Vedenie mesta od začiatku roka zvažovalo možnosti riešenia závažných problémov nemocnice, či už finančných alebo personálnych. Zariadenie navyše nebolo zaradené do zoznamu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti plánovanej verejnej siete, ktorý zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Zdravotné poisťovne teda od nového roka nebudú povinné podpísať s nemocnicou zmluvy.
Poslanci počas septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva schválili zmenu nemocnice na akciovú spoločnosť a vstup strategického investora, spoločnosti Nemocnice a polikliniky ZH, ktorá v regióne prevádzkuje aj nemocnicu v Žiari nad Hronom. Mesto ako zriaďovateľ súčasnej neziskovej organizácie tak nebude musieť znášať dotovanie nemocnice samé.
Partnerstvo so Žiarom
Podľa predsedu správnej rady žiarskej nemocnice Rastislava Kubáňa by v budúcej akciovej spoločnosti malo ísť o obojstranne výhodné partnerstvo medzi nemocnicami v Banskej Štiavnici a v Žiari nad Hronom.
„Nemocnice a polikliniky, ako skupina, ktorá združuje niekoľko zdravotníckych zariadení, môžu štiavnickej nemocnici ponúknuť väčšiu samostatnosť a právomoci manažmentu a investície do rozvoja, ktoré len v budúcom roku presiahnu desaťmiliónovú hranicu,“ povedal pre MY. Výhody spolupráce vidí aj v oblasti personálnej politiky. „V prípade nedostatku zdravotného personálu, dokážeme tento problém riešiť operatívne. V rámci siete našich zariadení si po vzájomnej dohode zamestnancov posúvame v závislosti od aktuálnej potreby,“ vysvetlil.
Podľa neho majú Nemocnice a polikliniky ako organizácia, pod ktorej záštitou pôsobí viacero zariadení, výhodnejšie postavenie pri komunikácii so zdravotnými poisťovňami alebo dodávateľmi liekov.
Oddelenia sa rušiť nebudú
Nemocnica by podľa jeho vyjadrení mala byť schopná postarať sa v budúcnosti o čo najväčší počet obyvateľov regiónu. Nepredpokladá preto, že by došlo k zrušeniu niektorého z oddelení. Na druhej strane by mala získať a zachovať si istú výnimočnosť. „Zariadenie je známe svojím pôrodníckym oddelením, no v tomto smere sa služby na Slovensku dostávajú postupne na rovnakú úroveň. Budúce zameranie nemocnice vnímam skôr prostredníctvom špecifickosti Banskej Štiavnice ako turistického centra, ktoré navštevujú aj hostia zo zahraničia. Prečo by v tomto príjemnom prostredí nemohli vyhľadávať aj zdravotnícku starostlivosť?“ pýta sa.
Kontrolné mechanizmy
Prípravou zakladacej zmluvy akciovej spoločnosti poverili banskoštiavnickí poslanci primátora mesta Pavla Balžanku. Mali by v nej byť jasne určené pravidlá prevádzky nemocnice, ale aj kontrolné mechanizmy, ktorými bude disponovať mesto. To bude mať v akciovej spoločnosti 34-percentný podiel. Zostávajúcich 66 percent bude v rukách investora. Väčšinu bude mať aj v správnej rade, ktorá spoločne s manažmentom bude nemocnicu riadiť.
„Mesto bude mať dvoch zástupcov v trojčlennej dozornej rade. Týmto spôsobom bude zabezpečená transparentnosť rozhodnutí a kontrola v akciovej spoločnosti,“ upresnil Balžanka.
Skvalitnenie starostlivosti o pacienta
Od investora vyžadujú predstavitelia mesta predovšetkým garancie budúcich investícií do rekonštrukcie budovy a technickej vybavenosti jednotlivých oddelení. „V tomto zmysle si musíme určiť priority podľa naliehavosti a dôležitosti,“ konštatuje Kubáň.
Partneri sa zhodujú na tom, že do rozvoja nemocnice bude nutné investovať množstvo finančných prostriedkov. Predbežne sa dohodli aj na inovatívnych projektoch, ktoré rozšíria služby tohto zariadenia.
„Vstup investora je z pohľadu mesta najlepším možným riešením,“ tvrdí Balžanka. Od tohto kroku očakáva predovšetkým skvalitnenie poskytovanej zdravotníckej starostlivosti. Nároky na mestský rozpočet navyše nebudú také veľké. „Mesto získa zmluvného partnera, ktorý bude mať na investovaní záujem,“ dodáva primátor.
(IVA)