Nie však od postavenia pôvodnej turistickej chaty, ktorá na konci druhej svetovej vojny vyhorela, ale od rekonštrukcie vyhorenej chaty. Na výstavbe pôvodnej chaty sa nepodielali len aktívni turisti o Zlatých Moraviec, ale aj obyvatelia z Čaradíc, Tekovských Nemiec, Kozároviec a Hronského Beňadika, či z okolitých samôt a lazov. Podobne to bolo aj pri jej výstavbe po vyhorení. Po roku 1948 sa často menili jej majitelia. Postupne patrila organizáciám Turista Ružomberok, RAJ Levice, Stredoslovenským hotelom v Liptovskom Mikuláši, OV ČSTV v Žiari nad Hronom, Slávii Nitra, až sa nakoniec predsa len vrátila (od 1. júla 1970) turistom z TJ Slávia Zlaté Moravce. Samozrejme, menili sa aj chatári. Asi najdlhšie tu chatárčila rodina Štiftovcov zo Zlatých Moraviec. Turistická chata pod Veľkým Inovcom bola dejiskom mnohých podujatí, medzi ktoré patrili aj trojstretnutia turistov levického, nitrianskeho a žiarskeho okresu. V zime sa tu usporadúvali bežecké lyžiarske preteky o pohár Calexu, jedného z ročníkov sa dokonca zúčastnili aj študenti z Japonska. Konali sa tu mnohé školenia organizátorov turistiky regionálneho, ale aj celoslovenského zamerania.
Dlhé roky sa tu zastavujú účastníci známeho Zimného turistického prechodu Pohronským Inovcom, ale aj ďalších turistických podujatí, napríklad výstupu z Hronského Baňadika.
Na osvetlenie slúžil len agregát poháňaný naftou, najčastejšie sa tu však svietilo tradičnou petrolejkou. Už niekoľko rokov je tu elektrina a s ňou aj určité pohodlie. Na tohtoročné stretnutie prišli na turistickú chatu pod Veľkým Inovcom skalní návštevníci zo Zlatých Moraviec a Novej Bane, ale aj ďalších miest a obcí. Medzi organizátormi sme mohli vidieť aj poslanca BBSK Stanislava Lopúcha z Hronského Beňadika, ale aj novobanskú primátorku Annu Mihálikovú. S oneskorením, ale predsa, prišli z Bratislavy aj predstavitelia Klub slovenských turistov, ktorí za dlhoročnú činnosť ocenili aj niekdajšieho chatára pána Štifta zo Zlatých Moraviec. Nechýbal ani kultúrny program a po ňom posedenie pri chutnej kapustnici, pive, či „lopúchovskom“ burčiaku z beňadických viníc.
JOZEF RUSŇÁK