Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Žiarsky hokejisti na Czech Hockey Challenge Cup 2007

Dňa 6. augusta žiarski hokejisti odcestovali na medzinárodný hokejový turnaj CHALLENGE CUP 2007 do Prahy. Bola to pre nich veľká výzva, nakoľko po suchej letnej príprave absolvovali len dva spoločné tréningy na ľade. Žiarske tímy, ročník 92/91-transcentru

Bus Trophy tvorilo osem mužstiev v dvoch skupinách, Crystal Trophy tvorilo šesť mužstiev v jednej skupine. Prvým súperom pre kategóriu 92/91 bolo Lotyšsko. Mužstvo Rigy nastúpilo do zápasu razantne a v šiestej minúte sa ujalo vedenia. V dvanástej minúte sa po peknej akcii podarilo vyrovnať na 1:1. Následná nepozornosť našich hráčov ich stála ďalší gól v sieti. Zápas sa skončil víťazstvom Rigy 3:1, keď jediný gól zápasu za Žiar strelil Bobáľ. V druhom zápase čakali na chlapcov borci z Moskvy. Súper hral celý zápas veľmi tvrdo a zákerne, čím spôsobil našim hráčom niekoľko zranení. Napriek tomu chlapci ukázali, že vedia zahrať aj proti takémuto tímu. Tri minúty pred koncom zápasu za stavu 4:0 pre Rusko bol zápas predčasne ukončený pre inzultáciu rozhodcu a kontumovaný v prospech Žiaru 0:5. Ako sa neskôr ukázalo boli sme tím, ktorý proti tomuto mužstvu podal najlepší výkon spomedzi všetkých zúčastnených, keďže ani jeden z ich súperov im nedokázal streliť gól a inkasovali ich 10 a viac. Za zmienku stojí finále Ruska, kde strieborný celok deklasovali 12:0. Chlapci museli nazbierať sily a za 3 hodiny nastúpili proti Noweho Targu z Poľska. Prvú tretinu sme vyhrali jednoznačne lepšou hrou 2:1, ale úbytok síl z predošlého zápasu spôsobil, že sme prehrali 2:4. Góly za Žiar dali Lukáč a Melich. V základnej skupine chlapci obsadili štvrté miesto s 2 bodmi, Poľsko tretie (dva body), Lotyšsko druhé (štyri body) a Rusko prvé miesto (štyri body). Vo štvrtok chlapci nastúpili proti víťazovi A skupiny - Fínsku. Po krásnom a rýchlom hokeji odolali predpokladanému tlaku Fínska a prvá tretina sa skončila bezgólovo. V druhej Fíni tlak vystupňovali a chlapci išli do šatní za stavu 4:1 v ich neprospech. V tretej tretine žiarski chlapci zabrali, dokázali Fínov zovrieť v ich obrannom pásme a znížili stav na 4:3. Posledné minúty zápasu Fíni zo strachu o výsledok už len vyhadzovali puky a prerušovali hru. Góly za Žiar dali Bobáľ - 2 a Nociar. V piatok nám z nadstavbovej skupiny pripadol Nowy Targ. Chlapci nastúpili na zápas odhodlaní vrátiť prehru z predošlého zápasu, napriek tomu, že zranenia už neumožnili postaviť do zápasu ani tri kompletné päťky. Vďaka bojovnosti celého mužstva a hlavne útoku Lukáč, Bobáľ, Nociar dokázali chlapci vyhrať zápas 5:4. Góly za Žiar: Bobáľ 2, Lukáč, Nociar a Melich. V sobotu nastúpili hráči v zápase o umiestnenie proti Kanade. Naši chlapci unavení a poznačení zraneniami šli do zápasu s obrovským sebazaprením, ale odhodlaní bojovať. V prvej tretine bolo ich úsilie odmenené gólom v kanadskej sieti. V druhej tretine sme sa ujali vedenia na 2:0, ale po osobných chybách sa Kanade podarilo vyrovnať na 2:2. Úľavu priniesol v tretej tretine Bobáľ, ktorý nás dostal znovu do vedenia, no vzápätí naši obrancovia neustáli súboj pred našou bránou a Kanade sa podarilo vyrovnať na 3:3. Týmto výsledkom zápas aj skončil a nasledovalo predĺženie, ktoré už gól neprinieslo. Drámu v samostatných nájazdoch si vychutnalo aj početné publikum. Po prvých 3 nájazdoch bol stav 1:1 a nastala vyraďovačka, v ktorej Hanus premenil a víťazstvom 4:3 sme odsunuli Kanadu na šieste miesto. Góly za Žiar: Michalík, Barányi, Bobáľ, Hanus, Lukáč. Tréner: Juraj Bobáľ.
Zostava mužstva: Mackovič, Cibuľa, D. Nociar, Chodúr, Hanus, Bugár, Bobáľ, R. Nociar, Drozd, Barányi, Čierny, Melich, Mišurda, Sabo, Lukáč, Michalík, Kohút.

