Beata Kirková, poslankyňa za volebný obvod číslo 2
Vek: 44
Povolanie: pôsobila v ekonomickej sfére, momentálne je na materskej dovolenke
Stav: vydatá, 3 deti
Záľuby: lyžovanie, plávanie, turistika, dobrá kniha
Poslankyňou je už druhé volebné obdobie. „V tom prvom som skončila ako prvý náhradník. Do funkcie som vtedy nastúpila až po dvoch rokoch. Môj predchodca zo svojho postu odstúpil kvôli pracovným povinnostiam,“ hovorí o začiatkoch v samospráve. Keďže už vedela, čo všetko komunálna politika obnáša, rozhodla sa kandidovať aj v nasledujúcich voľbách. Veď ľudia ju zastavovali a oslovovali ohľadom rôznych problémov.
Práca v zastupiteľstve v podstate spĺňa jej očakávania. „Často je to však boj s veternými mlynmi. Niekedy musím rozhodovať o záležitostiach, v ktorých sa až tak dobre nevyznám a jednoducho im nerozumiem. Vtedy si to musím naštudovať, niekde overiť a potom urobiť správne rozhodnutie,“ vysvetľuje.
V Kremnici podľa nej ešte stále rezonuje téma ťažby zlata. „Chceli by sme, aby toto mesto fungovalo na báze cestovného ruchu, podobne ako Banská Štiavnica. Preto je v našom záujme, aby sme proti ťažbe bojovali,“ pokračuje a pritom dodá, že ešte v minulom volebnom období boli poslanci tejto myšlienke naklonení. Vznikli by nové pracovné príležitosti a znížila by sa nezamestnanosť. Postupne si však uvedomili, že pre Kremnicu by toto rozhodnutie nebolo takým prínosom, ako sa na začiatku zdalo. „Povrchová ťažba je niečo hrozné. Vytvorili by sa tu odkaliská a kráter určitých rozmerov, čo by nepôsobilo veľmi dobre,“ podotkne.
Najviac by sa chcela pričiniť o napredovanie mesta v oblasti odpadového hospodárstva, športu a sociálnej oblasti. „Individuálna bytová výstavba sa bude robiť na Veterníku, ale tam si to budú môcť dovoliť len solventnejší občania. Máme však záujem podporiť aj myšlienku výstavby sociálnych bytov. Uvidíme, či budeme mať možnosť čerpania z grantov,“ hovorí. Na srdci jej leží aj situácia žien na materskej dovolenke. „Keďže momentálne som doma s malou dcérkou, všimla som si, že tu chýba niečo ako materské centrum. Nie každý má k dispozícii starých rodičov. Mamičkám by dobre padlo, keby si svoje ratolesti mali kde nechať aspoň na dve hodinky,“ tvrdí. V Kremnici je podľa nej, tak ako momentálne všade, nepriaznivý demografický vývoj. Myslí si, že by sa tam malo zriadiť nejaké centrum pre seniorov. „Domov dôchodcov je preplnený a Kremničania musia vyhľadávať iné zariadenia v okolí,“ podotkne.
Ľudia sa jej zvyknú prihovárať aj na ulici, najviac ich momentálne trápi cena odpadov. Zaujíma ich aj budovanie na Skalke. Pozorne sledujú, ako sa celá situácia vyvíja a či náhodou nestagnuje. Všímajú si aj bežné problémy, ako napríklad neopravené cesty.
„Najnovšie tu rozvírila hladinu správa o výstavbe obchodného domu. Nie je však veľmi v našom záujme, lebo tam má byť až 80 percent potravinového tovaru. My v tomto meste potrebujeme hlavne odevy a obuv. Okrem toho, obchodný dom by mal stáť v športovej zóne, kde sú tenisové kurty a atletické ihrisko. Tým by sa zabrala časť športovísk, ale aj parkoviska, čo nechceme pripustiť.“ V zastupiteľstve sa nestotožňujú s názorom, aby sa výstavba realizovala v strede mesta. Viac sa prikláňajú k alternatíve obchodného domu mimo Kremnice. S tým zase nesúhlasia jeho zástupcovia. „Keby to záležalo od nich, s výstavbou sú schopní začať okamžite. Územný plán však ešte nie je celkom uzavretý. Môj osobný názor je, že Kremnica hypermarket nepotrebuje. Mali by sme si tu zachovať ráz horského turistického mesta a myslím si, že obchodný dom by to svojou architektúrou narušil,“ uzavrela.
EVAŠTENCLOVÁ