14. nov 2007 o 0:00
Cudzinci sa v Leviciach učili slovenčinu aj ľudové piesne
Partneri z Nemecka, Írska a Talianska sa v Leviciach zúčastnili na projektovom stretnutí v rámci programu Grundtvig 2, ktorý sa venuje vzdelávaniu dospelých. Učili sa slovenčinu, tancovať a na pamiatku si do kameňa vysekali svoje meno.
Stredné odborné učilište na ulici Pod amfiteátrom v Leviciach bolo koncom októbra hostiteľom pre 18 zahraničných účastníkov projektového stretnutia. Projekt s názvom Štúdium ďalšieho cudzieho jazyka prostredníctvom zážitku z multikultúrnych aktivít sa realizuje už tretí rok a škola v ňom pôsobí ako asociovaný partner. Oficiálnym partnerom je Cech kamenárov Slovenska, ktorý má svoje sídlo na levickej škole. V rámci pracovných workshopov sa uskutočnili rôznorodé aktivity zamerané na zážitkové vyučovanie cudzích jazykov.
Slovensko ako hostiteľská krajina pripravilo niekoľko workshopov. Na kamenárskom sa účastníci zoznámili s históriou a súčasnosťou tohoto remesla a vyskúšali si sekanie písma do kameňa. Kamennú tabuľku s iniciálami svojho mena si napokon každý účastník odviezol domov ako suvenír. Ďalším workshopom bol minikurz slovenského jazyka, ktorý priblížil našu abecedu, základy gramatiky a vybrané slovíčka a frázy, užitočné pre cudzinca počas pobytu na Slovensku. Záver minikurzu patril pesničke Tancuj, tancuj, vykrúcaj, ktorú sa účastníci ľahko naučili a s veľkým oduševnením si ju zopakovali pri večerných posedeniach. Posledný slovenský workshop prezentoval hlavné mesto Bratislavu z pohľadu turistického potenciálu, keďže levická škola sa v rámci vzdelávania venuje aj regionálnemu cestovnému ruchu.
Ostatní partneri pripravili tiež zaujímavé workshopy. Nemecko sa zameralo na ľudové tance z rôznych európskych a ázijských krajín, Írsko si pripravilo divadlo v keltskom jazyku a výrobu keltského kríža, Taliani predstavili výrobu textilných bábik, ktoré šijú aj pre organizáciu UNICEF.
Účastníkov projektového stretnutia prijali na radnici aj primátor mesta Štefan Mišák a viceprimátorka Beáta Vrábelová. Zaujímali sa o partnerské inštitúcie, ciele a výsledky projektu a ocenili pokroky hostí v slovenčine. Neskôr naši hostia absolvovali prehliadku historického centra mesta spojenú s výkladom v angličtine, ktorú pripravili študentky tretieho ročníka odboru pracovník marketingu Monika Bátovská a Michaela Jakubkovičová.
Výsledky projektu ocenila i Národná kancelária Programu celoživotného vzdelávania. Prezentácia jeho výsledkov bola zaradená do programu odborného seminára Jazykové vzdelávanie – východiská a perspektívy, ktorý sa uskutočnil v Pálffyho paláci v Bratislave 25. októbra.
Na záver stretnutia sa účastníci presunuli do Bratislavy, aby spoznali aj naše hlavné mesto.
Najbližšie projektové stretnutie partnerov sa uskutoční na jar 2008 v talianskom Ríme.
ALENA KRTÍKOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou