Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Namiesto šťastia našiel iba smrť

Všetci traja sa rozhodli opustiť svoje domoviny a vybrať sa do cudzieho sveta. Jeden z nich dokonca z ďalekej Ázie. Hľadali svoje šťastie a dúfali, že ho nájdu na Slovensku. Že práve tu sa na nich usmeje šťastena. Jeden z nich tu namiesto šťastia našiel i

Vychudnutému šťúplemu star- šiemu mužovi s tvárou zbrázdenou vráskami v pokrčených nohaviciach a saku, ktoré by u nás ocenil ešte bezdomovec, stekali po tvári slzy. Hovoril zadŕhavo, lámanou slovenčinou, so silným prízvukom: „Tretia nápravná! Viem, ako to v ťurme beží, som bývalý policajt. Tam možno prežiť najviac tri, štyri roky. Najsilnejší vydržia päť. A môjmu synovi hrozí podľa vašich zákonov až pätnásť! To neprežije... Už ho neuvidím!“
Muž v talári počúval, najprv sa tváril nechápavo, potom mu v očiach blyslo poznanie: „Ach, tak! O to sa nebojte. U nás je to ináč. Tu sme na Slovensku, nie na Ukrajine!“
Tento rozhovor sa odohral v marci 1998 na chodbe pred pojednávacou sieňou Krajského súdu v Banskej Bystrici. Muž v talári predsedal senátu, ktorý sa práve po porade chystal vyniesť rozsudok nad obžalovanými z jedného z najzvláštnejších prípadov jeho celej justičnej praxe. Veď sa nestáva často, aby sa v cudzej krajine stretli traja ľudia, ktorých pôvodnú vlasť oddeľujú tisíce kilometrov a ich stretnutie sa skončí vraždou.

Skryť Vypnúť reklamu

Šanca na Slovensku
Mikola a Valerij mali vtedy po dvadsaťsedem rokov. Obaja dostali šancu. Vďačili za ňu katastrofe. Katastrofe v jadrovej elektrárni v Černobyle. Na základe uznesenia našej vlády o presídlení ukrajinských občanov slovenského pôvodu pochádzajúcich z okolia černobyľskej oblasti sa mohli presťahovať na Slovensko. Šancu s radosťou využili. Života v dovtedajšom Sovietskom zväze a neskôr v osamotenej Ukrajine mali už po krk. Vysťahovali sa. Aj s rodinami sa usadili na strednom Slovensku.
Nebola to až taká sláva, ako si to vysnívali. Každý z nich mal hlboko do vrecka, prebíjali sa životom, ako sa len dalo. Takto si život na Západe, ktorý Slovensko pre Ukrajincov znamená, nepredstavovali. Potrebovali peniaze. Súrne. Najmä Mikola. Mal už požičaných vyše štyridsaťtisíc a veriteľ si ich pýtal vrátiť. A keby len to! V rodnej Ukrajine sa mu chystal ženiť brat a pozval ho na svadbu. Bratovo pozvanie nemohol odmietnuť. Ale akoby mohol prísť s prázdnymi rukami? Ako by sa mohol on, ktorý žije v bohatej cudzine, pozrieť do očí ženíchovi a neveste bez poriadneho svadobného daru?
Nguyen Dinh mal tridsaťosem rokov, a hoci mu od malička vtĺkali do hlavy nenávisť k všetkému, čo sa len o západnú kultúru obtrelo, zo Slovenska, kde sa dostal v rámci „internacionálnej pomoci socialistických a ľudovodemokratických krajín“, sa mu po roku 1989 do socialistického Vietnamu príliš vracať nechcelo. Až tak veľmi socializmus nemiloval. Zvykol si na určitú životnú úroveň a vo Vietname by mal po podnikaní. Tiež žil na strednom Slovensku a spolu s miestnou vietnamskou komunitou sa živil drobným obchodovaním s ázijským dovozom.
Mikola a Nguyen Dinh sa poznali. Mikola si chodil privyrábať k Vietnamcom. Pomáhal im predávať tovar. Vedel, že občas sa medzi nimi krútia celkom slušné peniažky. Mikola dostal nápad: svoj finančný problém vyrieši pomocou Nguyena. Peniaze na bratovu svadbu si požičia od neho. Práve vtedy bol u neho na návšteve Valerij, s ktorým sa poznal už dávnejšie, a ako bývalí krajania medzi sebou udržiavali pravidelný kontakt. Požiadal ho, či by ho pri pokuse o požičanie si peňazí nesprevádzal. Dvom bude veselšie aj bezpečnejšie. Valerij súhlasil. Nasadli do auta.

