Je málo obcí na Slovensku, ktoré dali našej krajine takého významného a hlavne pracovitého človeka, ako Bzenica. V roku 1841 sa tu narodil Andrej Kmeť. Mohli by sme dlho vymenovávať profesie, v ktorých vynikal – rímsko-katolícky kňaz, botanik, archeológ, zoológ, zakladateľ Slovenskej múzejnej spoločnosti a ďalšie. No predovšetkým to bol usilovný človek, ktorý dokázal, čo všetko môže schopný jednotlivec vytvoriť. V časoch, keď sa v podstate amatérsky venoval rôznym vedeckým činnostiam, nebolo na Slovensku odborníkov v týchto oblastiach. Plne si však uvedomoval rozdiel medzi amatérskou a profesionálnou vedou. Najviac sa preto venoval zbieraniu materiálov tak, aby rozličné artefakty ostali zachované pre budúce generácie. Významná bola aj jeho osvetová činnosť. Radil slovenskému roľníkovi, pestovateľovi ovocia, ale keď našli pri obci Beša kosti mamuta, neváhal venovať svoje úspory na kúpu vykopávok. Keď prišli múzejníci z Budapešti, kosti už boli predané Slovenskému národnému múzeu. Kmeťove botanické zbierky majú kolosálny objem, 72-tisíc položiek. Podľa mena Andreja Kmeťa je pomenovaných asi 40 druhov rastlín, najmä ruží a húb, napríklad Rosa Kmetiana Borbás, Hydnum Kmetii Bresodala a ďalšie.
Mnohé z výsledkov práce Andreja Kmeťa možno vidieť v pamätnej izbe, ktorá je zriadená v jeho rodnej obci, v budove bývalej školy pri rímsko-katolíckom kostole.
Ďalšími pamätníkmi na život Andreja Kmeťa sú sochárske diela. Jedna busta je aj s pamätnou tabuľou na kultúrnom dome. Ďalšia je umiestnená na mramorovej pilóte neďaleko pamätnej izby.
V Bzenici sa nachádza aj jeho rodný dom označený tabuľou. Návštevníci si ho však môžu pozrieť len zvonku. Nachádza sa na ulici, ktorá je odbočkou doprava z cesty zo Žiaru nad Hronom.
Osobnosť Andreja Kmeťa je v Bzenici skutočne všadeprítomná. Pri príležitosti 155. výročia jeho narodenia bol vyznačkovaný 39 kilometrov dlhý turistický chodník nesúci jeho meno, ktorý sa začína v Bzenici.
Turistická prechádzka približuje vzácnu flóru a faunu, smeruje cez Vyhne, Banský vrch, Červenú studňu, Hornú Roveň a Sitno až do Prenčova, kde Andrej Kmeť pôsobil ako rímsko-katolícky kňaz.
RICHARDKAFKA