Presnejšie na hrad Modrý Kameň, kde sídli Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkárskych kultúr a hračiek. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), hlavný garant tohto podujatia, sa pre toto miesto rozhodol aj preto, že v tomto roku si v Modrom Kameni pripomínajú 350. výročie tradície mestského jarmoku. V tomto čase sa tu navyše konajú známe Gaštanové slávnosti, ktoré v rámci cestovného ruchu tiež patria k atraktívnym podujatiam.
Možnosť zúčastniť sa na tomto podujatí, ktoré sa konalo prvú októbrovú sobotu, využili aj mestá z nášho regiónu. Svoje propagačné stánky tu mali Kremnica a Nová Baňa, obe zároveň dotvárali aj pestrý a zaujímavý program v interiéri a exteriéri hradu.
Kremničania sa prezentovali tradičnou razbou pamätnej mince a kremnickými bosorkami, Novobančania vsadili najmä na novobanský folklór. Ženská folklórna skupina Vinička s vynikajúcim harmonikárom Jožkom Suchým zabávala návštevníkov počas celého podujatia na nádvorí hradu, ale aj mimo neho. Treba povedať, že úspech mala nielen s novobanskými piesňami, ale aj krojmi. Novobančania tu vlastne preberali štafetu Dňa cestovného ruchu, lebo o rok sa toto podujatie bude konať práve v ich meste.
Podľa informácií vedúceho oddelenia Odboru cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Úradu BBSK v Banskej Bystrici Petra Sárinca, sa v Novej Bani toto podujatie uskutoční v rámci tradičného novobanského jarmoku 27. septembra 2008.
Súčasťou modrokamenského jarmoku bol aj jarmok ľudových remesiel. Tu náš región reprezentovali ľudoví výrobcovia a remeselníci, ktorých združuje nezisková agentúra Naša domovina. Títo zaujali stovky návštevníkov nielen svojou zručnosťou a fortieľom, ale aj svojimi výrobkami, ktoré si návštevníci odnášali nielen do rôznych častí Slovenska, ale aj do zahraničia.
JOZEF RUSŇÁK