8. aug 2007 o 0:00
Budú v Guinessovej knihe?
Vo svetoznámej knihe rekordov sú zapísané rôzne kuriozity - od neuveriteľných cez humorné až po celkom obyčajné. Prvý krok k tomu, aby sa v nej zvečnil aj ďalší počin, spravili otec a syn Malíkovci z Dolného Pialu. Svoje dlhoročné spoločné hobby chcú zúr
Ján Malík sa záhradníčeniu, a predtým vinohradníctvu, venuje už dlhé roky. Všetok svoj voľný čas trávi v záhradke pri dome v Dolnom Piali. Do svojej záľuby postupne zasvätil aj syna Jaroslava. Ten vyštudoval vysokú školu so zameraním na záhradníctvo v Ledniciach na Morave a v súčasnosti pracuje v Arboréte v Tesárskych Mlyňanoch. Dokonca aj jeho 13-ročný syn Filip má za sebou prvé „pokusy“ – do zemiaku úspešne naštepil paradajku. Práve skúsenosti so štepením chce rodina Malíkovcov zúročiť vo forme zápisu do knihy rekordov.
„V roku 2004 sme na počesť vstupu Slovenska do Európskej únie vytvorili takzvaný Višegrádsky strom,“ spomína prvý úspech hlava rodiny Malíkovcov. Na vysvetlenie dodáva, že do planej slivky vtedy naštepili štyri rôzne druhy ovocia z vlastnej záhradky, ku ktorým žrebovaním pridali názvy štyroch krajín Višegrádskej štvorky. Marhuli pripadla Česká republika, broskyni Poľsko, nektarinke Maďarsko a slivke Slovensko. „Takto sme pre istotu naštepili tri stromy, štepy sa ujali. Tento rok sa ukazovali prvé plody, ale v máji, keď boli mrazy, zamrzli,“ hovorí pestovateľ. Zároveň spolu so synom Jaroslavom ukazujú certifikát, ktorý je dôkazom toho, že Višegrádsky strom bol v roku 2006 uznaný.
Po čase sa obaja záhradkári rozhodli experimentovať ďalej. Na internete našli, že podobný rekord je zapísaný v známej Guinessovej knihe rekordov. Istý Čilan do jedného kmeňa naštepil päť rozličných odrôd. Aby pokorili zapísaný rekord, rozhodli sa naštepiť až šesť druhov. „V auguste minulého roka sme k štyrom druhom pridali ďalšie dve – mandľu, ktorú sme prisúdili Rakúsku a višňa pripadla Ukrajine. Tieto dve krajiny sme vybrali preto, lebo sú to naši najbližší susedia a patria do strednej Európy. Strom sme nazvali Stredoeurópsky ovocný strom,“ vysvetľuje pôvod nezvyčajnej dreviny. Tento rok, presne 12. júla, ho prihlásili do Slovenskej knihy rekordov, ktorá má vyjsť koncom roka. Za svedkov rekordu si pozvali Roberta Potockého, starostu Dolného Pialu a Jozefa Palya z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, skúšobná stanica Želiezovce. Obaja si naštepený strom pozreli priamo v záhradke Malíkovcov a vypísali potrebný doklad o svedectve rekordu. V týchto dňoch už otec a syn Malíkovci čakajú na ďalší certifikát o rekorde. K dvom národným rekordom by chceli zakrátko pridať celosvetový. Ich cieľom je, aby bol Stredoeurópsky ovocný strom zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Po získaní slovenského certifikátu chcú poslať žiadosť o zaevidovanie svojho rekordu do svetoznámej knihy rekordov.
JANA NÉMETHOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou