Od 1.9.2008 nastúpia v našom meste žiaci do novej školy. V meste v týchto dňoch vzniká Spojená škola, ktorá bude zastrešovať dva subjekty – SOU, ktoré má v našom meste už dlhú históriu a množstvo absolventov nielen v žarnovickom
regióne, ale aj po celom Slovensku a úplne novú Strednú odbornú školu, ktorá prijme prvých žiakov 1. septembra 2008.
Stredná odborná škola bude na začiatku ponúkať vzdelanie v jednom odbore:
n informačné systémy a služby
Stredné odborné učilište ponúka okrem doterajších študijných odborov ako sú:
- mechanik elektrotechnik,
- pracovník marketingu,
- obchodný pracovník,
- umeleckoremeselné spracúvanie dreva
- učebných odborov ako sú :
- stolár,
- čalúnnik
aj nový študijný odbor :
n mechanik počítačových sietí
Viac informácií môžu záujemcovia získať na internetovej stránke www.soudzc.eu, prípadne na tel. čísle 681 23 72.
Sme presvedčení, že táto zmena bude pozitívnou nielen pre nových, ale aj súčasných našich žiakov.
Veríme, že aj vy túto zmenu uvítate ako možnosť pre štúdium vašich detí.
Vedenie školy
Nové študijné odbory
2682 4 mechanik počítačových sietí
4 - ročný študijný odbor
- študent dokáže navrhnúť, zostaviť a opraviť počítačovú zostavu vrátane konfigurácie tlačiarní, skenerov, monitorov, modemov a ostatných prídavných zariadení
- naučí sa navrhnúť, nastaviť a udržiavať miestnu počítačovú sieť
- ovláda základy programovania
- základy databázových systémov MySQL
- základy jazyka http a PHP pre tvorbu internetových stránok
- žiaci pracujú s operačným systémom Windows, Linux, naučia sa ovládať programy Word,Excel, PowerPoint (prezentácie) z programového balíka Microsoft Office
Uplatnenie:
- absolventi majú široké možnosti uplatnenia v oblasti informačných a komunikačných technológií, počítačových sietí v súkromných a štátnych podnikoch
- uplatnia sa pri návrhoch a montáži počítačových zostáv
- pri oprave a údržbe počítačov – diagnostika softvérových a hardverových problémov
- pri návrhu a realizácií počítačových sietí
- pri tvorbe www stránok
- pri tvorbe a úprave grafiky pre WEB a tlač
7237 6 03 informačné systémy a služby - hospodárske informácie
4- ročný odbor strednej odbornej školy
- združuje poznatky z ekomomiky, informatiky, výpočtovej techniky, cudzích jazykov, podáva základy práva, manažmentu, marketingu, geografie cestovného ruchu
- žiak sa naučí vypracovávať projekty, vyhľadávať a spracovávať informácie v elektronickej forme, komunikovať prostredníctvom sietí (internetu), oboznámi sa s informačnými systémami v peňažníctve, s finančným trhom, s obchodovaním s cennými papiermi, s legislatívou pre podnikateľskú činnosť, s prieskumom trhu EU
- absolvent môže pokračovať v ďalšom štúdiu rovnakého zamerania na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity Bratislava, ktoré sa realizuje v SOUd Žarnovica
Uplatnenie:
- vo všetkých informačných odvetviach hospodárstva,
- vo finančných, peňažných a marketingových inštitúciách - v bankách v reklamných agentúrach, poisťovniach, peňažných trhoch
- možnosť založenia si podnikateľskej firmy
Napísali študenti o škole
Moje prvé dojmy zo školy
Na základnej škole som absolvovala podnikateľský krúžok. Veľmi ma to zaujalo a naša výchovná poradkyňa mi poradila podobný odbor, ktorý sa dá študovať v SOU drevárskom v Žarnovici. Išla som sa doň pozrieť cez Deň otvorených dverí a zistila som, že škola je vo veľmi peknom prostredí. Myslím si, že sa tu naučím veľa nových vecí, ktoré ešte neviem.
