V päťdesiatych rokoch minulého storočia prestala kalvária v Kremnici v podstate existovať. Kaplnky chátrali, kostol na vrchole vyhorel a už ho neobnovili. Na lepšie časy sa začalo blýskať po roku 1989, keď sa do obnovy pamiatky pustilo občianske združenie Kalvária. Po niekoľkých náročných rokoch rekonštrukcie začala baroková kalvária včerajším dňom písať novú históriu. Požehnali tu zastavenia krížovej cesty, zvon a Kostol sv. Kríža.
Predseda združenia Kalvária Milan Rybársky uviedol, že obnovená kalvária má po prvýkrát v histórii všetkých štrnásť zastavení. Keď ju nad mestom v roku 1734 postavili, jej súčasťou bolo iba sedem kaplniek. „ Pri ďalších obnovách v presne nezistených rokoch dostavali päť kaplniek, no kalvária nikdy nebola kvôli finančným problémom úplná,“ dodal Milan Rybársky.
Zaujímavosťou je, že kostol podpálila skupina výrastkov, medzi ktorými boli aj synovia popredných komunistických funkcionárov. Kostol sa v tom čase obnoviť nesmel a stavba sa postupne zmenila na hŕbu skália. Podobne to bolo s kaplnkami, ktoré sa úplne strácali medzi náletovými krovinami. „ Kalváriu sme opravovali v niekoľkých etapách,“ dopĺňa Milan Rybársky. Zo sponzorských darov sa podarilo obnoviť prvých osem kaplniek a spevnilo sa torzo múrov kostola.
„Ďalšie finančné prostriedky sa podarilo získať v spolupráci s mestom zo štrukturálnych fondov ,“ dodal predseda združenia. Súčasťou kalvárie bude aj vyhliadková terasa na kopci za kostolom, takže kalvária sa zrejme stane novou turistickou atrakciou mesta.
Už pred niekoľkými rokmi obnovila rímskokatolícka cirkev tradíciu krížových ciest na kalváriu, ktoré sa konajú vždy na Veľký piatok. Združenie v spolupráci s mestom musí ešte v budúcnosti doriešiť ochranu kalvárie. Práve tieto sakrálne pamiatky patria na Slovensku k najviac ohrozeným. Sú postavené na odľahlých a neobývaných miestach, čo spôsobuje ich správcom nemálo problémov.
(eta)