„Projekt Vagón je zameraný na problematiku holokaustu a pripomenutie si 65.výročia začiatku deportácií slovenských Židov do koncentračných táborov. Dňa 25. marca 1942 odišiel zo železničnej stanice v Poprade transport tisíc židovských dievčat z východného Slovenska s cieľovou stanicou Osvienčim. Do konca októbra 1942 bolo takto odtransportovaných celkom 58-tisíc našich židovských spoluobčanov. Vojnu z nich prežilo len mizivé percento,“ vysvetľuje Repka. Podľa neho je predstava dnešnej mladej generácie o tejto smutnej etape slovenských dejín veľmi nejasná a často deformovaná. „Preto sa zameriame najmä na študentov stredných škôl a žiakov 2. stupňa základných škôl,“ pokračuje s tým, že najjednoduchšou, dostatočne príťažlivou a následne najefektívnejšou formou priblíženia dejín holokaustu na Slovensku mladým, je forma putovnej výstavy v železničných vozňoch, identických s tými, ktoré sa používali pri deportáciách. Expozíciu situovali do dvoch vagónov.
„V prvom sa návštevník oboznámi s históriou protižidovských opatrení po roku 1938, pričom výstava dokumentuje aj rómsky holokaust na Slovensku,“ hovorí Repka. Rozsiahly dokumentačný materiál priblíži osudy konkrétnych dvadsiatich ľudí postihnutých rasovým prenasledovaním v rokoch 1938 – 1945. Druhý vagón umožní návštevníkovi zažiť autenticitu transportu. „S pomocou dokumentárnych záznamov svedectiev priamych účastníkov, svetelných a zvukových efektov, figurín v dobových kostýmoch a v reálnych priestorových pomeroch poskytneme každému návštevníkovi možnosť preniknúť do pocitov deportovaných obetí,“ zdôrazňuje.
Počas tridsiatich týždňov sa putovná výstava vo vagónoch presunie do tridsiatich okresných miest Slovenskej republiky. Prezrieť si ju budeme môcť aj v našom regióne, konkrétne na železničnej stanici v Žarnovici, kde budú vagóny odstavené v dňoch od 24. do 28. septembra.
(ab)