V marci roku 2004 založila spolu s ďalšími členmi občianske združenie Žiarsko. Vďaka nemu sa v Slaskej vytvorili chránené dielne, v ktorých je zamestnaných osem ľudí so zdravotným postihnutím.
Darine bola práca s ľuďmi a sociálna oblasť vždy veľmi blízka. „Pred tým, než sme založili občianske združenie, som pracovala ako zdravotná sestra v domove dôchodcov. O nejaký čas som sa dozvedela o projekte Zakladajte Teledomy, ktorý sa konal v mestskom kultúrnom centre. Do kurzu sa nakoniec dostalo okolo dvadsať ľudí, ktorí neskôr založili podobné spoločenstvá v Janovej Lehote, Bartošovej Lehôtke, v Hliníku nad Hronom a v Kremníci,“ začína rozprávať Šipošová.
Zakladajúcou stanovou združenia je predovšetkým regionálny rozvoj a podpora zamestnanosti. Preto sa Darina rozhodla založiť chránené dielne, ktoré sídlia v Slaskej.
„Máme vytvorené tri dielne. Jednu tkáčsku, jednu krajčírsku a jednu hrnčiarsku. Všetky remeslá sú založené na myšlienke dlhých regionálnych tradíciách. Výrobky vyrábajú iba zdravotne postihnutí ľudia, ktorí sú za prácu riadne zaplatení. Ani jeden z nich však nemá postihnutie, ktoré by im bránilo vo vykonávaní činnosti,“ dodáva Šipošová.
Zamestnanci produkujú najmä tkané výrobky ako koberce a tašky, textilné produkty založené na patchworkovej technike a keramiku. Celú produkciu potom združenie ponúka na jarmokoch alebo predáva do iných predajní.
„Výrobky predvádzame aj na rôznych výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Najväčší doterajší úspech sme dosiahli na výstave Tatra Expo,“ hovorí Darina s hrdosťou v hlase.
Efektivita práce u ľudí s postihnutím je prirodzene nižšia ako u zdravého človeka. Občianske združenie Žiarsko preto neustále vytvára nové projekty. Schválené návrhy neprinášajú len nové starosti, ale aj financie.
„Nie sme príspevková ani rozpočtová organizácia, no na druhej strane musíme platiť našich zamestnancov. Neostáva nám preto nič iné, ako hľadať aj ďalšie alternatívy. Okrem chránených dielni poskytujeme pracovno právne a sociálne poradenstvo. Ďalej pomáhame ľuďom s určitým handycapom umiestniť sa na trhu práce a podobne. Všetky činnosti si vyžadujú množstvo času, ale aj kvalifikovaných dobrovoľníkov,“ rozpráva Šipošová o každodenných starostiach.
Vo voľných chvíľach si Darina rada prečíta dobrú knihu, vypočuje kvalitnú hudbu alebo zašportuje. Na tieto aktivity jej však v ostatnom období nezostáva veľa času. Snaží sa každú minútu zúročiť v prospech združenia. Vytvára návrhy kobercov i textilných výrobkov, popritom ešte pomáha ľuďom v dielňach. „Moja práca nie je o peniazoch. Nie je tu takmer žiadny finančný efekt. Pomáhať tým, čo to najviac potrebujú, ma ale duševne napĺňa. Keby to tak nebolo, tak by som to nerobila,“ uzatvára odhodlane pani Šipošová.
KATARÍNA PRUŽINOVÁ