Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Ervín Gašpar je zisťovateľom príčin vzniku požiaru a jeho úlohou je objasniť, prečo tu horelo pred necelými dvomi dňami. Keď však príde bližšie k domu, zistí, že v zadnej časti je horúčava a dym. Preto opäť volá hasičov. „V nedeľu tu zasahovali hasiči z Hasičskej jednotky
v Želiezovciach. Ohnisko požiaru bolo na streche, tá sa prepadla do jedálne pri kuchyni. S najväčšou pravdepodobnosťou ho niekto založil úmyselne,“ konštatuje aj na základe ďalších informácií. V dome v čase požiaru nebol nikto. Domáci si už predtým zbalili veci a v noci vraj ušli. Keď zisťovateľ prišiel v pondelok dopoludnia, horela strecha nad hospodárskymi miestnosťami. S ohňom sa vysporiadali dvaja hasiči – jeden vyliezol po rebríku na strechu, pozhadzoval škridly a cez otvoril vošiel dnu s hadicou v ruke. Údaje dopĺňa náčelník obecnej polície Peter Podhorský priamo na dvore opätovne horiaceho domu: „Prvý požiar nám nahlásili zo soboty na nedeľu 7. októbra o 1.40 hodine, následne hliadka zavolala hasičov. Vyšetrovateľ prijal oznámenie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci, škoda bola odhadnutá na 100-tisíc korún.“ Ako ďalej hovorí, v dome už asi týždeň nebýval nikto. „V piatok mal pohreb, v sobotu už dom horel,“ dodáva náčelník.
Na požiari by nebolo nič nezvyčajné, keby sa po dedine nešírila informácia, že vyhorený dom je reakciou na dopravnú nehodu so smrteľnými následkami. Stala sa ešte 30. septembra. Muž, ktorý zomrel, sa viezol na aute požičanom od rodiny z neskôr vypáleného domu. Fámam nahráva skutočnosť, že ešte v noc po nehode ostal dom prázdny. Desať dospelých obyvateľov a ich deti vraj zo strachu z pomsty ušli. Kam išli, nikto nevie. V záznamoch stojí, že sa sem prisťahovali z Levíc a Zvolena.
Starosta obce Marián Kotora pripisuje požiar na vrub nevítaného prisťahovalectva do obce, ktoré sa začalo pred vyše tromi rokmi: „Odvtedy u nás pribudlo sto až stopäťdesiat ľudí. Presný počet sa nedá stanoviť, lebo niektorí sa na pobyt prihlásia, iní sa tu len zdržia a odídu. Prisťahovalcov neprijali ani obyvatelia, ani miestni Rómovia.“ Ako ďalej hovorí, do Tekovských Lužian ako prví prišli Rómovia zo Šándorhalmi pri Novom Tekove, nasledovali ďalší od Kežmarku a naposledy to boli neplatiči z Nových Zámkov. Spolu s nimi prišli do obce neporiadok, výtržnosti a krádeže. Tento problém spojil starostov obcí Dolnohronského regionálneho združenia, ktorí iniciovali zmenu legislatívy. Po novom by v Občianskom zákonníku malo byť ustanovené, že náhradné ubytovanie neplatičom by malo zabezpečiť mesto, v ktorom žijú. „Odkupovanie nehnuteľností inými obcami zrejme v zákone nebude možné ustanoviť. Je to skôr o morálke,“ dodal M. Kotora.
JANA NÉMETHOVÁČlánok pokračuje pod video reklamou