Písmo:A-|A+
diskusia (0)
V Jure nad Hronom
zostala jedna škola
„Podľa normatív bola situácia ekonomicky neudržateľná,“ uviedla starostka Juru nad Hronom Helena Valentová. Svoje vyjadrenie adresovala na obecnú Základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským, ktorú navštevovalo 47 žiakov, z toho 35 Šarovčanov. Škola v júni ukončila školský rok a zatvorila svoje brány. V jej priestoroch sa však bude učiť naďalej, pretože Základná škola s vyučovacím jazykom slovenským sídli v rovnakej budove. „Keďže finančné prostriedky, pridelené škole s vyučovacím jazykom maďarským, už nestačili ani na výplaty a inkaso uhrádzala škola „slovenská“, rozhodli sme sa ju zatvoriť. Šarovské deti tak budú navštevovať školu vo svojej obci,“ informovala starostka obce. Voľné triedy v spoločnej budove prednedávnom ešte dvoch škôl plánuje využiť na rozšírenie počtu detí v zostávajúcej základnej škole. Dúfa, že školské zázemie sa rozrastie aj vďaka dobrým podmienkam na stolný tenis a reálnej existencii kvalitných trénerov. „Najskôr však musíme budovu trochu zrekonštruovať. Injekciu by mali dostať strecha a hygienické zariadenia, ako aj zavedenie vody priamo do tried,“ prezrádza Helena Valentová. Od nového školského roku umožní uvoľnenie priestorov aj návrat dvoch tried do hlavnej budovy zo susedného objektu školského klubu a zriadenie chýbajúcich kabinetov. Do základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským nastúpi od nového školského roka celkom 130 detí, z toho 14 prváčikov. Momentálne nie je škola nútená spájať žiadne ročníky, preto v septembri otvorí celkom 9 tried.
V obci zatiaľ zostáva aj materská škola. Od nového školského roka ju má navštevovať 24 detí v jednej triede, jej prevádzku majú možnosť využiť aj rodičia detí zo Starého Hrádku a Žemliar.
Do Šaroviec pribudnú
„maďarské“ triedy
So zatvorením jurskej Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským súvisí rozšírenie vyučovania na rovnakej škole v Šarovciach. Tridsať rokov fungujúca škola v Juri nad Hronom zabezpečovala výučbu druhého stupňa, preto Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Šarovciach mala doposiaľ iba prvý stupeň. Všetko sa mení s príchodom nového školského roka, v ktorom pribudne približne 37 žiakov do tejto školy. „Plánovali sme vytvorenie druhého stupňa až v budúcoročnom školskom roku, po zatvorení jurskej školy sme však museli situáciu riešiť okamžite, aby sme vyšli v ústrety domácim deťom. Školské kluby, ktoré boli v budove našej školy na prízemí, sme presťahovali na poschodie a vytvorili sme dostatok tried na výučbu žiakov od prvého do deviateho ročníka. Spolu budeme mať v novom školskom roku 75 detí,“ uviedla riaditeľka Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Šarovciach Marta Horváthová. V rovnakom areáli, ale v samostatnej budove sídli v Šarovciach aj Základná škola s vyučovacím jazykom slovenským. Podľa informácií riaditeľky školy Zuzany Líškovej nastali zmeny aj na tejto škole: „V minulosti sme zabezpečovali výučbu žiakom prvého stupňa, od nového školského roka nám pribudol aj piaty ročník.“ V jeho laviciach sa ocitne celkom šesť žiakov, spolu škola privíta na začiatku školského roka
35 žiakov, ktorí sa budú učiť v troch triedach. Spájať sa budú ročníky prvého stupňa.
V Šarovciach zatiaľ bezproblémovo funguje aj materská škola. Aj v tomto septembri otvára dve triedy – maďarskú a slovenskú so zmiešanými vekovými skupinami. „Detí máme prihlásených 46, čo napĺňa našu kapacitu. Z nich je asi 20 predškolákov,“ uviedla riaditeľka materskej školy Anna Rašíková.
V Keti rastie počet
žiakov z roka na rok
Na klesajúci počet školopovinných detí sa v obci Keť nesťažujú. Riaditeľka Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským Valéria Bohák sleduje každoročný nárast počtu žiakov s upokojením: „Pred deviatimi rokmi sme otvorili školu so šestnástimi žiakmi, v novom školskom roku ich budeme mať až 56.“ Nárast v tomto školskom roku zabezpečil po odchode dvoch deviatakov príchod deviatich prváčikov. Hoci škola nebola pri svojom vzniku plne organizovaná, už štyri roky zabezpečuje výučbu všetkých deviatich ročníkov. „V súčasnosti máme sedem pedagógov, z toho dve vychovávateľky. Takmer všetky ročníky sú spájané a spolu so školou prevádzkujeme aj materskú školu,“ uvádza Valéria Bohák. Do materskej školy nastúpi v novom školskom roku 14 detí, prácu pri nich majú zaručenú dve učiteľky. Obe školské zariadenia využívajú deti z Keti, Veľkých Ludiniec a Nýroviec.
V Novom Tekove
školu zrušili
Základná škola v Novom Tekove je od septembra vyradená zo siete ministerstva školstva. „V štyroch ročníkoch sme mali vytvorené dve triedy a v nich spolu osem detí,“ uviedla na margo neudržateľného stavu starostka Viera Pappová. Pretože od septembra situácia nevyzerala pozitívnejšie, rozhodli sa malotriednu školu zrušiť. „Približne pred desiatimi rokmi sme mali na nižšom stupni 40 detí. Každým rokom však ich počet klesal až na minuloročných osem školákov,“ vysvetľuje. K postupnému odlivu školákov dochádzalo aj z toho dôvodu, že pri prechode žiakov na vyšší stupeň do základnej školy v Kalnej nad Hronom s nimi dochádzali aj ich mladší súrodenci. Od septembra budú žiaci z Nového Tekova navštevovať školu v Kalnej nad Hronom. V obci budú aj naďalej zabezpečovať výchovno-vzdelávací proces pre predškolákov v materskej škole, do ktorej je zapísaných 18 detí. Otázku využitia teraz už bývalej základnej školy zatiaľ neriešia. „Voľakedy to bol cirkevný majetok, cirkev však nepožiadala o reštitúciu, a tak budova prepadla v prospech a štátu a neskôr nitrianskeho VÚC. Ak by sme z nej chceli spraviť napríklad penzión pre starších, museli by sme ju najskôr získať do vlastníctva, aby sme mohli požiadať o finančný príspevok,“ dodala V. Pappová.
K. KOPCSÁNYIOVÁ,
JANA NÉMETHOVÁ