Skryť Vypnúť reklamu

Budík ako smrtiaca zbraň
Do miestnej vietnamskej komunity patril aj Dinh Van. S Nguyenom boli nielen obchodní partneri, ale aj priatelia. Často sa navštevovali. Vtedy sa s ním o niečom súrne potreboval porozprávať ohľadom obchodov. Niekoľkokrát mu telefonoval. Nguyen telefón nedvíhal. Znepokojilo ho to. Vedel, že má byť doma a čakať na telefonát. Naveľa sa vybral za ním. Zvonil, búchal na dvere jeho panelákového bytu, nikto mu neotváral. Bolo to podozrivé. Zavolal políciu. Dvere otvorili násilím. To, čo uvideli, nebolo príjemné.
Akoby sa bytom prehnalo tornádo. Nábytok poprehadzovaný, na podlahe vo vyschýnajúcej kaluži udusené zlaté rybky z rozbitého akvária, vedľa vodné rastliny, drobné kamienky. Nguyen ležal na zemi. Ústa mal prelepené lepiacou páskou, tvár poznačenú údermi, o hrdlo priviazaný lacný čínsky rádiobudík. Bol mŕtvy.
Podľa lekárskej správy bolo príčinou smrti udusenie uškrtením. Páchateľ ako škrtidlo použil čiernu elektrickú šnúru od rádiobudíka aj s rádiobudíkom na konci. Taký nevinný prístroj ako rádiobudík sa tak stal smrtiacou zbraňou.
Na tvár nebohého pôsobilo viacnásobné násilie tupým predmetom, pravdepodobne päsťou. Tupé násilie nejakým pevným predmetom pôsobilo aj na hlavu poškodeného vo vlasatej časti. Súdny lekár nevylúčil, že po úderoch do hlavy Vietnamec upadol do bezvedomia.
Začalo sa pátranie po neznámom páchateľovi. Stopy smerovali k Mikolovi a Valerijovi. Boli podozriví z vraždy v úmysle získať majetkový prospech. A za to hrozí trest na dvanásť až pätnásť rokov, prípadne aj trest výnimočný!

Skryť Vypnúť reklamu

Podozriví sa priznávajú
Mikola sa pri prvom výsluchu čiastočne priznal. Chcel si od Nguyena požičať peniaze, no nenašiel ho doma. Museli na neho počkať. Vrátil sa až neskoro večer. Valerijovi prikázal, aby čakal na schodoch a zaklopal na dvere. Keď Nguyen otvoril, povedal mu, že sa s ním chce rozprávať a že potrebuje zatelefonovať manželke. Nguyen nebol proti telefonátu, a keď zložil slúchadlo, opýtal sa ho, či mu nemôže požičať peniaze. Vietnamec sa rozkričal, že mu žiadne peniaze nedá, aby okamžite odišiel a snažil sa ho vytlačiť z bytu. Rozbili pritom sklo vo dverách od izby. Ako ho Nguyen vytláčal von, vytiahol z vrecka slzotvorný plyn a strekol mu do tváre dávku. Vzápätí dostal od Nguyena poriadny úder lakťom do brady, až ho otočilo a vtedy uvidel na skrini fľašu od alkoholu. Udrel ňou soka do hlavy. Rozbila sa. Ale Vietnamec stále kričal o pomoc tak, že to počul aj Valerij. Pribehol a omotal mu cez ústa, okolo hlavy lepiacu pásku, ktorá ležala na skrini. No Vietnamec sa im vyšmykol. Narazil hlavou do akvária takou silou, až sa rozbilo a zostal ležať na zemi. Ale dýchal. Bolo to počuť. Zobral z televízora videorekordér, Valerij medzitým Nguyenovi prehľadal vrecká a zobral mu peniaze. Potom odišli. Doma peniaze prepočítali a zistili, majú päťdesiattisíc korún. Kto uviazal poškodenému šnúru okolo krku, nevie.
Potom výpoveď zmenil. Nebol si požičiavať peniaze, ale chcel sa dohodnúť ohľadom práce.
Valerij na svojej výpovedi zotrval až do konca. Potvrdil – Mikola si išiel požičať peniaze. Čakal na neho na chodbe a počul krik, buchot. Dvere neboli zavreté, preto vošiel dnu. Videl, ako sa Mikola bije s nejakým mužom a do bitky sa pridal aj on. Mikola udrel muža po hlave fľašou a podal mu lepiacu pásku na zalepenie úst neznámemu. Muž sa bránil, mykal. Keď ho položil na zem, mykať sa prestal. Mikola začal prehľadávať byt a jemu prikázal, nech ležiacemu zoberie peniaze. Stalo sa. Mikola mu ešte podal elektrický kábel aj s budíkom. Povedal: „Uviaž mu to poriadne okolo hrdla, nech sa zadusí, lebo keď sa preberie z bezvedomia, povie to polícii. A možno nás z pomsty zabijú jeho kamaráti!“ Urobil to. Dvere za sebou pribuchli.
Doma peniaze prepočítali. Bolo to skutočne päťdesiattisíc. Rozdelili sa na polovicu, no Mikolovi hneď požičal dvadsaťtisíc. Ale zobral si aj videorekordér.

