Dušan Lukačko – poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Štiavnici
Vek: 42
Povolanie:vedúci Okresného dopravného inšpektorátu
Záľuby: šport, najmä cyklistika, lyžovanie a hokej
V minuloročných komunálnych voľbách sa uchádzal nielen o funkciu poslanca mestského zastupiteľstva, ale aj o post primátora. Úspešnejší bol v prvom prípade. V nadväznosti na svoje povolanie a záujmy sa stal predsedom komisie ochrany verejného poriadku a členom komisie športu a mládeže.
Lukačko vníma ako veľkú výhodu skutočnosť, že do komunálnej politiky vstupoval ako nezávislý kandidát. Svoju nezávislosť sa podľa jeho slov snaží zachovávať aj pri spolurozhodovaní o verejných veciach. „Myšlienka kandidovať sa vo mne zrodila po tom, čo som navštívil niekoľko úradov v rôznych mestách. Uvedomil som si, že ak sú dobré nasmerovanie úradu a organizačné schopnosti jeho vedenia, je možné realizovať množstvo zmien v súlade so záujmami obyvateľov,“ hovorí o dôvodoch svojho rozhodnutia.
Prioritami, ktoré prezentoval už pred voľbami, sú bezpečnosť a čistota v meste, ale aj zlepšenie situácie v oblasti cestnej premávky a parkovania. „Na nedávnom zasadnutí zastupiteľstva prešiel návrh doplnenia parkovacích miest a dopravného značenia, ktorý som pripravil s niekoľkými spolupracovníkmi. Najkritickejší stav je na uliciach Križovatka, Dolná, Kammerhofská, ale aj na sídliskách Drieňová a Povrazník. Nebolo jednoduché presvedčiť členov zastupiteľstva o našich plánoch, no napokon sa nám to po viacnásobných pokusoch podarilo,“ uviedol.
Ako obyvateľ mestskej časti Banky sa podľa jeho vyjadrení bude počas tohto volebného obdobia snažiť presadiť postupnú plynofikáciu a dobudovanie vodovodu a kanalizácie v uliciach, kde ešte chýbajú. „Ide najmä o okrajové časti Štiavnice, ktoré majú skôr charakter obcí,“ vysvetľuje. Problémom priľahlých mestských častí je podľa neho aj nízka frekvencia autobusových spojov priamo do mesta. „Ak si ľudia chcú niečo vybaviť na úrade, musia si tomu prispôsobiť program celého dňa, často v Štiavnici čakajú na spoj aj niekoľko hodín,“ uvádza. Vzápätí dodáva, že zabezpečenie kyvadlovej dopravy medzi týmito časťami a mestom, by tento nedostatok mohlo odstrániť. „Všetko je však otázkou peňazí,“ pokračuje v pragmatickom duchu. „Mestský rozpočet je obmedzený a zámerov, ktoré by sa mali v Štiavnici uskutočniť, je veľa. Nikdy však nebudem zástancom myšlienky, že predávaním mestského majetku sa to môže nejako vyriešiť. Mesto vlastní aj niektoré lukratívne pozemky a bola by škoda predávať ich súkromným majiteľom. Domnievam sa, že by malo realizovať vlastné projekty, napríklad výstavbu polyfunkčných objektov. Na mestskom úrade je vytvorená funkcia projektového manažéra. Ten by mal hľadať zdroje a fondy, z ktorých by mesto mohlo čerpať finančné prostriedky,“ objasňuje svoj názor Lukačko.
Ako aktívnemu športovcovi mu záleží na rozvoji banskoštiavnického športu. „Chcel by som v nasledujúcich rokoch presadiť výstavbu zimného štadióna, zatiaľ je to však hudby budúcnosti. Aktuálnejším problémom je v súčasnosti stav plavárne. Nedávna veterná smršť jej totiž poškodila strechu. No jej priestory sú už dlhšie pomerne zanedbané. Zišla by sa ich modernizácia. Ak na to nemá prostriedky mesto, malo by ju prenajať prevádzkovateľovi, samozrejme, za určitých podmienok. Aby sa mohli ďalej rozvíjať športové kluby, ktoré majú tradíciu, ale aj talentovaní jednotlivci,“ podotkne na margo športových aktivít v meste.
V uplynulej dobe sa stal jednou z tém, ktorými žije štiavnická verejnosť psí útulok. „Ja osobne schvaľujem činnosť všetkých, ktorí sa na jeho prevádzke podieľajú. Nemyslím si, že by bolo reálne vybudovať ho opäť niekde na „zelenej lúke“. Skôr treba uvažovať o tom, ako ho odhlučniť,“ konštatuje v závere.
IVAZIGOVÁ