„Pre ľudí sú zvieratá len zvieratá, akosi nechcú rešpektovať ich biorytmy,“ vytýka chovateľom. „V horúcich letných dňoch treba psíkov venčiť zavčasu ráno a neskoro večer. Absolútne sa neodporúčajú dlhšie prechádzky cez deň a už vôbec by sa nemali psíky nútiť do nejakých športových aktivít,“ radí. Podľa neho ich treba cez deň držať v chládku s dostatkom vody. Že psíkovi hrozí prehriatie, zbadáme na zrýchlenej dychovej frekvencii. „Vtedy mu treba pomôcť. Pes totiž nemá potné žľazy, ochladzuje sa len ústnou dutinou cez jazyk a pľúca. Na jeho ochladenie stačí, keď ho prikryjeme mokrým uterákom, predovšetkým v oblasti šije alebo krížov,“ pokračuje veterinár. „Nič nepokazíme ani chladnejšou sprchou.“
Doslova termický šok hrozí psíkom v autách. V žiadnom prípade by sme ich v nich nemali zatvárať, kým si odskočíme trebárs na nákupy. „Aj krátky pobyt psa v zatvorenom aute môže spôsobiť jeho uhynutie,“ varuje lekár. Počas jazdy odporúča robiť častejšie prestávky a aj pri krátkych cestách by sme mali mať so sebou vždy dostatok tekutín. Viacerí majitelia sa znepokojujú, že ich štvornohí priatelia odmietajú jedlo. „Je to absolútne v poriadku. V horúčavách pes vydáva minimálne energie, väčšinu dňa prespí. Ak nechce jesť, netreba ho nútiť,“ vysvetľuje veterinár.
Oveľa jednoduchšie leto prežívajú chovatelia mačiek. Sú to zvieratká, ktoré zalezú do svojho pelechu a predriemu celé hodiny. Samé sa rozhodujú, kde im je najlepšie. Viac opatrnosti treba mať však pri operencoch. Smrteľným je pre nich prievan.
No nielen horúčavy komplikujú život našim chovancom. V lete sa darí rôznym parazitom, svoju negatívnu úlohu zohrávajú najmä nakazené kliešte. Kým ešte v nedávnej minulosti sme boli „čistým“ regiónom, v súčasnosti u viacerých psíkov zaznamenali boreliózu. „Túto skutočnosť netreba podceňovať. Existuje celá plejáda ochranných prostriedkov proti uštipnutiu kliešťom, účinné je zaočkovanie psa proti borelióze,“ odporúča. Nákaza sa prejavuje únavou, bolesťami kĺbov, nechutenstvom, neochotou k pohybu. Pri zasiahnutí pečene psíkovi ožltnú sliznice. „Či ide naozaj o boreliózu, zistíme z krvných testov. Ak sa ochorenie potvrdí, nasadíme vysoké dávky antibiotík. Ide však o dlhodobú liečbu,“ dodáva.
Samostatnou kapitolou sú zvieratká bez domova. „Neraz do ambulancie donesú deti psíka alebo mačku, ktorú našli na ulici. „Je to pre ne veľmi nebezpečné. Nemôžu vedieť, či zviera nie je besné. Apelujem predovšetkým na rodičov, aby vysvetlili deťom, nech sa nedotýkajú túlavých zvierat, je to veľmi riskantné,“ zdôrazňuje s tým, že na ich odchyt je vyškolená mestská polícia, ktorej by sa mal nález opusteného zvieraťa nahlásiť.
Neodpustili sme si otázku, aký je celkový zdravotný stav doma chovaných zvierat. „V ostatnom období sme u nich zaznamenali najmä zvýšený výskyt nádorových ochorení. Z roka na rok robím viacej operácii aj napriek tomu, že pribúdajú veterinári a klientela sa delí medzi všetkých. To jednoznačne poukazuje na skutočnosť, že chorobnosť zvierat stúpa,“ prekvapil nás odpoveďou. Vinu za zhoršený stav predovšetkým psíkov pripisuje zlej životospráve. Tá sa podpisuje aj na kazivosti chrupu, keď v ambulancii podchvíľou plombujú, trhajú alebo aspoň odstraňujú zubný kameň z chrupu zvierat. „Že psíka trápia zuby sa prejavuje slintaním, nechutenstvom, prítomný môže byť zápach z úst,“ uzatvára veterinár.
ALENA BARTÓKOVÁ