Niekoľko generácií vykonávali Fizélyovci v Banskej Štiavnici kováčske remeslo. Z tejto pôvodne talianskej rodiny asi najviac vynikol Karol Fizély, ktorý žil v rokoch 1844 až 1933. Celý život prežil v Banskej Štiavnici a vo svojej dielni vytvoril dielo, ktoré snáď pri priaznivých podmienkach prežije ešte niekoľko storočí. Karol Fizély viedol ako umelecký zámočník kováčsku dielňu v Banskej Štiavnici. V období od polovice 19. storočia do roku 1928 tu vznikli mnohé diela umeleckého charakteru. Možno najvýznamnejšou príležitosťou pre realizáciu bola výstavba vysokoškolského komplexu Banskej akadémie v rokoch 1888 až 1912 (ide o súčasné budovy lesníckej a chemickej školy, kde majster K. Fizély architektonicky dotváral tento komplex. Vytvoril vstupné brány do areálu, oplotenie, zábradlia schodísk, osvetlovacie telesá, mrežová výplň v oknách a dverách, všetky tieto detaily dotvárajú celkový výhľad. Výsledky jeho práce je ale možné pozorovať v celej Štiavnici. Veľa ich nájdeme aj v depozitároch slovenského banského múzea. Z hľadiska umeleckého hodnotenia tvoril Fizély svoje diela v duchu novobarokového a novorenesančného slohu, no na prelome storočí vznikli aj diela v secesnom slohu. Podľa literárnych zdrojov sú brány do areálu spomínaných škôl inšpirované bránami vo Versailles pri Paríži.
Ďalšou činnosťou, ktorej venoval majster mnoho času a síl, bola výchova nových umeleckých kováčov. Za päťdesiat rokov činnosti jeho umeleckej dielne sa u neho vyučilo 184 učňov, z ktorých mnohí dosiahli zaujímavé výsledky. Ich vyučovacia doba trvala tri až štyri roky.
Európsky významnou však dielňu urobili iné aktivity. Vyrábali sa tam akumulátory podľa patentov profesorov banskej akadémie a v tom čase boli novinkou v elektrotechnickom priemysle. Profesori za tento vynález dostali významnú cenu Uhorskej akadémie vied.
Akumulátory z tejto dielne slúžili na osvetlenie opery v Budapešti, vo Viedni, ako zdroj elektrického prúdu pri pokusoch v banskej akadémii. Nakoniec na základe patentu štiavnických profesorov vznikla v Berlíne spoločnosť „Varta akumulátorov“, ktorá vyrába akumulátory aj v dnešných časoch.
RICHARDKAFKA