Primátor Kamil Danko sa s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja snaží projekt presadiť. Proti zámeru už vznikla občianska iniciatíva.
Závod energetického využitia odpadu, to je názov, pod ktorým bol zámer postaviť v Žarnovici spaľovňu komunálneho odpadu prezentovaný na júnovom verejnom stretnutí, ktoré viedol primátor Kamil Danko. O zariadení na tepelné spracovanie odpadu boli Žarnovičania informovaní ako o možnosti riešiť problémy odpadového hospodárstva v regióne. Spaľovňa by mala byť schopná zlikvidovať ročne obrovské množstvá odpadu. Druhotne by pritom mala produkovať elektrickú energiu a teplo, ktoré by mesto mohlo ďalej využívať. Podľa Dankových slov by šlo o závod vybavený najmodernejšou technológiou za zachovania prísnych pravidiel na ochranu životného prostredia. Podľa členov žarnovického občianskeho združenia Egida je však takýto pohľad na zámer výstavby len jednou stranou mince.
Nechcú jednostranné informácie
„Občania poznajú len pozitíva projektu. Negatíva, možné riziká, či nezvratné dôsledky existencie spaľovne pre budúcnosť regiónu im nikto nevysvetlil,“ domnieva sa žarnovická poslankyňa a členka občianskeho združenia Egida Eva Moravčíková. Podľa predsedu združenia Jozefa Makovnika nie je cieľom ich aktivít niekoho presviedčať o výhodnosti, či nevýhodnosti vybudovania spaľovne v Žarnovici. „Budeme sa snažiť poskytnúť obyvateľom mesta dostatok odborných informácií, na základe ktorých by sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či spaľovňu odpadu v blízkosti svojich domovov chcú alebo nie,“ uviedol. V najbližšej dobe budú predstavitelia združenia zhromažďovať údaje o súčasnom stave životného prostredia v regióne. „Táto lokalita je ekologicky zaťažená ešte z minulosti. Keby sa situácia mala zhoršiť len minimálne, je to dôvod na pochybnosti,“ myslí si.
Spaľovňu odmietli viacerí
Projekt spaľovne nie je v Banskobystrickom samosprávnom kraji novinkou. V navrhovaných lokalitách však táto iniciatíva narazila na odpor miestnych obyvateľov. Odmietavo sa k zámeru postavili len niekoľko kilometrov od Žarnovice, v Hliníku nad Hronom.
Argumenty združenia Egida sa opierajú najmä o názory ochrancov prírody a skúsenosti samospráv, ktoré sa proti podobnému zámeru vyjadrili v minulosti. „Plánovaná kapacita spaľovne je sto až tristotisíc ton odpadu ročne, Žarnovica však vyprodukuje len dvetisíc ton. Vozilo by sa sem zo širokého okolia a už len množstvo prichádzajúcich nákladných áut by ohrozovalo životné prostredie, bez ohľadu na samotnú prevádzku,“ predpokladá Moravčíková. Najviac sa ale obáva splodín, ktoré by mala spaľovňa produkovať. „Žarnovica je uzavretá kotlina a nie sú tu vhodné rozptylové podmienky,“ konštatuje.
Žarnovica susedí s Chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Štiavnické vrchy, blízko Hodrušskej hornatiny a pohoria Vtáčnik, ktoré patria medzi územia európskeho významu. „Naše stanovisko je negatívne. Odpad je druhotná surovina, jeho spaľovanie je barbarstvo. Budúcnosť vidíme skôr v jeho separovaní,“ povedal riaditeľ správy CHKO Štiavnické vrchy Dušan Trcka.
(IVA)