Sexuálna výchova dieťaťa sa začína podľa odborníkov skôr, ako sa dostane pod výchovný vplyv školy. Prvých päť rokov života má rozhodujúci význam na citový vývoj dieťaťa. Vytvárajú sa základné postoje k sexualite. Vzťahy medzi rodičmi sú deťom prvým príkladom vzťahov medzi mužom a ženou.
Cieľom sexuálnej výchovy v školách by malo byť, aby všetci žiaci získali vedomosti o najdôležitejších biologických faktoroch z rozmnožovania a pohlavnosti u človeka. Škola má iba ďalej rozvíjať základy vytvorené u dieťaťa v rodine. Pri sexuálnej výchove by nemalo ísť o zavedenie nového predmetu do preťaženého učebného plánu. Sexuálna výchova v škole je len súčasťou celkovej výchovy. Je nutné, aby ju vykonávali od prvej triedy pedagógovia nenápadne, sústavne, taktne a fundovane.
„Časť dospievajúcich končí školskú dochádzku v 15 rokoch. Ešte v škole by mali získať kvalifikované informácie o pohlavnom živote ľudí. Veľký význam pri sexuálnej výchove zohráva spolupráca učiteľov s rodičmi. Učitelia by mali oboznámiť rodičov, ktoré otázky budú v danom školskom roku preberať. Potom môžu rodičia výchovne pôsobiť rovnako ako škola a na otázky ratolestí zhodne odpovedať,“ konštatoval Kubiš. Odporúča rodičom populárno-vedecké knižky o pohlavnom živote v rôznych obdobiach jeho rozvoja, ktorých je na trhu dostatok. „Mnoho rodičov nevie vysvetliť deťom to, na čo sa pýtajú. Nemožno im to vyčítať, lebo väčšina z nich podobne ako učitelia nemala serióznu sexuálnu výchovu,“ podotkol Kubiš.
Sedem- až desaťroční by sa mali oboznámiť s rozdielmi medzi pohlaviami, procesmi vedúcimi k oplodneniu, rastom zárodku v tele matky a pôrodom. Jedenásť- až trinásťročným treba podrobnejšie vysvetliť otehotnenie, tehotenstvo i pôrod. Dospievajúci sa musia pripraviť na menštruáciu a nočné polúcie a oboznámiť s onániou. Zároveň ich treba poučiť, aby sa nestali predmetom záujmu úchylných osôb ako pedofilov a exhibicionistov. Vo veku vrcholiacej puberty medzi 14. až 16. rokom treba klásť dôraz na prvky morálky v sexuálnej výchove. „Dôležité je upozorniť na nepriaznivé dôsledky predčasného začatia sexuálneho života bez citových vzťahov, problematiku umelých a samovoľných potratov, pohlavne prenosných chorôb a antikoncepcie,“ doplnil sexuológ.
(tasr)