V októbri budú poslanci parlamentu rokovať o novele zákona o banskej činnosti, výbušninách a štátnej banskej správe. Popri novelizácii tohto zákona je navrhovaná aj zmena v banskom zákone, ktorá sa týka vecného bremena.
To môže byť zriadené v neprospech vlastníkov nehnuteľností, na ktorých bol rozhodnutím obvodného banského úradu určený dobývací priestor.
Na Slovensku je v súčasnosti určených približne 320 dobývacích priestorov, takže dôsledky paragrafu by sa dotkli mnohých obcí. Tie sa bránia, že paragraf je v rozpore s ústavou a uvažujú nad založením spoločnej platformy.
Dôvodom zmeny špekulácie
Zmenu v banskom zákone, ktorá sa týka vecného bremena, vypracovalo ministerstvo hospodárstva. Hovorca ministerstva Branislav Zvara obvinenia z protiústavnosti paragrafu odmieta.
„Paragraf má za cieľ zabrániť špekuláciám s pozemkami, na ktorých sa nachádza nerastné bohatstvo. To je majetkom štátu, no v poslednom období sa s týmito pozemkami špekuluje v neúnosnej miere,“ dodal.
Obce chcú postupovať spoločne
Obce sa prijatia paragrafu o vecnom bremene obávajú z viacerých dôvodov. Napríklad v Kremnici je dobývací priestor určený na rozlohe 12 kilometrov štvorcových, čo zasahuje veľkú časť mesta a okolia. Primátorka mesta Zuzana Balážová tvrdí, že vlastníci by na pozemkoch, zaťažených vecným bremenom, museli trpieť rôzne obmedzenia. „Týkalo by sa nielen pozemkov, ale aj ostatných nehnuteľností. Z vecného bremena by plynula povinnosť poskytnúť nehnuteľnosť na dobývanie výhradného ložiska, vlastníci by museli ťažobnej spoločnosti umožniť vstup na nehnuteľnosti v dobývacom priestore, a podobne,“ dodala Balážová. Podľa nej by paragraf výrazne obmedzil a znehodnotil vlastnícke práva i hodnotu nehnuteľností. „Táto zmena by výrazne nahrala súkromným ťažobným spoločnostiam v neprospech bežných občanov,“ dodala.
Súhlasí s ňou aj starosta Kálnice Miroslav Borcovan: „V takýchto závažných prípadoch musia obce postupovať spoločne. U nás zatiaľ dobývací priestor vytýčený nie je, ale v oblasti
Považského Inovca sa robí geologický prieskum k ťažbe uránu, a tak sa to týka aj nás. Ľudia ťažbu odmietajú,“ dodal.
Kremnica vyzvala starostov obcí, ktorých sa problém týka, aby pri jeho riešení postupovali spoločne.
Protiústavný paragraf
Právny expert Radoslav Procházka tvrdí, že navrhovaná úprava je v rozpore s ústavou: „Predpokladá nútené obmedzenia vlastníckeho práva priamo zákonom, nie na základe zákona, čo ústavný súd odmietol ako protiústavné,“ dodal.
Podľa neho je v rozpore aj s ďalšou ústavnou podmienkou - obmedzením zásahu na
nevyhnutnú mieru, keďže „do práv vlastníka zasahuje spôsobom, ktorý nie je z hľadiska verejného záujmu nevyhnutný.“
KVETA FAJČÍKOVÁ