Vek: 59
Povolanie: riaditeľ gymnázia
Stav: rozvedený, jeden syn
Záľuby: lyžovanie (v minulosti bol trénerom zjazdových lyžiarov)
Pred štyrmi rokmi kandidoval na post primátora mesta. Okrem pôsobenia v mestskom zastupiteľstve, do ktorého bol zvolený prvýkrát, je aj predsedom sociálno-zdravotnej a bytovej komisie. Vďaka tomu je v stálom kontakte s ľuďmi, ktorí žiadajú o byty. „Štiavnica je historické mesto. Začali sa tu realizovať rekonštrukcie starých domov a ľudí z nich treba niekam umiestniť. Najhoršie je, že v týchto bytoch bývajú ľudia, ktorí nie sú po ekonomickej stránke veľmi silní. Obávam sa, že byty, ktoré sa budú onedlho odovzdávať, nedokážu po finančnej stránke „utiahnuť“. Existuje obrovský zoznam neplatičov, ktorí dlhujú peniaze od pár stoviek až po niekoľko desiatok tisíc korún,“ hovorí o vážnych problémoch mesta. Fond rozvoja bývania prispieva na podporu bývania v bytoch prvej kategórie. Ľudia majú záujem skôr o byty nižšej kategórie, v ktorých by si mohli sami kúriť, aj zohrievať vodu. „Neviem, či je Štiavnica schopná takéto byty niekde postaviť,“ podotkne. Momentálne ich je v mestskej časti Povrazník dokončených 25. Odovzdané by mali byť koncom januára budúceho roka. „Za účasti pracovníkov mesta a bytovej komisie budeme vyberať záujemcov spomedzi obyvateľov mesta, ktorí pracujú, dokážu si plniť svoje povinnosti a pridelené byty nezdevastujú. Boli by sme radi, keby v nich dokázali udržiavať poriadok a starali sa o ne ako o vlastné,“ vysvetľuje.
Druhou problémovou oblasťou, ktorou sa zaoberá, je zdravotníctvo. „Štiavnický kolos, ktorý sa postavil, je energeticky veľmi náročný. Banská Štiavnica bola vyradená zo siete nemocníc so zdravotníckymi lôžkami, čo bol podľa mňa nepremyslený krok. Neviem si predstaviť, ako sa k ľuďom z okolitých obcí dostane do pätnástich minút záchranná služba. A čo už v zime...“ Myslí si, že dôsledkom toho môže nastať vyššia úmrtnosť a ženy budú rodiť v sanitkách. Veď v zimných mesiacoch úzke, zasnežené cesty nie sú poriadne prehrabané. „Na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa hovorilo o záujme spolupracovať so žiarskou nemocnicou. Mala by sa vytvoriť samostatná akciová spoločnosť po dohode s istou skupinou ľudí a mestom Banská Štiavnica. Musia byť pritom predložené stanovy akciovej spoločnosti a zriaďovateľská listina, aby nemohlo dôjsť k vytunelovaniu alebo likvidácii nemocnice,“ hovorí. Podľa neho je to jediné východisko. Doteraz išli všetky financie určené pre nemocnicu na lekárske platy a materiálno-technické zabezpečenie jednotlivých oddelení. Peniaze na opravu, údržbu a prevádzku nemocnice nezostávali. „Najväčším problémom je Lekárska služba prvej pomoci (LSPP). Štiavnica má sedem odborných lekárov, ktorí sa v službe dookola striedajú. Nový zákon o nemocniciach takúto situáciu nezohľadňuje a situáciu v jednotlivých regiónoch nerešpektuje,“ dotkne sa témy, ktorá mu je blízka. Každý piaty deň pracuje lekár od rána vo svojej ambulancii, o štvrtej poobede nastupuje do služby, kde je do rána a znovu pokračuje v ambulancii. „Takže v zamestnaní je 36 hodín vkuse. Aká je potom kvalita práce lekára?“ pýta sa. Ako hovorí, mesto im v rámci LSPP odsúhlasilo 50 korún za hodinu, po zdanení a odpočítaní odvodov im zostane 20. „Chcel by som vidieť, či by za tie drobné pracoval pán minister zdravotníctva!“
V budúcnosti svoju kandidatúru v komunálnych voľbách neplánuje, myslí si, že šancu by mali dostať mladší, ktorí majú záujem Banskej Štiavnici pomôcť. Podľa neho mesto nevyužíva všetky prírodné, geografické, historické, kultúrne a technické pamiatky, ktoré môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu.
„Za desať mesiacov po voľbách sa tu zatiaľ nič neurobilo. Na revitalizáciu sa sem nedoniesla jediná koruna. Štiavnica potrebovala zmenu, ale nie som presvedčený o tom, či je terajšie vedenie schopné posunúť ju dopredu,“ konštatuje skepticky.
EVAŠTENCLOVÁ