Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Čakali ich s motykami
Prvých neplatičov z novozámckej bytovky deložovali v pondelok 10. septembra ráno do Šalova. „Zastali tu tri nákladné autá s nábytkom a osobnými vecami. Ľudí doviezli autobusom,“ spomína na začiatok uplynulého týždňa Tünde Fuxhoferová, sociálna pracovníčka. Ako ďalej hovorí, všetko zložili na ceste pred tromi domami, v dvoch z nich nikto nebýval už niekoľko rokov. „Z Nových Zámkov prišlo asi tridsať dospelých aj s deťmi. Boli pobúrení a zhrození, kam ich priviezli. Vôbec nevedeli, kde sa nachádzajú,“ hovorí. V obci sa dlho nezdržali. Už večer tam z nových obyvateľov nebola ani noha. Ostali po nich len kopy šatstva a nábytku priamo na ulici. „Odvtedy už aj dva – trikrát pršalo, všetko im zmoklo,“ dodáva sociálna pracovníčka.
Vo štvrtok zastalo v obci ďalšie nákladné auto sprevádzané bezpečnostnou službou. „Prišiel len syn majiteľa domu, tak sa nám predstavil. Ďalší siedmi členovia rodiny mali prísť za ním. Nábytok vyložili do domu a on ho ostal cez noc strážiť,“ opisuje príchod ďalšej rodiny z Nových Zámkov do Šalova. Noc zo štvrtka na piatok vládla v obci napätá atmosféra - na nových prisťahovalcov čakali miestni s lopatami, kosami a motykami. Situáciu kontrolovala policajná hliadka, ktorá však robotu nemala.
V Lontove ostali deti aj tehotná žena
Schátraný dom bez elektriny a so zvaleným komínom sa stal novým domovom pre 11-člennú skupinu z Nových Zámkov v Lontove. „Nedá sa to nazvať inak ako deportácia. V pondelok okolo desiatej večer doviezli 11 osôb, medzi nimi aj deti do päť rokov a tehotnú ženu. Boli zhrození, keď im vyložili veci pred domom, v ktorom majú bývať. Vraj im ukazovali fotky s krásnymi rodinnými domčekmi. Vôbec netušili, kam ich dovezú. Vrátiť späť do Nových Zámkov sa nemohli, lebo nemali peniaze a niektorí ani doklady,“ opisuje prvé stretnutie starosta Lontova Štefan Kuczman. Ako jedni z mála z novozámockých neplatičov sa lontovskí prisťahovalci v obci usídlili, dôvodom boli chýbajúce peniaze na cestu späť. „Zatiaľ tu bývajú, ale na trvalý pobyt sa prihlásiť neboli. Ani to nie je možné, lebo nie sú vlastníkmi domu, a tak by potrebovali súhlas od vlastníka,“ zdôvodňuje starosta. Ľudia v obci sú nespokojní, pred dvomi rokmi sa sem prisťahovalo 90 Rómov z Popradu.
Druhú skupinu
varovali mobilmi
Štyri roky neobývaný dom v Mýtnych Ludanoch mal byť cieľom cesty pre 30 ľudí vo veku od pár mesiacov do 70 rokov. Na miesto dorazili dva kamióny so zariadením a vysťahovalcami z Nových Zámkov v utorok podvečer. Keď si obzreli schátraný dom, mobilmi informovali ďalšiu skupinu, s ktorou mali spoločne zdieľať strechu. „Hovorili, že je to podvod, že ich oklamali. Čakali podobnú bytovku, z akej ich práve vysťahovali,“ opakuje slová nespokojných ľudí starostka Mýtnych Ludán Oľga Kollárdiová. „Keď sa ma pýtali, čo majú robiť, povedala som im, aby išli do Levíc a vlakom do Nových Zámkov. Sú predsa občanmi tohto mesta, majú tam trvalý pobyt. A tam, kde vznikne problém, tam sa má aj riešiť,“ hovorí rázne. Ako ďalej dodá, z Mýtnych Ludán odišli autobusom o trištvrte na osem, nábytok nechali na dvore.
Z Čaty odišli vlakom
Prisťahovalcov z Nových Zámkov doviezli v stredu večer aj do Čaty. „Priviezli asi pätnástich, nábytok si uskladnili v jednom dome. Na druhý deň prišla ďalšia skupina, tých som ani nestihol spočítať. Nábytok nechali na ulici. Spolu sa ich do jedného domu, ktorý kúpil podnikateľ z Nitry, malo nasťahovať asi tridsať. Z obce odišli vlakom o pol šiestej smerom do Štúrova,“ hovorí starosta Ľudovít Lakatoš.
Podpálili im nábytok
Podobný scenár sa zopakoval v stredu aj v Tekovských Lužanoch. „Z Kasárenskej ulice v Nových Zámkoch k nám autobusom deložovali osem rodín, čo je odhadom 40 až 50 ľudí. Pri vykladaní zariadenia ich strážili. Nasťahovať sa mali do dvoch domov bez vody a plynu,“ opisuje starosta Marián Kotora. Podľa jeho slov za ostatné tri mesiace sa počet Rómov v obci zdvojnásobil. Kedysi ich bolo 120, teraz tristo. Problémy s nimi sú na dennom poriadku – od výtržností, krádeží až po šikanovanie detí v škole.
Noví prisťahovalci sa v Tekovských Lužanoch nezdržali. Najedli sa a odišli. Nábytok, zariadenie, periny a osobné veci nechali v dome, vo dvore a čo sa tam nezmestilo, zostalo na ulici. V noci kopu vo dvore niekto úmyselne podpálil, chytila sa od nej horieť aj strecha susedného domu. Asistovať museli hasiči, prípad vyšetruje štátna polícia. „Nie je tu ani majiteľ domu, ani poškodení,“ konštatoval na druhý deň po požiari náčelník obecnej polície Peter Podhorský. Popritom partia chlapov odpratávala pozostatky požiaru a ďalšia skupinka sa prizerala. „Nikto nás o tom vopred neinformoval. Prisťahovanie ďalších Rómov vnímame veľmi zle. Tí, čo tu už bývajú, kradnú hydinu. My starší sa budeme báť vyjsť aj na ulicu. A to je v obci voľných ešte ďalších päťdesiat starých domov! Prečo ich posielajú z Nových Zámkov práve k nám?“ hovoria rozhorčene a zároveň kladú otázku. Odpoveď na ňu a aj ďalšie otázky im mala poskytnúť splnomocnenkyňa vlády pre rómsku problematiku Anna Botošová. Zúčastnila sa na verejnom stretnutí obyvateľov spolu so starostami okolitých obcí, ktoré vedenie Tekovských Lužian zvolalo na štvrtok podvečer. Vášnivú atmosféru, plnú obáv a nesúhlasu s prisťahovaním ďalších Rómov do obce vyjadrili domáci obyvatelia petičnou akciou. Hárky, na ktoré sa podpísali aj miestni Rómovia, odovzdali A. Botošovej.
JANA NÉMETHOVÁ