„Ide o chlapca z tej istej komunity, u ktorej sa vyskytla žltačka v polovici augusta,“ informuje MY vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom Eva Striežová. „Chlapec bol v tom období umiestnený v sociálnom domove neďaleko Novej Bane. Keď sa jeho rodičia presťahovali z Hodruše Hámrov do Žiaru, vzali si ho k sebe. Vtedy už boli všetky deti zaočkované proti žltačke. Nerátali s tým, že by aj ich syn mohol ochorieť. A stalo sa.“ Ako dodala, návštevu lekára so synom neabsolvovali aj kvôli tomu, že tu nemal žiadnu zdravotnú dokumentáciu. Jeho ochorením sa termín možného prenosu žltačky na zdravých ľudí posúva až na koniec októbra.
Horšie je, že Tónko Vlačuha 3. septembra nastúpil do žiarskej špeciálnej základnej školy. „Chodil tam len pár dní. Hneď koncom prvého týždňa školského roku sa začali u neho prejavovať príznaky ochorenia, tak ho nechali doma. V stredu si matka všimla, že má tmavý moč. Umiestnený bol na infekčnom oddelení banskobystrickej nemocnice,“ dodala Striežová.
Bez zdravotnej dokumentácie
Situáciu so šírením žltačky komplikuje skutočnosť, že ľudia z komunity migrujú po celom Slovensku. „Sú to zväčša prisťahovalci, ktorí sa tu zdržia niekoľko týždňov a potom idú ďalej. Väčšina z nich nemá so sebou žiadnu zdravotnú dokumentáciu, v Žiari nemajú svojho lekára,“ pokračuje Striežová. „Infekčné ochorenie ich trošku vyburcovalo a dali sa prehliadnuť. Momentálne riešime už len jednu rodinu, ktorá sem prišla odkiaľsi od Partizánskeho. Samozrejme, bez akejkoľvek zdravotnej dokumentácie. Ale to je stav k dnešnému dňu, zajtra ich tam môže byť o dvadsať viac. Ich počet sa mení zo dňa na deň.“
Karanténne opatrenia
Výskyt žltačky si v špeciálnej škole vyžiadal okamžité karanténne opatrenia. „Nárazovú ohniskovú dezinfekciu sme vykonali hneď v stredu vo všetkých priestoroch školy, vrátane jedálne, hoci ju chorý žiak nenavštevoval,“ informovala MY zástupkyňa riaditeľky školy Anna Martinčeková. Okrem toho urobili zoznam detí a pedagógov, ktorí boli s Tónkom najčastejšie v kontakte. Tí sa museli podrobiť lekárskej prehliadke. Našťastie, žiak navštevoval triedy prenajaté v osvete, v škole bol len na otvorení školského roku. Preto sa nariadené očkovanie dotklo len žiakov navštevujúcich elokované triedy.
Dezinfekciu musia zamestnanci školy robiť každý deň až do konca októbra. „Tiež nesmieme organizovať žiadne hromadné podujatia ani v škole, ani mimo nej. Dôsledne dozeráme na osobnú hygienu žiakov, nakúpili sme tekuté mydlá. Práve dnes (piatok) sa všetci žiaci z tried v osvete podrobili lekárskemu vyšetreniu a očkovaniu. Zatiaľ sme nezbadali ochorenie u ďalších žiakov,“ dodáva zástupkyňa s tým, že naposledy sa v ich škole žltačka vyskytla pred siedmimi rokmi.
Navštívili sme aj triedu v pohronskom osvetovom stredisku, kde sme zastihli už len Tónkovu triednu učiteľku Silviu Pliškovú. „Navštevuje triedu B variant, kde sú mentálne najťažšie postihnuté deti. Tónko je taký suverénny chlapec, hneď sa so všetkými skamarátil, takže prakticky všetci žiaci s ním prišli do kontaktu. Preto museli byť aj všetci zaočkovaní,“ vysvetľuje triedna s tým, že ona sama sa svoje výsledky testov dozvie až v pondelok, ale zaočkovali ju ešte v piatok popoludní.
Z výskytu žltačky netreba robiť paniku. Vyskytuje sa takmer so železnou pravidelnosťou v troch až šesťročných cykloch. Tu pomôže jedine zvýšená hygiena. Ruky si je potrebné dôkladne umývať teplou vodou a mydlom, nielen oplachovať. Z ochorenia nemusia mať strach ľudia, ktorí sa dali zaočkovať. Účinok očkovacej látky trvá desať rokov.
(ab)