Vynovený pavilón dnes stojí o pätnásť metrov ďalej ako pred rekonštrukciou. „Posunutie si vyžiadala narušená statika a havarijný stav objektu,“ vysvetlil MY predseda predstavenstva Liečebných termálnych kúpeľov v Sklených Tepliciach Ján Kamenický. Pôvodné miesto dnes zdobia stĺpy so sochami znázorňujúcimi štyri ročné obdobia. V lete si tu budú môcť kúpeľní hostia, ale i Sklenotepličania posedieť napríklad pri dobrej káve.
V minulosti slúžil Kursalón predovšetkým ako hudobný pavilón pre kúpeľných hostí. „Pre tento cieľ bude slúžiť aj v súčasnosti, ale zároveň v spolupráci s obcou Sklené Teplice hľadáme možnosti aj pre jeho ďalšie využitie,“ pokračuje Kamenický. Keďže sklenoteplické kúpele doteraz nemali vyriešenú vstupnú halu a hostí prijímali v ústrednom dome, čo, podľa Kamenického, nebolo veľmi dôstojné, bude Kursalón slúžiť aj ako prijímacia „kancelária“.
Vynovená kultúrna pamiatka je verným obrazom pôvodnej. „Pri rekonštrukcii sme sa snažili zachovať maximum pôvodných prvkov. Napríklad vonkajšie stĺpy sú pôvodné, takisto okná. Našou snahou bolo zachovať prácu starých umelcov,“ zdôraznil Kamenický.
Pomocnú ruku na záchranu kultúrnej pamiatky podala aj obec. „Som veľmi rád, že vlastník kúpeľov Kursalón zachránil a zachoval pre ďalšie generácie. Je to dominanta obce, ktorá v sebe ukrýva kus histórie nielen Sklených Teplíc, ale aj Slovenska,“ povedal pre MY starosta obce Ľubomír Meliš. „Preto dnešok prežívam ako veľmi úspešný deň.“
Slávnostnú chvíľu znovuotvorenia Kursalónu podčiarkla vo večerných hodinách fascinujúca laserová šou a pestrofarebný ohňostroj, ktorý spoločne obdivovali domáci i hostia.
(AB)
Stosedemdesiatdvaročná pamiatka
Kursalon sa nachádza v centre kúpeľného parku anglického typu, ktorý sa podľa zachovalého archívneho dokumentu z 15. októbra 1835 zaviazal spolu so študentmi Banskej akadémie vybudovať R. Feistmantel, profesor tejto akadémie. Postavený je na kruhovom pôdoryse, pričom ide o čiastočne drevenú, čiastočne murovanú stavbu s klasicizujúcimi prvkami.