Peter Šemoda – poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Štiavnici
Vek: 45
Povolanie: štátny zamestnanec
Stav: ženatý, 2 deti
Záľuby: rodina, šport, motorizmus
Poslancom mestského zastupiteľstva je prvé volebné obdobie. Ako sám hovorí, s takouto funkciou nemá veľa skúseností. „S prácou voleného zástupcu Štiavničanov sa zatiaľ len zoznamujem, no budem sa snažiť byť čo najviac prospešný,“ uviedol.
Dôvodom jeho kandidatúry bolo presvedčenie, že v istých oblastiach dokáže problémy riešiť účinnejšie a vecnejšie ako jeho predchodcovia. „Ako staroštiavničana, ktorý tu zapustil korene, ma vždy iritovalo, keď sa niečo riešilo zložito alebo tendenčne, napríklad pod vplyvom politickej príslušnosti, bez toho aby sa preferoval občiansky záujem,“ vysvetľuje Šemoda. Predtým, ako sa definitívne rozhodol vstúpiť do volieb, diskutoval s občanmi, zástupcami profesijných skupín, ale aj s fundovanými odborníkmi. „Hľadal som s nimi odpovede na aktuálne otázky, rozprával som sa s priateľmi, kolegami, príbuznými, či susedmi. Zistil som, že majú podobné názory a trápia ich podobné problémy. Podporili ma, pretože mali pocit, že ich záujmy dokážem artikulovať,“ domnieva sa. Jeho ambíciou bolo prezentovať postoje Štiavničanov rôznych vekových kategórií a ponúknuť im alternatívy vyššej bezpečnosti a sociálnej solidarity, predovšetkým vo vzťahu k starším občanom a mladým rodinám.
„Vzhľadom k môjmu zamestnaniu, ktoré si vyžaduje apolitickosť, som kandidoval ako nezávislý,“ konštatuje. To sa odráža aj v jeho vnímaní občianskych záujmov. Podľa neho sa v našej spoločnosti často mrhá energiou na obhajovanie politických stanovísk. „Právo politickej väčšiny by malo byť vytesnené dobrým úmyslom väčšiny, transparentnosťou a ochotou pomôcť,“ upresňuje.
Do komunálnej politiky by sa podľa neho mala zaviesť sociálna sympatia, ktorá zohľadňuje potreby starších, ale aj mladých obyvateľov mesta. „Ako poslanci by sme mali venovať viac času monitoringu ich záujmov a nie sa utápať v dlhotrvajúcich dialógoch,“ myslí si.
Peter Šemoda je členom komisie ochrany verejného poriadku a sociálnej, bytovej a zdravotnej komisie. „Oblasť bezpečnosti súvisí aj s výkonom môjho povolania, preto sa v nej cítim ako odborník. No ako štiavnický rodák poznám aj ťažkosti súvisiace so sociálnou a bytovou otázkou,“ dodáva na vysvetlenie.
Svoje pôsobenie v zastupiteľstve vníma ako príležitosť ovplyvňovať blízku budúcnosť Štiavnice. „Neskrývam však názor, že rokovania vo mne neraz vzbudzujú aj isté rozpaky. Často premýšľam, kto stojí za rozhodnutiami, aký je ich úmysel, je diskusia v parlamente vecná alebo skôr politická. Pýtam sa, či aj menšina dokáže presadiť nejaký záujem,“ poznamenáva na margo stretnutí mestského parlamentu.
Priority, s ktorými sa kandidáti uchádzajú o poslaneckú funkciu, nepreceňuje. „Skôr sa snažím presadzovať určité hodnoty. Vážim si ľudí, ktorí majú jasnú víziu, citlivosť pre konsenzuálny dialóg a pochopenie pre iných,“ vymenúva.
Na otázku, ktoré sú akútne problémy súčasnej Štiavnice, odpovedá nepriamo: „Každý za akútny problém považuje niečo iné v závislosti od svojho uhla pohľadu a odbornosti. Ďalší rozmer otázky súvisí aj s tým, na čo vlastne reálne máme, či už po stránke ekonomickej alebo politickej. O najdôležitejších úlohách, ktoré sa snažíme napĺňať, informujeme na webovej stránke mesta.“
To, čo podľa neho bráni rýchlym a efektívnym riešeniam problémov v školstve a zdravotníctve, je predovšetkým nedostatok finančných zdrojov. „Určite sa pristúpi k zredukovaniu škôl a v oblasti zdravotníctva sa bude hľadať najlepšia možná varianta tak, aby nedošlo k situácii, že občan nebude ošetrený, alebo mu nebude poskytnutá lekárska starostlivosť,“ konkretizuje.
Požiadavky, s ktorými sa na neho obracajú voliči, rieši v rámci svojich možností sám, alebo ich prednesie v mestskom zastupiteľstve. „Stretávam sa s nimi v bežnom živote, oslovujú ma na ulici, cez telefón, alebo ma navštevujú doma. Chcel by som s nimi stretávať aj na schôdzach bytových spoločenstiev, zatiaľ ma však nikto neoslovil,“ podotkol.
Tak ako väčšina Štiavničanov, vidí budúcnosť mesta v rozvoji turizmu a cestovného ruchu. „Máme krásne mesto s mnohými historickými a kultúrnymi pamiatkami, nádhernú prírodu, či už sú to hory alebo jazerá. Návštevníkom máme rozhodne čo ponúknuť. Ak z toho dokážu profitovať iné mestá s podobnými možnosťami, prečo nie aj my?“ uzatvára.
IVA ZIGOVÁ