Ondrej Michna – poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Štiavnici
Vek: 50
Povolanie: strojný inžinier, momentálne však pracuje v obchodnom úseku súkromnej spoločnosti
Stav: ženatý, dve dcéry
Záľuby: lyžovanie, organizovanie podujatí pre zdravotne hendikepované deti a mládež
Ako poslanec mestského zastupiteľstva pôsobí už druhé volebné obdobie. Svoje rozhodnutie vstúpiť do komunálnej politiky vysvetľuje nielen tým, že je rodeným Štiavničanom, ale aj svojím predsedníctvom v okresnej organizácii SDKÚ, za ktorú kandidoval. Jeho volebným obvodom je Drieňová, kde žije spolu s rodinou od roku 1983. „Od začiatku viem, aké problémy trápia obyvateľov tohto sídliska. Chcel som jednoducho vložiť svoje skúsenosti a energiu do pokusov vyriešiť ich,“ spomína na osobné impulzy k účasti na dianí v meste. „Aj po dvadsiatichštyroch rokoch, čo v tejto časti bývam, je stále veľkým staveniskom, je tu čo dokončovať,“ domnieva sa. Rozpor medzi historickým centrom a sídliskom Drieňová vníma veľmi intenzívne. „Ľudia sa pred rokmi vysťahovali z centrálnej časti a dnes je ťažké dostať ich späť. V historických budovách sídlia väčšinou inštitúcie. V Štiavnici existujú aj občianske združenia, ktorých zámerom je vrátiť život späť do centra. Ja tieto snahy schvaľujem,“ hovorí.
Aj keď podľa štatistík sa nezamestnanosť v Štiavnici a okolí zďaleka nepribližuje najvyšším hodnotám v rámci Slovenska, je podľa Michnu jedným z najväčších problémov. Mesto sa snaží rozvíjať najmä cestovný ruch. „Pracovné príležitosti by však nemali súvisieť len s ním. Nepredpokladám, že by sa vrátili časy rudných baní alebo Plety,“ konštatuje triezvo. „Mohli by sme však využiť lesy, ale aj lúky a polia. Keďže sú banskou činnosťou kontaminované, nebolo by vhodné pestovať na nich plodiny určené na konzumáciu. Najschodnejšou sa mi zdá cesta pestovania rýchlorastúcich drevín na výrobu štiepky a peletiek,“ dodáva vzápätí. Podľa neho by Štiavnica mohla preraziť v oblasti výroby elektrickej energie z alternatívnych zdrojov. „Stala by sa v tomto smere sebestačnou a vznikli by aj nové pracovné miesta. Podobné plány uskutočnili v rakúskych prihraničných oblastiach, kde bola pomerne vysoká miera nezamestnanosti,“ uvádza príklad zo susedného štátu. Už najbližšie roky by mali poskytnúť odpoveď na otázku, či sa podobný projekt podarí zrealizovať. „V mestskom zastupiteľstve sa objavila aj štúdia využitia energetických zdrojov, ktorá ponúkla niekoľko alternatív. A bude na nás, poslancoch, pre aké kroky sa v tomto smere rozhodneme,“ vysvetľuje.
To, že väčšina obyvateľov mesta pracuje v štátnej a verejnej správe, nepovažuje za pozitívum. Spoliehať sa na to, že niektoré inštitúcie ostanú v Banskej Štiavnici navždy, je podľa jeho názoru nerozumné. „Existuje tu priestor pre sofistikovanú výrobu napríklad v oblasti informačných technológií. Určite však nebudeme podporovať investorov z odvetví ťažkého priemyslu,“ hovorí rozhodne.
Ako poslancovi za mestskú časť Drieňová mu záleží predovšetkým na jej rozvoji. „Práve sa tam dokončuje futbalové ihrisko s umelým povrchom, ktoré bude slúžiť najmä školopovinnej mládeži,“ konštatuje. Nedostatkom tejto lokality je chýbajúca a zaned- baná zeleň. Okrem toho je podľa neho nutné zaoberať sa možnosťami voľnočasových aktivít detí a mládeže. Súčasným trendom je totiž stúpajúca kriminalita mladých ľudí.
Ako člen správnej rady štiavnickej nemocnice disponuje pomerne presnými informáciami o jej stave. „Je jasné, že nemocnica sama neprežije. Nedostali sme sa ani do aktuálneho zoznamu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pretože nám chýba potrebné technické vybavenie. Mesto ako také určite nemá v rozpočte zdroje, ktoré by v tomto zmysle mohlo investovať. Preto vidím riešenie skôr vo vytvorení nejakej regionálnej siete nemocníc, napríklad spojením so žiarskou alebo zvolenskou,“ rozmýšľa. Okrem toho by sa nemocnica v budúcnosti mohla špecializovať vzhľadom k tomu, že jej súčasťou je vyhľadávaná pôrodnica. „Mohli by v nej vzniknúť aj nejaké doliečovacie pracoviská,“ pokračuje. Dodáva však, že všetko je zatiaľ v štádiu zvažovania možností.
IVAZIGOVÁ