Kaolínový barón, ako nazývajú Vojtěcha Zítka, šéfa českej ťažobnej spoločnosti Sedlecký kaolin, narazil v Ponikách na odpor. Obecné zastupiteľstvo neschválilo projekt ťažby kvalitného vápenca v lokalite Drienok. Potvrdila to starostka Poník Oľga Koscová. „Zámer poslanci neschválili. Je to uzavreté,” konštatovala starostka.
Česká ťažobná spoločnosť Sedlecký kaolin chcela realizovať projekt v Ponikách cez dcérsku spoločnosť Sedlecký kaolin Slovensko, ktorá sídli v Banskej Bystrici. Malo ísť o dvojfázovú povrchovú ťažbu na rozlohe približne 45 hektárov. Pracovníčka firmy potvrdila, že v Ponikách ťažiť nebudú.
Ponikám hrozila ťažba už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Existoval zámer ťažiť v jej okolí kvalitný vápenec a lanovkou chceli surovinu dopravovať cez náročný horský terén do banskobystrickej cementárne. Neskôr komunistický režim od zámeru odstúpil.
Ľuďom chýbajú informácie
Neďaleko Bartošovej Lehôtky v okrese Žiar nad Hronom plánuje tá istá spoločnosť ťažiť bentonit a zeolit. Zámer odsúhlasili obecní poslanci, podporuje ho aj starosta obce. Zdanlivo jednoznačná podpora však začína mať trhliny. Viacerí obyvatelia obce nám potvrdili, že o projekte neboli dostatočne informovaní. „Viselo to na obecnej tabuli, ale žiadne verejné zhromaždenie k tomu nebolo zvolané. Pritom ide o závažné rozhodnutie, ktoré by malo byť prerokované so všetkými ľuďmi z obce,” myslí si obyvateľka Bartošovej Lehôtky. Podľa nej rastie počet obyvateľov, ktorí sa obávajú ekologických dopadov ťažby.
Starosta Ľubomír Bielik odmieta, že by obyvateľov dostatočne neinformovali. „Všetky podklady sme zverejnili, každý k nim mal prístup,” dodal. Podľa neho však problémy so zhoršením životného prostredia nehrozia, lebo lom bude v dostatočnej vzdialenosti od obce. Tá očakáva od projektu zvýšenie zamestnanosti. Ťažiarska spoločnosť ráta s ťažbou minimálne na tridsať rokov, zásoby sa však v tejto lokalite odhadujú až na dvesto rokov. Podobný lom na bentonit stojí neďaleko obce, vlastní ho Kremnická banská spoločnosť.
Spoločnosť už začala pri Bartošovej Lehôtke s vykupovaním pozemkov. Časť z nich tvoria biskupské lesy, časť patrí súkromným osobám. „Projekt uvítali obyvatelia, ktorí majú na týchto pozemkoch podiel, no v obci už nežijú. S obavami sa na ťažbu naopak pozerajú tí, ktorých sa priamo dotkne,” dodala obyvateľka obce.
DANIEL VRAŽDA,
KVETA FAJČÍKOVÁ