Aké je to ochorenia?
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Začína sa náhle z plného zdravia a tým sa odlišuje od obyčajného prechladnutia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa nad 38ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, nádchu, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Ak nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch pominú, pričom niektoré z príznakov, ako je napríklad kašeľ, môžu ešte nejaký čas pretrvávať. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých príznakov. Na priebeh chrípky má veľký vplyv vek, odolnosť organizmu a sila infekcie. Počas epidémie 60 – 70 percent pacientov s jasnými príznakmi chrípke podobného ochorenia má vlastne chrípku, zostatok môže trpieť na inú vírusovú infekciu, ktorú je veľmi náročné odlíšiť od chrípky. A v týchto prípadoch potom môžu vzniknúť mylné informácie, že aj napriek očkovaniu sme ochoreli na chrípku.
Ktoré sú rizikové skupiny?
Vnímavosť na chrípku je všeobecná a pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh. Najčastejšími komplikáciami chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie si často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (detí, starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca, dýchacích ciest, obličiek, cukrovku) môžu spôsobiť až ohrozenie života.
Ako sa prenáša chrípka?
Vírus chrípky sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri kašľaní a kýchaní. Dostáva sa na bunky sliznice dýchacieho traktu a v týchto bunkách sa rozmnožuje po 4 – 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a pri kašľaní a kýchaní sa dostávajú do ovzdušia.
Prečo sa očkovať?
Jediná preukázateľná efektívna metóda prevencie je očkovanie, ktoré výrazne znižuje percento dôvodov hospitalizácie pre samotnú chrípku a jej komplikácie. Okrem rizikových skupín sa očkovanie odporúča ľuďom s vysokým rizikom v súvislosti s výkonom povolania (zdravotníctvo, školstvo, armáda, polícia, doprava, banky, pošty, sociálne ústavy atď). Odolnosť po ochorení alebo očkovaní pri veľkej menlivosti vírusu nemá dlhé trvanie. Preto sa odporúča očkovať každý rok.
Kedy očkovať?
Najlepšie je očkovať pred očakávanou epidémiou v jesenných mesiacoch (september až november) tak, aby v čase epidémie už mala očkovaná osoba protilátky, ktoré sa vytvárajú za 10 až 14 dní. Očkovanie vykoná všeobecný lekár, ktorý predpíše očkovaciu látku na lekársky predpis a zároveň upozorní, ktorí pacienti ju majú hradenú zo zdravotného poistenia a ktorí si ju musia zaplatiť.
Regionálny úrad verejného
zdravotníctva
v Žiari nad Hronom
Oddelenie epidemiológie