Písmo:A-|A+
diskusia (0)
V uplynulom roku mliečny program oslovil 780 slovenských škôl, v ktorých deti skonzumovali takmer 330 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov. Rezort to stálo osem miliónov, takmer rovnakú čiastku doplatila Európska únia. Školy budú mať na výber biele jogurty, polotučné a plnotučné ochutené a neochutené mlieka.
Aj v Leviciach ponúkol zriaďovateľ základných a materských škôl, ktorým je mesto, mliečny program všetkým materským a základným školám. Ako informoval vedúci oddelenia školstva a vzdelávania Mestského úradu
v Leviciach Juraj Lutovský, školy k mliečnemu programu vyzvali a pripravená je aj zmluva s mliekarenskými dodávateľmi. Úspešnosť programu „školského mlieka“ závisí od samotného záujmu rodičov žiakov, pretože program vyžaduje aj minimálnu finančnú účasť odberateľa. V prípade stopercentného záujmu, čo je, samozrejme, nereálny cieľ, by sa podieľalo na zdravom životnom štýle osem základných a štrnásť materských škôl v Leviciach s počtom približne 4700 detí.
V Spojenej škole s organizačnými zložkami v Leviciach majú deti o mliečny program záujem. Od začiatku školského roka bude školská jedáleň odoberať z tatranských mliekární mlieko pre približne 115 detí a stravníkov. Už v minulosti bolo na tejto škole mlieko súčasťou dennej výživy detí. Po pridelení dotácií vládou sa opäť vráti do každodenného stravného lístka spojenej školy a podľa ponuky bude stáť desať korún za liter. „Na žiaka tak vyjde platba 2 koruny a 50 halierov za štvrť litra mlieka a 5 korún 50 halierov za jeden jogurt,“ uviedla vedúca školskej jedálne Darina Kopanicová. Keďže školu navštevuje prevažná väčšina detí z rodín v hmotnej núdzi, mlieko a jogurty dostanú v rámci dennej normy, a to buď ako prídavok na raňajky či olovrant pre deti žijúce v internáte alebo priamo za obedným menu pre ostatných stravníkov.
Na schválenú vyhlášku sa pripravujú aj v Základnej škole na ulici Pri Podlužianke v Leviciach. Na základe ponuky kežmarskej mliekarne robila škola prieskum záujmu o mliečny program medzi deťmi už v máji tohto roka. Ako uviedla vedúca školskej jedálne Gabriela Gazdíková, v septembri sa bude zisťovať záujem o mlieko a mliečne výrobky medzi rodičmi a ich deťmi opäť. Z dlhoročnej praxe však vie, že nie každé dieťa mlieko v akejkoľvek forme obľubuje. „Hygienicky najprijateľnejšie by bolo krabičkové mlieko a pre deti zas najzdravšie neochutené mlieko, prípadne kakao,“ uviedla vedúca jedálne, ktorá svoju voľbu odôvodňuje aj nutnosťou organizačného doriešenia celého programu. Zavedenie mliečneho projektu totiž vyžaduje okrem dodávky mliečnych výrobkov aj ich uskladnenie v chlade a vydanie stravníkom. V minulom roku mala táto škola vyše 700 žiakov a školská jedáleň varila obedy pre 550 stravníkov. Koľko z nich bude mať záujem aj o program zdravej mliečnej výživy, ukáže až nastávajúci septembrové dni.
K. KOPCSÁNYIOVÁČlánok pokračuje pod video reklamou