25. júl 2007 o 0:00
Padol polstoročný teplotný rekord
Neuveriteľných štyridsať stupňov v tieni ukázal teplomer Jozefa Nemčoka z Demandíc. Sledovaniu počasia sa venuje už niekoľko rokov, ale ešte nikdy doteraz podobné vysoké teploty, ako boli v stredu
18. júla, nezaznamenal.
Jozef Nemčok je dlhoročným včelárom. Aj preto sa zaujíma o počasie. Teploty, veternosť, zrážkovú činnosť a ďalšie ukazovatele si každodenne zapisuje do zošita. Ako hovorí, počasie ovplyvňuje správanie sa včiel, ich znášku a tým pádom aj množstvo a kvalitu produkcie medu. Aj počas minulého týždňa pribudli každý deň do jeho záznamov nové údaje: „Teplomer mi automaticky vyhodnocuje najnižšiu a najvyššiu dennú teplotu. V pondelok 16. júla bolo teplotné minimum 21 stupňov a maximum 38 stupňov.“ V utorok oba údaje stúpli o jeden stupeň a v stredu sa maximum zastavilo na rekordných štyridsiatich stupňoch. Vo štvrtok bolo najmenej 19 a najviac 38 stupňov. „Za uplynulé štyri roky si takéto extrémy nepamätám,“ hovorí pri prezeraní si záznamov z minulosti. V nich má okrem teplôt uchované aj množstvo napadaných zrážok: „Tento mesiac ich najviac padlo 9. júla, a to 12 milimetrov. Ešte predtým piateho napršali tri milimetre a jeden milimeter tretieho júla. Posledný výdatný dážď bol 21. až 22. mája. Sprevádzal ho silný vietor a prietrž mračien. Padlo 35 milimetrov vlahy.“
Z rukou písaných záznamov vyberá aj ďalšie výnimočné údaje – napríklad, že najnižšiu tohtomesačnú teplotu vykázal jeho teplomer 6. júla, a to 12 stupňov nadránom a 17 cez deň. Najväčší teplotný rozdiel bol o dva dni neskôr: nadránom 11 stupňov a cez deň 34.
Aj keď merania Jozef Nemčoka z Demadíc nie sú založené na báze profesionality, ale vlastného nadšenia, nie sú ďaleko od oficiálnych údajov hydrometeorologického ústavu. Podľa nich minulú stredu namerali v neďalekých Želiezovciach 39,9 stupňa Celzia, čím bol prekonaný historický rekord z roku 1950. V Komárne sa vtedy ortuť vyšplhala na 39,8 stupňa.
Teplotné extrémy z minulého týždňa potvrdil aj Martin Štrba z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, skúšobná stanica Želiezovce: „Teploty sa dlhodobo pohybovali okolo 38 stupňov a možno povedať, že padli 50-ročné rekordy.“ Podľa neho horúčavy neprospievajú plodinám - obilniny zahoreli, cukrovej repe opadávajú listy a kukurica vysýcha. Pozitívom je, že obilie netreba sušiť a žatva má ľahší priebeh.
Nielen poľnohospodárske plodiny, ale aj ľudí trápia teploty nezvyčajné pre naše zemepisné šírky. Ako uviedol lekár Ladislav Kotrusz zo Záchrannej služby Urgent v Leviciach, v uplynulých dňoch išli na výjazdy k štyrom z desiatich pacientov v súvislosti s horúčavami. „Hlavne starší ľudia a deti sa ťažko prispôsobujú teplotám, ktoré sú vyššie ako je teplota ľudského tela. Ak neprijímajú dostatok tekutín, organizmus sa nevie ochladiť a prehrieva sa. Spôsobuje to potom problémy hlavne starším ľuďom so srdcovými ochoreniami,“ vysvetľuje lekár. Aj preto je potrebné telu pomôcť, a to obliekaním si ľahších odevov, ovlažovaním sa a pitím aj troch litrov tekutín denne.
JANA NÉMETHOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou