ak by hasiči prichytili pôvodcu požiaru pri čine, môžu mu priamo na mieste vypísať blokovú pokutu. „To sa však stáva málokedy. Keď prídeme na miesto, väčšinou tam nikoho nenájdeme,“ hovorí. V prípade, že oheň pohltí aj lesný porast a spôsobí väčšie škody na majetku alebo niekoho ohrozí, stíha pôvodcu polícia.
Pomerne častým javom, ktorý podľa Rozemberga súvisí s vysokými teplotami, sú aj požiare motorových vozidiel. „V horúčavách skôr dôjde k prehriatiu zariadení pod kapotou a kým sa vodič spamätá, auto začne horieť. Vtedy by ho posádka mala rýchlo opustiť kvôli hroziacemu výbuchu,“ upozorňuje. Len nedávno sa niečo podobné stalo pri Revišťskom Podzámčí. Cestujúci vystúpili z auta hneď, ako si všimli dym. Keďže nemali hasiaci prístroj, mohli sa len bezmocne prizerať, ako ich auto horí.
Napriek teplotám nad 35 stupňov, nevyhlásili v žiarskom okrese čas zvýšeného požiarneho nebezpečenstva. „Zvažovali sme to, no počasie sa postupne mení a má sa ďalej ochladzovať, takže k tomu zrejme nedôjde,“ uzavrel Rozemberg.
(iva)