Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Na august 1968 si staršia generácia spomína aj vďaka fotografiám, ktoré obleteli nielen našu krajinu, ale postupne celý svet. Ladislav Bielik, vtedajší športový redaktor, na nich zachytil obsadzovanie Bratislavy. Asi najznámejší je záber muža stojaceho s odhalenou hruďou pred tankom okupačných vojsk. Po čase sa v normalizovanom Československu stali spolu s menom ich autora tabu. Dostal sa na čiernu listinu ako protisocialistický živel, prišiel o prácu. Vystriedal viacero zamestnaní, ale fotenia sa nevzdával. Stalo sa mu osudným v roku 1984, keď ho zabilo auto na automobilovej súťaži v Budapešti, kde fotil.
Negatívy fotografií z okupovaných bratislavských ulíc boli nájdené po revolúcii v roku 1989 v starom kufri. Bolo tam celkom 40 kinofilmových pásov a 187 políčok. Zo všetkých fotografií bolo zhotovených 17 zväčšením, ktoré majú certifikát pravosti. „Nemohol som o tom, kto je môj otec a o fotografiách rozprávať. Ale vedeli sme, že niečo nie je v poriadku, keď otec zo dňa na deň stratil prácu,“ spomína na svoje detstvo Peter Bielik, jeden z autorových synov. Hoci v Leviciach párkrát v minulosti bol, vrátil sa sem po rokoch na otvorenie výstavy otcových fotografií. Ako na vernisáži uviedol, autorstva sa museli domáhať súdnou cestou, čo sa podarilo. Autorské práva teraz vlastnia synovia Peter a Tomáš a ich matka Alica Bieliková.
„Laco bol môj kamarát,“ odpovedá Pavel Meluš na otázku, prečo sa spolu s jeho rodinou pustil do obhajovania autorstva, ktoré si dlhé roky privlastňovali iní. Zašiel tak ďaleko, že sa pred tromi rokmi spolupodieľal na založení neziskovej organizácie Camera Obskura. Na Šafárikovom námestí v Bratislave chce vytvoriť múzeum a galériu. Ako uviedol P. Meluš, pre nový stánok vybrali päť osobností, ktoré vstúpili do povedomia sveta a svojimi fotografiami zdokumentovali
20. storočie. Je medzi nimi dvorný fotograf skupiny The Beatles Dezo Hoffmann, Eugen Andrew Cernan, ktorý strávil vo vesmír
24 dní a bol aj na Mesiaci, vojnový fotoreportér Robert Capa, M. R. Štefánik, ktorý na svojich cestách zaznamenal svet a dobu prostredníctvom fotoaparátu. Piatou osobnosťou je Ladislav Bielik, ktorý len pár metrov od navrhovaného miesta múzea s galériou spravil v auguste 1968 fotografiu Muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom. „Povedali sme si, že v rodisku každej tejto osobnosti spravíme výstavu. Výstavu venovanú Lacovi Bielikovi otvárame dnes v Leviciach,“ skonštatoval P. Meluš. V Tekovskom múzeu je otvorená do 21. októbra.
JANA NÉMETHOVÁČlánok pokračuje pod video reklamou