Regionálne združenie miest a obcí Žiarsky región sa zatiaľ na žiadnom zo svojich zasadnutí nezaoberalo prípadnou redukciou matrík, ktorú navrhuje Ministerstvo vnútra SR. „Združenie miest a obcí Slovenska však zastáva jednotný postoj. Sme rozhodne proti rušeniu matrík. Dôvod je jednoduchý. Táto úprava ide jednoznačne proti občanom,“ konštatuje predsedkyňa regionálneho ZMOS-u Božena Kováčová. Problémy by sa dotkli predovšetkým starších obyvateľov obcí, ktorí by kvôli bežným úkonom, ako sú výpisy z matričných kníh, museli cestovať do najbližšieho mesta. „V žiarskom okrese by to zrejme nebolo také vypuklé. Horšie na tom budú napríklad vo Veľkej Lehote, ktorá je od Novej Bane pomerne vzdialená. V súčasnosti majú matriku priamo v obci,“ uvádza konkrétny príklad, ako by zmena zákona negatívne ovplyvnila život obyvateľov regiónu. Podľa jej názoru sú matriky súčasťou identity obcí, keďže slúžia svojím spôsobom aj ako archívy. „Okrem toho, že občanom vzniknú náklady v spojitosti s cestovaním, prídu obce aj o časť svojej minulosti a charakteru,“ domnieva sa.
Starostovia v regióne zatiaľ neplánujú spoločný postup. Čakajú na výsledok rozporového konania medzi ZMOS-om a ministers- tvom vnútra, ktoré sa uskutoční siedmeho septembra. „Ak sa ale ZMOS-u nepodarí presadiť argumenty proti vzďaľovaniu verejnej správy od občana, začnú sa akcie na regionálnej úrovni. Niekde realizujú petície už teraz, my však počkáme na výsledok rokovaní a budeme reagovať až potom,“ hovorí o najbližších plánoch Kováčová.
Starostovia sú proti
So zrušením miestnej matriky nesúhlasí ani starostka Veľkej Lehoty Marta Šmondrková. „Matričné činnosti sú u nás zabezpečované roky. Ľudia by boli určite nespokojní, keby si mali zariaďovať potrebné záležitosti v súvislosti so sobášmi či pohrebmi v Novej Bani. To ani nehovorím o dôchodcoch, ktorí už nie sú mobilní. Okrem toho by sa musel určite upraviť aj počet autobusových spojov,“ uviedla starostka. Nemyslí si, že by náklady na plat jednej úradníčky boli neúnosné. „Na matrike pracuje len na 0,2 úväzku,“ argumentuje.
O tom, že by redukcia matrík skomplikovalo ľuďom život, nepochybuje ani hlinícky starosta Dušan Antal. Do matričného obvodu Hliníka nad Hronom spadá šesť obcí. Zánik matriky by ich obyvateľom priniesol problémy. „Nejde len o náklady na cestovné. Určite by sa predĺžila doba potrebná na vybavovanie matričných úkonov,“ hovorí. „Myslím si, že argumenty ministerstva vnútra v prospech rušenia sú nepremyslené, nepresné a nepravdivé. Matričné úrady sú zrejme najlepšie zabezpečeným výkonom štátnej správy zo všetkých kompetencií, ktoré boli prenesené na samosprávu. Malo by sa preto skôr uvažovať o možnosti vykonávania ďalšej agendy na týchto úradoch,“ dodáva Antal.
(iva)