Baroková socha Posmievača, ktorá zmizla spolu s ďalšími plastikami z objektov štiavnickej kalvárie v roku 1997, je späť v meste. Čo sa s ňou desať rokov dialo, nie je známe. Sochu pred časom náhodne objavili pamiatkári v ponuke aukčnej spoločnosti a podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia sochu zaistila a v krátkom čase vrátila vlastníkovi – farskému úradu v Banskej Štiavnici. V minulých dňoch cestoval Posmievač opäť. S pomocou skautov preniesli Posmievača spolu so zachovanými reliéfmi do Starého zámku, kde sa pripravuje prezentácia z interiérov štiavnickej kalvárie. Výstava bude súčasťou kolokvia na záchranu tejto vzácnej pamiatky. Svetový pamiatkový fond zaradil kalváriu medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta.
Traja Posmievači
stále chýbajú
Posmievač bol umiestnený v objekte žalára pod horným kostolom. Sochu Krista obkolesovalo pôvodne šesť Posmievačov, traja z nich sa dodnes nenašli. „Krátko po krádeži sa dve sochy podarilo objaviť v bratislavských starožitnostiach, tretí sa vrátil do mesta až teraz. Boli sme príjemne prekvapení, že to išlo tak rýchlo,“ hovorí Katarína Vošková z Fakulty architektúry STU. Ďalší traja Posmievači a viaceré vzácne barokové plastiky stále chýbajú. Krádeží bolo od 70. rokov minulého storočia viacero, takže ani odborníci dnes presne nevedia, čo všetko sa v interiéroch jednotlivých objektov nachádzalo. „Pátrame v archívoch a oslovili sme ľudí, ktorí by k staršiemu obdobiu mohli mať ešte dokumentáciu,“ dodala Vošková.
Novým domovom
Starý zámok
Interiéry kalvárie sú dnes prázdne, s opätovným umiestnením originálov sa už neráta. „Po obnove kalvárie sa uvažuje buď nad epoxidovými kópiami, prípadne kvalitnými fotografiami originálov v životnej veľkosti,“ dodala Katarína Vošková.
Originály nájdu nový domov v štiavnickom Starom zámku, kde sa uvažuje aj nad zriadením stálej expozície. Okrem zachovaných sôch tu budú aj reliéfy, ktoré vďačia aj svojej hmotnosti za to, že sa zachovali všetky.
Kalváriu postavili v rokoch 1744 – 1751, práca na plastikách sa pripisuje viacerým autorom z dielne významného sochára Dionýza Stanettiho.
KVETA FAJČÍKOVÁ