Mikolova ďalšia verzia
Mikola pred súdom točil. Tvrdil, že pri prvom výsluchu mu vraj bolo jedno, ako to dopadne a nechal vyšetrovateľa písať do zápisnice to, čo chce. Senátu predložil popísaný papier s nápisom „Priznanie“. Čo v ňom bolo? Ďalšia verzia.
Vietnamec ho vraj prosil, aby sa u neho pred odchodom na Ukrajinu zastavil, lebo má záujem o dovoz nejakého ukrajinského tovaru. Keď už mal na cestu všetko pripravené, aj svadobné dary pre brata, zostávala mu len návšteva u Nguyena. Nguyenovi totiž požičal peniaze a cenné zlaté mince a chcel si s ním tiež dohodnúť ďalšiu spoluprácu pri obchodovaní. No Vietnamec sa začal vyhovárať, že peniaze a mince momentálne vrátiť nemôže, lebo ich minul na kúpu nového auta. Keď mu pripomínal, aby sa nevyhováral, lebo má na chodbe kamaráta, Vietnamec sa rozčúlil, sotil ho do dvier, na ktorých sa rozbilo sklo. Začali sa biť a vtedy dnu vbehol aj Valerij. Jediné násilie, ktoré pri bitke s Vietnamcom použil, bol iba úder fľašou po hlave a slzotvorný plyn. „Nikoho som nezavraždil!“ tvrdil pred senátom. „A nikoho som vraždiť nenútil!“
Valerij využil svoje právo a pred súdom nevypovedal. Len stručne prehlásil, že vždy, pri každom výsluchu, hovoril pravdu.
A čo povie k novej, písomnej výpovedi spoluobžalovaného krajana Mikolu?
Odpovedal tiež stručne: „Nie je pravdivá!“
Starší šťúply vychudnutý muž v obnosenom obleku si pri vynášaní rozsudku vytieral päsťou slziace oči. Vie, že syna veľmi dlho neuvidí. Sudcovi v tom, že na Slovensku je nižšia úmrtnosť v base ako na Ukrajine aj v tretej nápravnovýchovnej, uveril. A jeho syna Valerija zaradili aj tak do miernejšej dvojky. Mal pocit, že mu dobre poradil, keď ho požiadal, nech sa ku všetkému prizná. Že to súd zoberie ako poľahčujúcu okolnosť. Tak dostal trest na spodnej hranici. Dvanásť rokov. Spoluobžalovaný Mikola sa svoj diel viny snažil zhodiť na krajana Valerija. Vyfasoval štrnásť rokov...


RADO VRBOVSKÝ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 416
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 447
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 317
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 859
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 818
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 893
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 569
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 457
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 371
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 831
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto

V základnej škole vzniknú štyri nové centrá učenia

V základnej škole Pavla Križku v Kremnici vzniknú nové odborné učebne.

Ilustračné foto.

Situácia s COVID-19 sa v psychiatrickej nemocnici stabilizovala

Lokálnu epidémiu ochorenia COVID-19, ktorá sa vyskytla v psychiatrickej nemocnici na začiatku decembra, sa podarilo stabilizovať.

Ilustračné foto

V nemocnici pre poruchu na vodovodnom potrubí netečie voda

V nemocnici v Žiari nad Hronom evidujú odstávku vody, príčinou je porucha na vodovodnom potrubí.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Už ste čítali?