Kauno Tigrai Litva – Žiar nad Hronom 4:0
Žiarčania sa zohrávali zo začiatku pomaly, ale postupne sa hra zlepšila, aj keď viazla kombinácia a doplácalo sa na chyby menej skúsených hráčov. Žiarčania mali viac z hry, no postupne tempo upadalo, keďže išlo o prvý zápas letnej prípravy.
Výber stredočeského kraja – Žiar nad Hronom 2:0
Žiar zaspal úvod a inkasoval oba góly v prvej tretine v oslabeniach. Hra bola vyrovnaná, ale Žiarčania nevedeli zlomiť pražské strelecké prekliatie. Marek Krnáč mal 3 tutové šance, ale konštrukcie brány boli proti.
Kobra Praha – Žiar nad Hronom 9:1
V tento deň boli na programe dva zápasy pre žiarsky tím. Úvodná tretina priniesla 2 góly v žiarskej sieti po nedôraznej súhre v obrannej hre. Druhá a tretia tretina zlomila Žiarčanov a zápas sa skončil veľmi nepriaznivým stavom pre bojujúcich žiarskych hokejistov. Gól za Žiar: Lešánek
Polar Bears Canada – Žiar nad Hronom 2:2
Zápas s Kanadou sa začal veľmi dobre a Žiarčania sa ujali vedenia 2:0 po dvoch akciách T. Bitalu a M. Berkeša v jednom striedaní, keď druhý menovaný strelil oba góly a na striedačke okamžite vypukol obrovský jasot. Žiar stále diktoval tempo, ale rozhodcovia sa zrejme chceli zapáčiť kanadským kolegom a pískali dosť jednostranne. Vzniklo množstvo šarvátok a bitiek, z ktorých viac profitovali Žiarčania. V presilovke skórovali Kanaďania a znížili stav stretnutia na tesných 2:1. Jednogólové manko vydržalo Žiarčanom zhruba do polovice tretej tretiny, keď Kanada skórovala presilovkovým gólom. Potom sa ešte vyskytlo pár bitiek, ktoré rezultovali vyššími trestami na kanadskej strane. Žiarčania unavení po dvoch náročných stretnutiach nedokázali tento zápas vyhrať, aj keď šance boli v každej útočnej formácií. Góly za Žiar: Berkeš 2
Žiar nad Hronom – Hviezda Praha 2:7
Do stavu 2:4 bol zápas veľmi vyrovnaný a hra sa prelievala z jednej strany na druhú. V trinástej minúte bolo ešte 2:5, domáce HC Hviezdy boli nervózne, ale potom sa im podarilo streliť dva lacné góly po chybách v obrane a brankára. Nakoniec vyhrali výsledkom, ktorý úplne neodzrkadľoval priebeh zápasu.
Žiar nad Hronom – Polar Bears Canada 5:3
V poslednom zápase na turnaji o umiestnenie po tretinách 3:0, 2:0 a 0:3 sa odohral zápas vo Velkých Popoviciach. Tréner: Matis. Zostava mužstva: Jozef Krnáč, Lešánek, Marek Krnáč, Plandor, Bitala, Berekeš, Považanec, Balco, Kukučka, Kysel, Boris, Čajkovský, Očenáš, Miro Mak, Jančok, Peter Mak

1. Výber stredočes. kraja-CZE
2. HC Hviezda Praha-CZE
3. HC kobra Praha-CZE
4. Kauno Tigrai-LIT
6. Polar Bears-CAN

Štart žiarskych celkov na tomto prestížnom medzinárodnom turnaji bol veľmi dobrou vizitkou žiarskeho hokeja a dokázal, že hokejisti v Žiari nad Hronom dokážu držať krok aj so svetovými klubmi hrajúcimi vyššie súťaže, napriek podmienkam, ktoré ani zďaleka nedosahujú štandard ostatných hokejových klubov.
Ďakujeme vedeniu HK, že umožnilo hráčom odohrať tento turnaj, hráčom, trénerom a realizačným tímom za peknú reprezentáciu nášho mesta a hokejového klubu.