Škola je vo veľmi dobrom stave a páči sa mi aj to, že tu je možnosť študovať na vysokej škole. Páči sa mi, že sa tu môžem venovať športu. K dispozícii sú tenisové kurty, na ktorých sa dá vo voľnom čase hrať tenis alebo je tu bazén, ktorý sa cez leto využíva aj ako kúpalisko.
Najviac ma však zaujalo, že sa tu študuje cestovný ruch. V podnikateľskom krúžku v základnej škole som sa dozvedela dosť vecí, ako to funguje v ekonomike. Dúfam, že v tejto škole sa dozviem o tom oveľa viac. Študentka I. ročníka
Obzretie sa za prvým rokom
Pri končení deviateho ročníka nastal problém. Kam ďalej do školy? Po mnohých debatách a uvažovaniach som sa rozhodla pre SOU drevárske v Žarnovici, kde som aj v septembri nastúpila. Ale bol tu háčik. Príliš veľká vzdialenosť od domu znamenala jedno – ubytovanie v internáte. Vďaka nemu som však spoznala veľa kamarátov. Výhodou bolo, že internát je spojený so školou, takže som to nemala ďaleko. V škole som sa tiež zoznámila s mnohými mladými ľuďmi.
Môj prvý rok na strednej škole bol plný očakávaní a tiež nových zážitkov.
V mojom rozvrhu figurovali predmety, ktoré ma bavili, a na ktoré som sa musela dostatočne pripraviť. Spočiatku som sa trochu obávala, ako budem zvládať učivo, ale vďaka ochotným profesorom a sústredenosti som to hravo zvládla.
Naučila som sa ovládať a písať na písacom stroji. S veľkou obľubou a radosťou sa ešte stále zdokonaľujem v nemeckom jazyku. Na odborných predmetoch som sa dozvedela mnoho dôležitých informácií, ktoré sú potrebné pre môj odbor – pracovník marketingu. Na odbornom výcviku nás majsterka obdarovala praktickými vedomosťami, naučila nás precízne baliť darčeky, vypisovať rôzne doklady.
Študentka SOUD, 2. A.
Moja cesta do Nórska
SOU drevárske už niekoľko rokov v rámci projektu umožňuje žiakom výmennú stáž v Nórsku. Samozrejme, aj mňa takáto možnosť lákala. Po dvoch rokoch štúdia som sa dočkal.
... Som vybratý... !
Po absolvovaní mesačného kurzu angličtiny som dostal vreckové, letenky a už som sa balil na výlet do severských krajín. Spolu s našou angličtinárkou sme šiesti žiaci vyrazili do Bratislavy a odtiaľ lietadlom cez Mníchov do Osla.
Prvé dva týždne sme sa zaúčali práci na CNC stroji, čo bolo vlastne aj cieľom stáže. Súčasťou nášho pobytu bol však aj týždňový výlet po Nórsku. Absolvovali sme ho v mikrobuse a išli sme cez prekrásne vysoké, zasnežené horstvá severozápadného Nórska. Cez fjordy sme sa dostali do mesta Alesund. Je to nádherné prístavné mesto obklopené chladnými vodami Nórskeho mora.
Po návrate sme dostali európske certifikáty na obsluhu CNC strojov. S Nórskom som sa musel po trojtýždňovom pobyte rozlúčiť, ale vedel som, že budem mať tú česť sa vrátiť o rok.
S mojím spolužiakom sme išli po druhýkrát ako jazykovo skúsenejší na výpomoc s naším majstrom odborného výcviku. Stáž bola rovnaká, ale výlet bol smerovaný do Švédska a do známeho nórskeho baníckeho mestečka Poros. Aj druhýkrát sa mi páčilo, ale nebolo to také silné ako po prvýkrát.
Navštíviť túto krajinu bolo pre mňa veľkou skúsenosťou a doprial by som to všetkým mladým ľuďom.
Andrej Marichel. 4.A.