Meteosenzitivita nie je výmyslom našej modernej doby, poznali ju nielen naše staré mamy, ale aj slávni učenci v staroveku. Vplyvmi počasia na ľudský organizmus sa zaoberali starí čínski odborníci i grécki priekopníci v medicíne, medzi inými i Hippokrates, Aristoteles či Galén. A mali mnoho nasledovníkov až do dnešných dní.
Počasie a problémy
Približne 40 percent populácie o sebe tvrdí, že je meteosenzitívna. Pravdou je, že každý z nás reaguje na počasie a musí sa prispôsobovať nielen zmenám tlaku, ale aj teploty, vlhkosti či atmosférickej elektrine. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že ich „nevysvetliteľné“ problémy pramenia práve z počasia.
Meteosenzitivita má celú širokú škálu prejavov. Od zlej nálady, cez bolesti hlavy, kĺbov, svalov, chrbta, pooperačných jaziev až po bolesti zlomenín. Bolesti môžu byť veľmi slabé a nenápadné, ale i mimoriadne silné, dokonca môžu pripútať na lôžko. Obzvlášť zle na tom môžu byť ľudia trpiaci migrénami, u ktorých zmena počasia (hlavne prudká) môže vyvolať záchvat. Veľmi citlivo môžu reagovať aj zuby, niektorí ľudia majú problémy s trávením, žlčníkové alebo obličkové koliky či problémy s alergiami.
Počasie nemusí len bolieť
Nemusia to byť však len bolesti. Do tejto kategórie patria aj zmeny nálady, problémy s dýchaním, malátnosť, ospalosť, nechutenstvo, problémy s vnímaním a koncentráciou (čo ohrozuje napríklad šoférov) a počasie dokonca môže byť spúšťačom depresie.
Tieto reakcie sú veľmi individuálne, závisia od vášho zdravotného stavu, i duševného rozpoloženia. Niekedy človek reaguje prudko a silno, inokedy prečká zlé počasie relatívne bez problémov.
Touto problematikou sa zaoberá aj veda. Bioklimatológia sa venuje vplyvom meteorologických komplexov na ľudský organizmus a aj vzťahom medzi atmosférickým prostredím a človekom.
Pozor na Mesiac
Možno vás však ani tak netrápia zmeny počasia, a patríte medzi tých „šťastlivcov“, ktorí viac reagujú na mesačné a slnečné gravitačné sily alebo na jednotlivé mesačné fázy. Tieto vplyvy zatiaľ nie sú úplne jasne preskúmané a pre odborníkov sú dosť záhadné. Niektoré štatistiky potvrdzujú, že jednotlivé mesačné fázy, predovšetkým spln, zvyšujú pravdepodobnosť určitých javov, napríklad zvýšený počet samovrážd, alebo trestných činov. Samozrejme nie všetky tieto udalosti sa v danom čase dajú pripisovať Mesiacu, či počasiu, napriek tomu istá súvislosť tu existuje.
V zdravom tele,...
Ak viete o tom, že ste meteosenzitívni, mali by ste sledovať zmeny počasia, aby vás zhoršený zdravotný stav takpovediac nezaskočil nepripravených. Ak sa budete udržiavať v dobrej fyzickej i psychickej kondícii, bude váš organizmus vedieť reagovať pružnejšie a možno sa aj niektorých nepriaznivých sprievodných javov zmeny počasia zbavíte úplne, prípadne sa ich podarí znížiť na minimum.
Zdroj: net