Tento turnaj organizuje Nórsky futbalový zväz v spolupráci s UEFA (Európskou futbalovou asociáciou) od r. 1972. V tomto roku súťažilo na turnaji v 17 chlapčenských a dievčenských kategóriách vo veku od 10 do 19 rokov viac ako 1400 družstiev zo 4 svetadielov (Európa, Severná a Južná Amerika, Ázia, Afrika). Slovenský tím hral vo svojej kategórii spolu s ďalšími 179 celkami a reprezentoval nielen firmu, mesto Žiar, región, ale aj Slovensko, keďže na celom turnaji bol jediným zástupcom našej krajiny. Základ 18 - členného kádra tvorili hráči A a B družstiev FK Žiar – účastníkov I. a III. ligy, dvaja (J. Michalov a M. Štefanka) obliekajú dres prvoligového MFK žarnovica, zastúpenie mal aj druholigový ŠKF Kremnica (E. Urgela) a účastník I. triedy OŠK Lutila (A. Baran). Trénersky viedol družstvo Dušan Šipikal, bývalý tréner žiarskych žien – majsteriek SR, dnes tréner prvoligových ml. žiakov Žarnovice. Technickým vedúcim bol Milan Priebera, známy rozhodca a funkcionár ObFZ a FK Žiar, členkou realizačného tímu Jana Prausová. Celú výpravu viedol už po štvrtý rok za sebou Kamil Skladan, z futbalového diania známy ako bývalý hráč, dnes tréner a predseda FK TJ Sklené Teplice.
Svoje vysoké ambície naznačili chlapci už v štvorčlennej základnej skupine, keď zvíťazili postupne nad nórskymi celkami. Tveit porazili 5:0 gólmi A. Širáňa (2), J. Beňa a M. Bodora, D. Urgelu. Zápas s družstvom z Osla – Välerengou bol jednoznačnou záležitosťou našich. O výsledok 14:0 sa zaslúžili strelci gólov A. Širáň (5), D. Urgela (3), M. Škriniar (2), J. Beňo, M. Bodor, M. Glab a T. Lipták. Po víťazstve nad Vard Haugesundom 1:0 si zabezpečili víťazstvo v skupine bez prehry a s presvedčivým skóre 20:0. Tak postúpili medzi najlepších 64 celkov. Od tejto fázy sa hralo vyraďovacím systémom na jeden zápas a postupne čakali našich žiakov ďalšie štyri stretnutia, zhodou okolností opäť s družstvami z Nórska. V zápase o postup medzi najlepšiu tridsaťdvojku sa stretli s tímom z Kristiansandu. Neporaziteľnosť pokračovala, keď strelci gólov D. Urgela (2) a A. Širáň prispeli k víťazstvu 3:1. V stretnutí o postup do osemfinále si poradili so Sundal Sora s výsledkom 2:0 gólmi J. Beňa a M. Žurava. Medzi šestnástkou najlepších odohrali vyrovnaný zápas s Asane. Po nerozhodnom výsledku 1:1 (gól strelil A. Širáň) v riadnom hracom čase nasledovalo predĺženie, v ktorom sa tiež nerozhodlo. Víťaza určil žreb, so šťastným koncom pre Žiarčanov – zariadil im postup do štvrťfinále, medzi posledných osem účastníkov. Túto osmičku tvorili ešte štyri nórske celky a tímy zo Senegalu, Gambie a Brazílie. Tu sa stretli opäť v dramatickom vyrovnanom dueli s Lorenskogom. Ujali sa vedenia 1:0, boli blízko k postupu medzi najlepšiu štvoricu turnaja, no minútu pred koncom riadneho hracieho času inkasovali. V predĺžení 2 x 5 minút, hranom na pravidlo rozhodujúceho zlatého gólu boli šťastnejší domáci Nóri, keď sa im podarilo v druhej časti vsietiť víťazný gól. Náš tím tak ostal tesne pred bránami semifinále. Víťazom kategórie 14 - ročných chlapcov sa stal senegalský Diambars Senegal.
Konečné resumé našich žiakov je však potešujúce: 5. miesto v turnaji zo 180 účastníkov, 7 odohraných zápasov, 5 víťazstiev, 1 remíza, 1 tesná prehra o 1 gól, skóre 27:4. V úlohe najlepších strelcov nášho kolektívu sa predstavil obávaný útočný dvojzáprah Adam Širáň (10 gólov) – Denis Urgela (7 gólov), obaja odchovanci Interu Horná Ves a ŠKF Kremnica, dnes prvoligisti FK Žiar. Dosiahnutý výsledok je zatiaľ najlepší v štvorročnej histórii účasti Slovalca na turnaji od r. 2004.
Nezabudnueľné dojmy si odnesú účastníci Norway cupu aj z mimofutbalového diania počas pobytu na severe Európy. Nórski hostitelia pripravili pre nich bohatý program. Navštívili Národný futbalový štadión a futbalové múzeum v Oslo, mohli sa vyšantiť v najväčšom zábavnom nórskom parku – Tuesenfryde, vychutnať si plavbu loďou po morskom Oslo Fjorde, pokochať sa zaujímavou severskou prírodou. Videli dve dejiská Zimných olympijských hier: preslávený areál klasického lyžovania v Holmenkollene so skokanským mostíkom a Lillehammer. V tomto dejisku olympiády v r. 1994 si dokonca vyskúšali olympijské športoviská – jazdu na bobovej dráhe a korčuľovanie na rýchlokorčuliarskom štadióne. Stretli sa s veľvyslancom SR v Nórsku Dušanom Rozborom, ktorý ich prišiel povzbudiť aj na jeden zo zápasov.
JOZEF MECELE