Marián Zimmermann
Vek: 48 rokov
Povolanie: elektrotechnik – špecialista
Stav: ženatý, 2 dcéry
Záľuby: rekreačne šport, no pri súčasnej vyťaženosti naň nemá dostatok času
V komunálnej politike sa realizuje už niekoľko rokov. Kandidoval za mestskú časť Križovatka. V predchádzajúcom volebnom období pôsobil aj ako poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) za Banskú Štiavnicu. „Zdalo sa mi vhodné byť aj poslancom mestského parlamentu v Banskej Štiavnici, keďže určité problémy a potreby mesta bolo nutné riešiť a konzultovať s predstaviteľmi vyššieho územného celku a opačne,“ vysvetľuje. Spoločnými témami boli predovšetkým stredné a vysoké školstvo a činnosť rôznych zariadení spadajúcich pod BBSK, no pôsobiacich v meste. „Ku kandidatúre ma motivovali známi, priatelia, či sympatizanti. Som predsedom okresnej organizácie
SMERU – SD a do volieb som šiel ako nominant tejto strany,“ upresňuje. Ako hovorí, jeho zámerom bolo pomôcť pri uskutočňovaní aktivít mesta, ale aj rôznych organizácií, ktoré v Štiavnici existujú.
Za základné dokumenty mesta považuje územný plán a plán hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho rozvoja, ktoré sú podľa neho východiskovými materiálmi nielen pre toto funkčné obdobie, ale aj pre budúcnosť. „Pozitívne vnímam pripravovanú urbanistickú štúdiu ďalšej zástavby v lokalite Drieňová, kde by mali byť postavené nielen byty, ale aj športová hala a cukráreň,“ konkretizuje.
Je predsedom kultúrnej komisie a členom komisie regionálneho rozvoja, výstavby, územného plánovania a životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve. Pôsobí aj v mestských organizáciách. Je predsedom dozornej rady Mestských lesov a predsedom správnej rady štiavnickej nemocnice.
V oblasti kultúry pracoval už aj v predchádzajúcom volebnom období na pôde mestského zastupiteľstva, ale aj v rámci BBSK.
„Podľa môjho názoru sa zastúpenie v mestskom parlamente dosť výrazne zmenilo. Prišli nové tváre a noví ľudia. Mnohí z nich sa len dostávajú „do obrazu“ a postupne zisťujú, ako zastupiteľstvo a mestský úrad vlastne fungujú. Väčšina z nás vstúpila do komunálnej politiky s dobrou vierou čo najviac pomôcť. No nie vždy máme na riešenia problémov jednoznačný názor. Finančné prostriedky sú často obmedzené rozpočtom plánovaných výdavkov pre daný problém a nemožno ich použiť tak, ako si konkrétni poslanci predstavujú. Osobná naivita sa tak stretáva s tvrdou realitou. Je to cesta kompromisov a nie veľkých očí,“ poznamenáva na margo súčasného zastupiteľstva.
Domnieva sa, že priority, s ktorými do volieb kandidáti vstupovali, boli u všetkých podobné. „Základné školy, nemocnica, cesty, chodníky, zamestnanosť a regionálny rozvoj,“ vymenúva. Riešenia týchto problémov sa podľa neho často odvíjajú od finančných možností. „Ak ich máte, tak budujete, zveľaďujete, udržiavate, ak ich nemáte, tak všetko stagnuje a nič za vami nevidno. Vtedy musí prísť neobľúbené opatrenie, a to je redukcia. Ťažko sa hľadá tá najrozumnejšia a najprijateľnejšia cesta pre všetkých. Je vo veľkej miere určená celoštátnymi racionalizačnými tendenciami. Všetko má svoje pre a svoje proti,“ konštatuje pragmaticky.
Budúcnosť mesta vidí najmä v turizme. „Banská Štiavnica je svojou lokalizáciou zaujímavá v každom ročnom období. V priebehu niekoľkých rokov sa tu otvorilo viacero druhov penziónov, ubytovní a reštauračných zariadení. V súčasnosti sa budujú ďalšie. Prednosťou regiónu sú jazerá, no lákadlom pre turistov bude aj nové Ski centrum, ktoré rozšíri možnosti zimnej rekreácie,“ predpokladá.
K rozvoju mesta by podľa neho prispel vstup silných investorov v oblasti priemyslu, alebo turizmu. Bez podobných aktivít sa podľa jeho názoru bude Śtiavnica rozvíjať len pomaly.
IVANA ZIGOVÁ