Podujatie sa začalo po viacdňových intenzívnych prípravách v sobotu v popoludňajších hodinách. Od štrnástej hodiny posedenie spríjemňovala svojou hudobnou produkciou novobanská kapela Ideál. Nasledovalo vystúpenie rodiny Hubockej z Piešťan, ktorá prítomným priblížila folklór z rôznych uhlov - či už išlo o hru na píšťaľku, gajdy, trumblu, fujaru alebo husle. „Bolo to veľmi atraktívne vystúpenie, ktoré očarilo všetkých prítomných,“ pokračuje starosta. „O večernú zábavu sa zas postarala kapela Profil z Topoľčian, ktorá vyhrávala až do štvrtej hodiny v nedeľu ráno.“ Ako dodal, ani po štrnásťhodinovom maratóne hudby, tanca, jedenia a pitia, sa nikomu nechcelo ísť domov.
S myšlienkou organizovať stretnutia občanov s chatármi a chalupármi prišiel pred štyrmi rokmi sám starosta obce. „Chcel som, aby sme sa s chatármi nestretávali len pri vybavovaní úradných záležitostí na obecnom úrade, ale aby sme sa trošku spoznali aj ako ľudia tráviaci časť roka na jednom území,“ vysvetľuje zrod novodobej tradície. „Malo ísť o neformálne posedenie pri hudbe a dobrom občerstvení.“ Myšlienku pretavili do reálnej podoby, ktorá predčila všetky očakávania. „Hneď prvý ročník mal veľký úspech, čo nás presvedčilo, aby sme v organizovaní stretávok pokračovali aj v ďalších rokoch. A, ako som už spomenul, z roka na rok sa nás stretáva viac a viac,“ dodáva spokojne starosta.
Tradičným pokrmom na stretávkach býva výborný guláš. Tentokrát sa podávali aj pečené prasiatka, po ktorých dobre padlo sponzorské pivko z Vyhní. Po výdatnom občerstvení sa vytvoril priestor nielen na tanec a spev, ale aj na družnú debatu o spolunažívaní v obci. Nakoniec, chatári a chalupári vlastnia vo veľkopoľskom chotári 98 domov a chát, čo je viac ako štvrtina zo všetkých domov v obci. „Záujem o chalupárčenie v našej obci je stále veľmi veľký, žiaľ, už nemáme také domy, ktoré by sme im mohli ponúknuť. Čo obec mala, to sme už predali s myšlienkou zachovať život vo všetkých štáloch a lazoch patriacich do nášho katastrálneho územia,“ vysvetľuje starosta. „Dnes, po zveľadení domov chalupármi, nám štále pripomínajú dávno zašlé časy, kedy v nich trvalo žili naši občania.“ Majitelia usadlostí sú nielen z blízkeho okolia, ale prakticky z celého Slovenska. Vo Veľkom Poli sa môžu oddávať cykloturistike, agroturistike alebo peším túram do blízkych hôr až po Vtáčnik. Milovníci vodných športov si zas môžu zaplávať v neďalekej priehrade vo Veľkých Uherciach. Ale kto pozná nádhernú prírodu v okolí obce vie, že už len samotný pobyt vo Veľkom Poli je ako pohladenie po duši. Stačí prejsť pár krokov a ocitnete sa v objatí hôr plných lesných plodov.
„Som veľmi rád, že chatári a chalupári pochopili a podporili myšlienku spoločných stretnutí, vďaka ktorým sa nielen zlepšila naša komunikácia, ale navzájom sme sa aj bližšie spoznali. Zároveň sa musím poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní stretnutia a príprave občerstvenia, ale najmä našim sponzorom, bez ktorých pomoci by sa nám podujatie v takomto rozsahu asi nepodarilo zrealizovať,“ dodáva starosta s tým, že po stretávke prišlo na obecný úrad množstvo ďakovných listov a mailov od spokojných účastníkov.