„V oddelení literatúry pre dospelých sme zriadili počítačové pracovisko s ôsmimi terminálmi, kde môžu návštevníci zadarmo surfovať po internete,“ informuje vedúca knižnice Daniela Karvašová. Prevádzkové hodiny sú pritom totožné s výpožičnými, čiže denne od deviatej do osemnástej hodiny, v stredu od desiatej do pol štvrtej popoludní. „Používanie internetu nie je časovo ohraničené. Keď však vidíme, že sa začínajú tvoriť rady čakateľov, máme právo vyzvať tých, ktorí sú za počítačmi najdlhšie, aby uvoľnili miesto ďalším,“ pokračuje Karvašová. Ako ďalej uviedla, na internet chodia ľudia všetkých vekových kategórií. „Deti sa chcú prevažne zahrať, mládež chatovať a dospelí si väčšinou vyhľadávajú prácu. Podmienkou je, aby návštevníci aspoň čiastočne ovládali prácu s internetom. Žiaľ, stáva sa, že prídu aj úplní začiatočníci, ktorým sa sem-tam podarí zablokovať počítač. Aj teraz sú z tohto dôvodu tri odstavené,“ poukazuje na jediný problém. Preto v knižnici v dohľadnej dobe plánujú zorganizovať školenie na tému, ako správne používať internet. „Zamerať sa chceme predovšetkým na senio- rov, ktorí sa na školenie môžu prihlásiť do konca septembra. Samotné školenie by sa zrealizovalo v októbri,“ vysvetľuje.
Čo všetko návštevníci môžu a nemôžu, rieši platný internetový poriadok. Úplnou samozrejmosťou je zákaz navštevovať stránky propagujúce násilie, rasizmus, fašizmus, či pornostránky. Obmedzenia sa týkajú aj detí, ktoré, ak chcú ísť na Pokec, musia mať minimálne 15 rokov.
Pri jednom z terminálov sme zastihli aj študentku gymnázia Michalu Hurtíkovú. „Práve som si prišla pozrieť informácie o škole a pokecať si s kamarátmi v zahraničí,“ hovorí s tým, že internet v knižnici využíva pravidelne. Zatiaľ mohla pri počítači pobudnúť toľko, koľko potrebovala.
Kým do konca augusta mohol počítačové pracovisko v knižnici využívať ktokoľvek, od septembra sa podarilo vedúcej presadiť, aby k počítačom mali prístup len ľudia s čitateľským preukazom. „Nečitatelia nám narúšali poriadok knižnice, chodili pomedzi regále, kde majú vstup len čitatelia s platným čitateľským preukazom,“ vysvetľuje. „Návštevníkom to neprekáža, radi si zaplatia 20 - 40 korún. Tým získajú neobmedzený vstup do knižnice na dvanásť kalendárnych mesiacov.“ Keďže o internet je u Žiarčanov stále veľký záujem, uvažujú v knižnici aj o možnosti, že by jej otváracie hodiny predĺžili aj na sobotňajšie dopoludnie. „Najprv však musíme spraviť prieskum medzi čitateľmi,“ zdôrazňuje vedúca.
Už od budúceho roku by mala aj žiarska knižnica prejsť na automatizovaný systém výpožičiek. „Potrebujeme kúpiť už len nový knižničný systém, aby sme mohli začať,“ pokračuje Karvašová. Vďaka tomu čitatelia budú môcť nahliadnuť do
virtuálneho katalógu napríklad aj v pohodlí svojho domova. Ľahko zistia, ktoré knihy sú v knižnici a ktoré sú požičané. „Zautomatizovaním knižnice sa podstatne uľahčí aj práca knihovníčkam, lebo vlastne teraz všetko robíme ručne. Zapisujeme každú knihu a kým vybavíme jedného čitateľa, prejde aj päť minút. Po novom sa knihy len zosnímajú do počítača,“ dodáva.
(ab)