Kým v minulom lete sa tu stalo 61 dopravných nehôd, v tomto roku ich bolo len 21. K tomuto priaznivému výsledku prispelo najmä sprevádzkovanie rýchlostnej komunikácie, ktorá odbremenila dopravu v meste.“ V ostatných dvoch okresoch regió- nu mala nehodovosť stúpajúcu tendenciu. V žiarskom o 11 percent a v štiavnickom o vyše 20 percent. Hmotné škody presiahli 18,5 milióna korún.
Pri letných dopravných nehodách však zomreli traja ľudia, čo je o dvoch viac ako vlani. Ťažko sa zranilo 5 osôb (vlani 9) a ľahko 30 osôb (vlani 50).
Skoro polovicu nehôd zapríčinilo porušenie základných povinností vodičov motorových vozidiel. „Ide najmä o nevenovanie sa riadeniu vozidla, neprispôsobenie správania sa k stavu a povahe vozovky, či bezohľadný spôsob jazdy,“ vymenúva príčiny dopravných nehôd. Šesť kolízií zapríčinili cyklisti a chodci.
Od začiatku roka výrazne vzrástli nehody s lesnou zverou. „Za osem mesiacov tohto roka sme ich zaznamenali už 49, kým vlani zver zapríčinila 26 dopravných nehôd,“ informuje Sikorai s tým, že na nehodách sa najviac podieľajú srny a diviaky. V lete zver zapríčinila šesť dopravných nehôd, z toho jednu smrteľnú.
Leto je zároveň aj obdobím zvýšeného množstva policajných akcií. Pri nich dopravná polícia uložila vodičom viac ako päťsto pokút v celkovej hodnote vyše 700-tisíc korún. „Najčastejšie išlo o prekročenie rýchlosti, stúpol aj počet vodičov, ktorí pred jazdou požili alkohol,“ informuje Sikorai. „Ďalší štyria vodiči odmietli dychovú skúšku.“ V takomto prípade polícia postupuje tak, ako keby mal vodič v krvi viac ako promile alkoholu. To znamená zákaz činnosti do dvoch rokov a pokuta do 15-tisíc korún. „V porovnaní s vlaňajším letom uložili policajti vodičom o 28 percent pokút viac, čo svedčí o stúpajúcej nedisciplinovanosti vodičov,“ dodal dopravný inžinier.
(ab)